Budoucí právníci řeší regulaci sociálních sítí i excesy našich politiků

  9:18
Pro mladé je důležité dostupné bydlení, jinak se budou bát mít děti. I to zaznělo na debatě se studenty Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni, kterou organizovala MF DNES, aby zjistila, jaká témata jsou pro mladé před podzimními volbami do parlamentu důležitá. Studenti by například i ocenili, kdyby někteří politici za nimi na fakultu přišli diskutovat.
Studenti Západočeské  univerzity v Plzni diskutovali s redaktorkou MF DNES...

Studenti Západočeské univerzity v Plzni diskutovali s redaktorkou MF DNES Jitkou Kubíkovou Šrámkovou o tom, kde hledají zdroje informací, jaký mají zájem o politiku, nebo o problémech s byty. (1. dubna 2025) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vysoké školy by podle některých diskutujících mohly být otevřenější vůči politikům, což by studentům umožnilo politicky se rozvíjet.

„Mně osobně by se líbilo, kdyby čas od času někteří politici přišli k nám na fakultu a k něčemu se vyjádřili. Ale musela by to být vždy jednorázová záležitost, studenti by si například debatu vyslechli a mohli si díky tomu utřídit názory,“ uvedl student Marek Verčimák.

I jeho kolegyně Ivana Šejblová, která se o politiku zajímá, říká, že je škoda, když jsou v Česku vysoké školy od politiky izolované. „Mohly by se organizovat debaty s politiky, a kdo by se chtěl politicky rozvíjet, měl by tu možnost,“ myslí si.

„Na druhou stranu by to nemuselo být o tom, že škola bude rozesílat hromadný e-mail, že přijede třeba Tomio Okamura,“ dodala. Izolace vysokých škol od politiky a politiků je podle ní dána tím, že vedení škol se bojí, aby je nikdo nenařkl, že některou stranu či politika protežuje. „Ale je žádoucí, aby vedení školy i vyučující byli apolitičtí,“ dodává Šejblová.

Za nesmysl považuje, aby například některá strana vytvářela jakési politické buňky přímo na vysoké škole. „Ať organizují buňky ve městě a ať si tam student přeběhne,“ dodává studentka, která nevylučuje, že by do některé z politických stran vstoupila.

„Ale zatím neexistuje žádná, se kterou bych souzněla natolik, abych tam vstoupila,“ říká mladá žena, která, i když studuje práva, politiku soustavně sleduje. „Politika zasahuje úplně do všeho, nic není apolitické, proto by se každý měl zajímat o to, co se kolem něj děje,“ je přesvědčena.

Excesy politiku degradují

O politiku se naopak moc nezajímá další diskutující Marek Poklop. Chce si prý zachovat psychické zdraví. „Někteří i mladí lidé by politiku sledovali, ale odrazuje je fakt, že se objevují excesy, které politiku degradují. Zkrátka nemají tak silný žaludek, aby ji mohli sledovat, nebo dokonce do nějaké strany vstoupit,“ říká Poklop.

Za exces považuje například nedávné vyjádření exministryně financí Aleny Schillerové z ANO, že premiér Petr Fiala je parchant. „Kdyby se tam taková vyjádření neobjevovala, politiku bych byl schopný sledovat, protože by mi nepřipadala tak odporná,“ říká student, podle kterého by politiku měli dělat lidé, kteří jí rozumějí a jsou politicky zdatní. „Já chci být právníkem a chci to dělat dobře, takže i politiku by měl dělat někdo, kdo tomu rozumí,“ dodává.

Ekologie i sňatky homosexuálů

A podle čeho studenti volí? „U spousty mladých lidí rezonuje téma sňatků homosexuálních párů. Před několika lety byla obrovským tématem ekologie, teď sice zájem upadá, ale pořád se toto téma drží mezi mladými lidmi hodně nahoře,“ míní Anna Kačínová.

