Trh s byty bude letos stagnovat, někteří developeři už snižují ceny

  9:31aktualizováno  9:31
Podle realitních makléřů byl loňský rok v Plzeňském kraji extrémně dobrý na prodej bytů. Také jejich cena byla vysoká. Letos se ale trh s nemovitostmi zastaví. Ten, kdo bude chtít něco prodat, bude muset jít pod cenu. To je naopak dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí byty koupit.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Situace na trhu s byty se odrazila i v číslech Českého statistického úřadu. Vyplývá z nich, že v kraji se loni dokončilo celkem 2 427 nových bytů. V okrese Plzeň-město, kde bydlí zhruba třetina obyvatel Plzeňského kraje, se loni dokončilo 1 082 bytů. Druhý nejvyšší počet připsali statistici okresu Plzeň-sever, kde soukromníci i developeři dokončili 371 bytů.

Pro letošní rok ale realitní makléři tak optimističtí nejsou a připravují se na ochlazení trhu. To by ale mohlo nahrávat kupujícím, protože by se mohly bytové jednotky prodávat za nižší ceny.

„Trh s nemovitostmi stagnuje. Ten, kdo bude chtít nutně něco prodat, bude muset jít pod cenu. Podle mých informací developeři u některých bytových projektů v Plzni snižují ceny oproti těm na začátku staveb. Důvod je jednoduchý. Chtějí byty prodat,“ vysvětlil manažer plzeňské pobočky realitní kanceláře Re/Max Petr Lang.

Stagnaci trhu přineslo zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték ze strany České národní banky v říjnu loňského roku. „Bankovní statistiky mluví o tom, že z pěti žadatelů o hypotéku ji dostanou jen tři,“ konstatoval Lang s tím, že z trhu tak ubude mnoho zájemců o byty a rodinné domy.

„Bytů bude v nabídce víc a víc. Kdo bude moci kupovat, bude mít z čeho vybírat. Bude se prodlužovat doba prodeje, což není úplně dobrá zpráva pro realitní kanceláře,“ popsal Lang. Byla by to podle něj změna oproti loňskému roku, který byl pro makléře extrémně dobrý.

„Situace byla dobrá, hodně bytů se prodávalo, i proto bylo v Plzeňském kraji loni hodně bytů dokončeno,“ konstatoval Lang.

Hodně se stavělo na severním Plzeňsku

V okrese Plzeň-sever, kde se loni dokončilo o zhruba třetinu více bytů než v roce 2017, se stavělo třeba ve Zruči-Senci, kde se vybudovalo 24 rodinných domů.

„Další rozvojové plochy tu jsou a bude se tam postupně dál stavět, zájem o nás je velký,“ uvedl starosta Zruče-Sence Miroslav Král.

Hodně se v uplynulých letech stavělo na severním Plzeňsku v Trnové, Záluží, Třemošné, Ledcích i v Příšově. Zájem je i o Horní Břízu. Podle starosty Davida Kapra se v obci rozvojová plocha připravuje.

Mezi byty dokončené loni v Plzni patří třeba komplex v Kollárově ulici v Plzni. Zhruba 80 procent bytů je tam už prodáno. Komplex se začal stavět na podzim 2016, dokončen byl loni v září. Umístěný je asi 500 metrů od Velké Synagogy.

Díky velkému množství dokončených bytů v Plzni se města netýká problém, který nastal v Praze, kde se staví nedostatečně, a kvůli tomu jsou byty cenově nedostupné. „V Plzni je bytů dostatek,“ konstatoval Lang.

V Plzni je bytů dost, staví zde developeři z Prahy

Podle ředitelky Útvaru koncepce a rozvoje plzeňského magistrátu Ireny Vostracké je to i tím, že do Plzně přichází řada pražských developerů, kteří tu byty staví.

Příkladem je právě projekt v Kollárově ulici postavený pražskou Trigemou nebo takzvané Plzeňské Benátky - komplex budovaný u Mlýnské strouhy nedaleko hotelu Marriott kousek od centra města, kde do projektu vstoupila také pražská firma RS development.

„Protože procesy tu běží rychle, územní řízení ani vydání stavebního povolení  netrvá zbytečně dlouho, navíc stavební rozvoj v Praze, ale i v Brně je zablokovaný, protože tam nemají aktualizované územní plány. Proto se tam staví jen na omezených plochách,“ popsala Vostracká.

Nejčtenější

Bazény v Plzni zdraží vstup i kvůli lidem, kteří se jdou umýt a vyprat si

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...

Dospělí návštěvníci plaveckých bazénů v Plzni na Slovanech a Lochotíně si od července připlatí. Úprava ceny má mimo...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

Stavbou roku kraje je podle veřejnosti oprava budovy u Seneckého rybníka

Cenu veřejnosti a zároveň Cenu primátora Plzně získala rekonstrukce budovy u...

Přístavba školní družiny v Plzni - Újezdě, modernizace železniční trati Rokycany – Plzeň a obnova Lobezského parku v...

Nevřeň v rámci festivalu Industry Open otevře podzemní kaolinový důl

Bývalý kaolinový důl v Nevřeni na Plzeňsku. (19. ledna 2016)

V rámci festivalu Industry Open se veřejnosti od pátku do neděle otevřou po Plzeňském kraji brány do míst, kam se běžně...

Lupiče pustili po sedmi letech, po půlroce přepadl stejné pobočky pošty

Jiří Adamovič si za přepadení pošt odseděl už sedm let. Ani to ho ale...

Loni na jaře se Jiří Adamovič z Plzeňska dostal po sedmi letech z vězení za přepadení sedmi pošt na Plzeňsku. Ale už na...

Najdete na iDNES.cz