Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Jako povodně, jen bez bahna a komárů. Hasiči z Plzeňska pomáhali na Moravě

  9:38
Po vyčerpávající pětidenní misi se dnes vrací domů na západ Čech čtyřicítka profesionálních a dobrovolných hasičů, kteří od konce minulého týdne pomáhali v tornádem zničené Moravské Nové Vsi. Podle Roberta Kučery, který týmu hasičů velel, jsou následky tornáda srovnatelné s velkými povodněmi před 19 lety. Jen s tím rozdílem, že nyní hasiči nezasahovali v bahně a nebyli tam komáři.

Čtyřicet profesionálních a dobrovolných hasičů z Plzeňského kraje pomáhalo tornádem zničené Moravské Nové Vsi. | foto: Robert Kučera

„Když jsem na vlastní oči poprvé viděl, co tornádo způsobilo, problesklo mi hlavou: To je šílené. To je srovnatelné s velkými povodněmi před 19 roky v Plzeňském kraji, u kterých jsem také zasahoval. I destrukce budov je tu podobná. Největší rozdíly jsou, že po tornádu nezasahujeme v bahně a nejsou kolem nás komáři,“ shrnul třiačtyřicetiletý hasič Robert Kučera, který velel profesionálním a dobrovolným hasičům z Plzeňského kraje při nynějším zásahu na jižní Moravě.

Rozkaz o výjezdu čtyřiceti mužů s 18 hasičskými auty na pomoc tornádem zdecimované oblasti padl minulý pátek krátce po obědě.

O dvě hodiny později vyjížděl plně vybavený konvoj ze stanice Plzeň- Slovany. Nabral směr Morava.

„Měli jsme obavy, jak bude vypadat průjezd po dálnici D5 těsně před Prahou, kde se tvoří kolony, po okruhu kolem Prahy i na dálnicích D1 a D2. Všude nám ale řidiči dělali místo, mávali, zvedali palce. Nezaznamenali jsme jediné auto, které by se nám pletlo do cesty. Nestalo se, že by nám někdo nedal přednost. Řidiči byli perfektní,“ popisuje Kučera.

Na jižní Moravu konvoj dorazil v pátek večer, ve stejné době tam dojížděli s technikou hasiči i z ostatních krajů republiky. V krizovém štábu ohlásili, že dojeli. Přespali v hodonínské sportovní hale, v sobotu v šest hodin ráno měli budíček.

Čtyřicet profesionálních a dobrovolných hasičů z Plzeňského kraje pomáhalo tornádem zničené Moravské Nové Vsi.

„V sedm ráno jsme dostali na štábu rozkaz, kam se máme přesunout, o půl hodiny později jsme začali pracovat v Moravské Nové Vsi. Prvním úkolem bylo uklidit a zprůjezdnit komunikace, zajistit pro obyvatelstvo základní služby, až pak se starat o další věci,“ líčil Kučera v úterý v podvečer při telefonátu z jižní Moravy.

Hasičům z Plzeňského kraje byl přidělený úsek od jedné z ikon řádění tornáda - velkého kostela svatého Jakuba uprostřed Moravské Nové Vsi, kterému vichr strhl střechu - dál směrem na Břeclav.

Děsivý pohled, cesty byly pod metrem sutin

„V těchto místech byl nejdřív USAR tým, který jde vždy první, protože v troskách a sutinách vyhledává lidi. Pak nastupujeme my. Byl to děsivý pohled. Cesty byly pod téměř metrem sutin, byly tam utržené a shozené střechy, trámy, zkroucené plechy, spousty střepů... Vypadalo to jako po náletu, po bombardování, jak jsme se to učili v civilní ochraně. Po letech jsem se zase setkal s tím, co jsem zažil při velkých ničivých povodních. Historické domy stavěné z vepřovic, které nemají pevné základy, nemají pevné stěny a nejsou svázané věncem, nápor živlů nevydržely. Na Moravu jsme si vezli nakladače a další těžkou techniku, kterou jsme nejdřív museli zprůjezdnit cesty,“ uvedl Kučera.

Nikdo nerozlišoval, co dělají dobrovolní a co profesionální hasiči. Hlavní bylo pomoci. Kromě odklízení suti hasiči už první den pomáhali shazovat nestabilní střechy, které hrozily pády.

Ty pevné pomáhali přikrývat plachtami. Lidé z domů poničených tornádem velice těžce nesli předpovědi počasí, které nevylučovaly déšť.

Všichni hasiči, kteří v zasažených vesnicích nyní pomáhají, jsou v očích místních ti hodní, kteří jim pomáhají zachránit, co jen jde, ale také ti, kteří je nechtějí pustit do jejich domů, pokud hrozí pádem.

„Je to psychicky velice náročné pro místní i pro nás. Chápeme, že nás vnímají trochu jinak, když přišli o vše a ještě vidí, jak bouráme jejich dům. Projevují se tu dobré i špatné mezilidské vztahy. A my jsme mezi tím,“ poodkrývá druhou stranu náročného zásahu Robert Kučera.

Jen co novomanželé dům dostavěli, přišlo ničivé tornádo (25. 6. 2021)

26. června 2021

V tornádem poškozených obcích pomáhají místním i krizoví psychologové. Na jižní Moravu proudí i materiální pomoc ze sbírek po celé republice, lidé už poslali desítky milionů korun na konta pomoci.