Až se bude Ivana Šejblová na podzim rozhodovat, které straně hodí svůj hlas, bude pro ni důležitý postoj strany k mezinárodní situaci. „Kdyby řekli, že nesouhlasí s tím, co momentálně dělá americký prezident Donald Trump, že jim záleží na tom, aby byl na Ukrajině dosažen mír, ale mír spravedlivý vůči Ukrajině, a ne ve prospěch Ruska, které je agresor, dala bych jim hlas,“ nastínila studentka.

Strana, kterou si vybere, se podle ní musí také zajímat o dostupné bydlení i pracovní příležitosti pro mladé. Obává se totiž nejistoty v době, kdy dostuduje. „Bojím se třeba toho, že sama neutáhnu financování pronájmu bytu. Bydlení je problém, který se měl řešit už dříve. Pokud jej strany začínají řešit teď, je to sice fajn, ale my z toho už benefitovat nebudeme,“ myslí si.

„Mluví se o tom, že mladí nemají děti, ale když chtějí založit rodinu a chtějí je mít, nemají kde bydlet. Když budou mít větší jistotu stálé práce a dostupné bydlení, děti mít budou,“ uvedla Šejblová. Při rozhodování o dětech je podle ní důležité vědět, jestli bude dost míst ve školkách a ve školách. „Jsem v šoku z toho, že se před 15 lety narodilo víc dětí a ty teď nemají kam jít, pokud touží studovat střední školu. Když tuto situaci mladí vidí, řeknou si, že v takových podmínkách nemohou mít dítě,“ uvažuje.

A jak by ona sama dostupné bydlení řešila, kdyby byla v politice? „Pokud se byty využívají v rámci Airbnb, možná by neškodilo majitele více zdanit. Pokud chtějí poskytovat byty pro turisty, ať z toho má stát víc peněz na dostupné bydlení či místa ve školkách pro mladé,“ nastínila studentka.

Že je dostupné bydlení pro mladé velké téma, si myslí i Verčimák. „Strany na toto téma sázejí nyní před volbami hodně aktivně,“ uvádí student. Nemyslí si však, že mladí se budou rozhodovat podle témat. „Pokud strany chtějí cílit na mladé, neosloví je jen výběrem témat, ale spíš způsobem prezentace,“ říká Verčimák.

Strany by podle něj měly tvořit na sociálních sítích různé memy, vtipná videa či vtipné hlášky. „Tím dávají najevo, že je svět mladých zajímá. Když používají metody prezentace, kterým mladí rozumějí, dávají najevo, že mladého člověka chápou a berou,“ vysvětluje Verčimák, který sám přiznává, že ho sledování různých hlášek na sítích baví a užívá si to.

Motoristé váleli na sítích

Na tom podle něj hodně vydělali třeba Motoristé, které mladí, včetně vysokoškoláků, hodně volili ve volbách do Evropského parlamentu. „Motoristé na sociálních sítích váleli neskutečně, proto dostali tolik hlasů,“ míní Verčimák. Uskupení Motoristé s lídrem Filipem Turkem jako tehdy neznámý subjekt dostalo totiž překvapivých 10,3 procenta hlasů.

Tvorba memů, hlášek či vtipných videí není podle Verčimáka o předávání informací, ale spíš o vytvoření sociálního vztahu s voliči. „Pokud strana představí nějaký způsob prezentace, neboli spojí nějaký způsob úpravy videa, výběr muziky, zkrátka když vytvoří nějaký trend, který na TikToku funguje, dá najevo nebo vytvoří iluzi, že jí na mladých lidech záleží,“ říká Verčimák.

Regulace? Ano, ale citlivě

Budoucí právníci jsou také příznivci toho, aby existovala regulace sociálních sítí, ale prováděná s citem.

„Byl bych pro regulaci sociálních sítí, ale je strašně důležité zamyslet se nad tím, kam dát hranici regulace,“ říká Verčimák. Na sítích podle něj nemají co dělat například příspěvky, které by mohly způsobit akci, jako byl útok na Kapitol ve Washingtonu, ke kterému došlo 6. ledna 2021. „Stejné je to s propagací hnutí, která potlačují práva a svobody,“ uvedl.

