Na webu sušických Pirátů se objevila informace, že jednatel Jiří Vlček byl ze svého postu odvolán radou města, protože nesplnil zadání ekonomicky a personálně nemocnici stabilizovat.
Vlček ale odvolání popírá. Říká, že se s radnicí na odchodu dohodl s tím, že má jinou práci a rok a půl ve funkci byla delší doba, než si původně představoval.
Pro nemocnici a obyvatele Sušice je ale pravděpodobně vážnější jiná novinka - na konci února odchází jediný chirurg, který tu působí na plný úvazek a díky němuž se v nemocnici udržuje nepřetržitá chirurgická ambulance. Ta měla být po ochromení lůžkové chirurgie záchytným bodem chirurgické péče v regionu.
„Já jsem to nezpůsobil. Lékaři vidí nejistotu v tom, že Plzeňský kraj váhá s převzetím nemocnice. A město je jako majitel nemocnice s ohledem na zajištění lékařů a dalších věcí slabší hráč než kraj,“ popsal Vlček, podle kterého by převzetí krajem bylo pro nemocnici nejlepším řešením.
Kraj ale v tuto chvíli čeká na stanovisko ministerstva vnitra, zda převzetí nemocnice krajem neodporuje výsledku referenda, které loni na podzim uspořádali místní občanští aktivisté.
Lidé v referendu odpovídali na otázku: Chcete, aby město Sušice aktivně podporovalo zdravotní péči v rozsahu: lůžková interna, lůžková chirurgie, JIP, následná péče, ambulance, komplement (RTG, SONO, laboratoř) včetně pořízení CT přístroje v Sušické nemocnici?
Výsledek byl podle očekávání jednoznačný a výrazná většina hlasujících odpověděla ano.
Vedení města dlouhodobě usiluje o to, aby nemocnici převzal kraj. Hejtmanství ovšem už loni upozornilo, že nemůže zajistit provoz lůžkové chirurgie, o což referendum usilovalo.
Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra sdělila, že zaslání odpovědi kanceláři hejtmanky předpokládá ministerstvo nejdříve v druhé polovině příštího týdne. „Odpověď bude následně projednána v Radě Plzeňského kraje, kde se rovněž bude rozhodovat o dalším postupu kraje ve vztahu k nemocnici v Sušici,“ uvedla hejtmanka Ilona Mauritzová.
Lékaři jsou v nejistotě, protože kraj váhá
Jan Janda z přípravného výboru referenda si myslí, že Vlček byl do čela nemocnice dosazen ne proto, aby ji stabilizoval, ale aby hrál o čas s cílem dovést ji do stavu, kdy by ji kvůli těžkostem musel kraj převzít.
„Já to nevím, ale odvozuji to z jeho chování. Nemocnici totiž nestabilizoval,“ sdělil Janda z Pirátské strany, která má do podzimních obecních voleb nemocnici jako hlavní téma.
Proti ní stojí ODS v čele se starostou Petrem Mottlem a hnutí ANO, jež se na podzim 2020 zasadily o odvolání jednatelů nemocnice – Pavla Haise z Pirátské strany a Václava Rady, který nedávno do Pirátské strany také vstoupil.
Po jejich odvolání odešla zhruba desítka lékařů, a nemocnice tak přišla o lůžkovou chirurgii. Starosta jako důvod odvolání uvedl vysokou ztrátu, kterou menší město s omezeným rozpočtem nemůže zvládnout.
Vlček, kterého rada města zvolila do dozorčí rady nemocnice, dlouhodobě upozorňuje, že za poskytování zdravotní péče jsou odpovědné zdravotní pojišťovny, a ne město Sušice. „Proč má město suplovat pozici pojišťoven?“ ptal se.
Přirovnal situaci v Sušici k Rumburku, kde také byla místní nemocnice před krachem a nyní pod krajským úřadem dobře funguje. „Navíc hejtmanství sestavuje krajskou koncepci zdravotnictví,“ dodal Vlček.
Nemocnici po jeho odchodu povede jednatel Luděk Cibulka, který nastoupil na začátku roku a zařízení měl vést společně s Vlčkem. „Můj nástupce to ale nebude mít lehké,“ konstatuje Vlček.
Sušičtí demonstrovali za nemocnici (1. 10. 2020)
1. října 2020 |