Lukáš Lukšík byl jedním z lidí, kteří v pondělí odjeli z Nýřan s humanitární pomocí složenou ze stavebních koleček, košťat, kladiv, hřebíků a dalších potřebných věcí na jižní Moravu.

„Bylo to neuvěřitelné. Už 60 hodin po zahájení sbírky jsme na Moravě vykládali plně naložený kamion. V konvoji bylo i několik zcela naplněných dodávek,“ uvedl Lukšík ze sdružení Dvorekboys, které také pomáhalo hasičům s humanitární sbírkou.

Hasič Robert Kučera řekl, že během desítek hodin v tornádem zničené Moravské Nové Vsi byli svědky mnoha životních tragédií, ale i radostí.

Silný byl podle Kučery příběh rodiny, která roky opravovala dům, a ten před týdnem zničilo tornádo.

Zachránit slovácký kroj po babičce

„Statik nejdřív nařídil odstranit horní patro, pak přízemí a nakonec rozhodl, že ani sklep není bezpečný. Rodině zůstalo všechno uvnitř. Ptali jsme se, co se máme při zachování maximální bezpečnosti pokusit zachránit. Ať nám řeknou, kde to měli. Paní měla jediné přání. Zachránit slovácký kroj po babičce. Popsala nám, kde byl uložený. Podařilo se nám ho ze sutin vyhrabat. Když jsme jí ho kompletní předávali, její radost byla nezměrná. Byla skutečně šťastná,“ vybral ze svých zážitků hasič z Plzeňska.

Přidal další. „Setkali jsme se ale i s tím, že když jsme ukončili prvotní pomoc jednomu z místních, oznámil nám, že si nepřeje, abychom dál zůstávali na jeho pozemku. Ať okamžitě odejdeme pryč. My jsme se přitom přes pozemek potřebovali dostat k sousedovi, abychom mu pomohli. Ten muž nám stroze řekl, že ho nezajímá, co je u souseda, ať si poradí, jak umí. I s tím se musíme umět vyrovnat,“ vybral ze svých zážitků hasič z Plzeňska.

V úterý záchranáře pomáhající v Moravské Nové Vsi zaměstnal i požár jedné z trojice dočasných skládek, na které se odvážejí sutiny a vše zničené z obce.

„To bylo jen znásobení toho, co tu prožíváme. Na dočasné skládky se odváží nepředstavitelné množství neroztříděného materiálu. Jak je takový načechraný, je v něm hodně vzduchu, oheň velice rychle nabýval na síle. Jen pro představu: tahle skládka má plochu 20 fotbalových hřišť. Při odstraňování následků tornáda navíc potřebujete jinou techniku, než cisternové stříkačky. Z našich 18 vozidel z Plzeňského kraje jsou tu jen dvě cisterny. Na zdolání požáru okamžitě vyjela z městečka veškerá hasičská technika, která se mohla uvolnit, a byla schopná oheň zdolat,“ vysvětlil Robert Kučera, který je zároveň i jedním ze členů republikového vedení Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Moravská Nová Ves po řádění tornáda. (25. 6. 2021)

25. června 2021

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Plzeňském kraji se volí v obvodu Plzeň - město.

Václav Chaloupek, Daniela Kovářová, Pavel Šindelář, Rudolf Salvetr

  • Nejčtenější

Plzeň - Šeriff 2:1, sen o Lize mistrů trvá, v těžkých chvílích podržel tým Staněk

Už jen jeden krok, už jen překonat posledního soupeře v závěrečné fázi kvalifikace a fotbalová Plzeň bude v Lize...

Při nehodě na dálnici D5 u Benešovic zemřeli tři lidé, z toho dvě děti

Při havárii osobního auta a kamionu na D5 u Benešovic na Tachovsku zemřeli tři lidé. Další dva lidé se zranili. Tah z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Karabach? Přál jsem si Ferencváros. Liga mistrů je jasným cílem, říká Bílek

Na tiskovku dorazil se svým univerzálním výrazem. Po výhře? Po remíze? Nebo snad po propadáku? Michal Bílek se tváří...

Odveta o tři sta milionů. Plzeň vs. Tiraspol, díl druhý: ve hře je jackpot

Ta slova jste z úst trenéra Michala Bílka na úplném startu sezony možná slyšeli také: „Vstup do domácí i evropské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muži donutili fackami dívku k orálnímu sexu, policie po nich pátrá

Policisté pátrají po dvou mužích, kteří v Plzni znásilnili mladou dívku. Ženu fackami a pod pohrůžkami dalšího násilí...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Kraj trpí suchem, nejhůře je na tom oblast pod hracholuskou přehradou

Plzeňský kraj je v posledních týdnech na mapě České republiky nejvíce zasaženou oblastí suchem. Nejpostiženějším místem...

Loutkáři vyrazili na šňůru po Japonsku, publikum si vyžádalo Zorra

Plzeňské Divadlo Alfa je v Japonsku dlouhodobě populární. Proto tam pravidelně jezdí se svými představeními. Tentokrát...

Při couvání autem srazil muže, odtáhl ho a ujel. Řidič dostal 2,5 roku

Plzeňský okresní soud poslal na 2,5 roku do vězení šestadvacetiletého Oldřicha Kostifála, který podle obžaloby loni v...

Vochov se stále rozrůstá, v obci přitom chybí místa ve školce a obchody

Zastupovalo vedení radnice zájmy místních obyvatel, anebo přání developerů, kteří v obci rozjeli masivní zástavbu? Tuto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...