Když jsou lidé na internetu, mají podle něj pocit, že hranice týkající se humoru je trochu posunutá. „Pak se těžko posuzuje, co je ještě humor a nadsázka a co už ne. V tomto směru bych příspěvky tolik nereguloval, protože i pro mě je humor důležitý a užívám si ho, je to pro mě i relax,“ naznačuje student.

Je podle něj důležité nastavit pravidla regulace sofistikovaně, ideálně přes správce sítí. „Jediný postih, který bych navrhoval, by bylo smazání účtu či zablokování přístupu na sociální síť skrze danou identitu,“ popsal Verčimák.

Studenti se neztotožnili s prezidentem Petrem Pavlem, který nedávno v Plzeňském kraji navrhl, abychom se zamysleli nad tím, jestli by pravidla ve virtuálním světě neměla kopírovat pravidla v tom fyzickém. „Ve fyzickém světě je naprosto přirozené, že si nedáme masku na obličej a nejdeme se někam k něčemu vyjadřovat, ale ve světě virtuálním je to naprosto běžné. Na sítích je spousta účtů se skrytou identitou, které se vyjadřují způsobem, který odporuje naprosto všem normám, ale přesto to všichni považujeme za něco běžného,“ podotkl prezident.

Proti rušení anonymních účtů je i Šejblová. „Regulace se musí provádět citlivě a šetrně, měla by se přenést na správce webů a sociálních sítí. Prohřešky by se měly postihovat třeba smazáním nebo zablokováním účtu na nějakou dobu, například za úmyslné rozšiřování dezinformací, jako když se třeba za covidu rozšiřovalo, že očkování zabíjí,“ uvedla Šejblová. „Lidé by se hlavně měli na sociálních sítích a na internetu regulovat sami,“ podotkla.

Nejčtenější

Slavná majitelka prodává historické sídlo Kundratice v Národním parku Šumava

Zámek Kundratice, který stojí ve stejnojmenné šumavské obci, je ve vlastnictví Elišky Haškové Coolidge. Historie nemovitosti jako pevnosti sahá až do roku 1360.

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog Václav Holeček. K velkému smutku přátel, kolegů a rodiny přispěl i fakt, že jeho život skončil za...

Plzeňský amfiteátr zaplnili metalisté, tisíce fanoušků neodradil ani déšť

Už třetím dnem duní plzeňským amfiteátrem na Lochotíně hudba metalových kapel. Letošní čtrnáctý ročník festivalu Metalfest Open Air se podobně jako loni potýkal s nepřízní počasí, ale deset tisíc...

Bojím se, že ze mě může být jen poslušná ovce, říká nejmladší řeholnice v Česku

Premium

Ve svých devatenácti letech se stala nejmladší řeholnicí v České republice. Život v klášteře miluje a ve víře je velice pevná, přesto má z církevního života i určité obavy. „Bojím se, že se kvůli...

Na Šumavě odhalili pomník připomínající konec války, prezident přijel na motorce

Poslední boj 90. pěší divize armády generála Pattona, která prošla Evropou od vylodění v Normandii až do Čech, připomíná od soboty pomník v místě bývalé osady Gruberg nedaleko šumavských Prášil....

VIDEO: Matka v Plzni zapomněla syna v tramvaji. Ten zatím hrál v klidu na mobilu

Zapomenout syna v tramvaji se podařilo ve čtvrtek odpoledne sedmatřicetileté ženě z Plzně. Pološílená strachy na zastávce okamžitě vytočila linku strážníků s žádostí o pomoc. Strážníci tramvaj...

14. června 2025  10:33

Odchází ředitel s velkým srdcem, který vedl v Plzni mimořádnou školu

Je známou osobností plzeňského školství a vede Masarykovu základní školu s výbornou pověstí. Antonín Herrmann letos po deseti letech odchází z ředitelny do penze a od města získal ocenění za...

14. června 2025  8:26

Tečka za tragickou nehodou. Motorkář musí platit příbuzným hocha, kterého srazil

Soudci udělali definitivní tečku za tragickou nehodou, při které zemřel před třemi roky devítiletý Šimon po sražení motorkou na Klatovsku. Řidič motocyklu kromě peněžitého trestu 120 tisíc korun musí...

13. června 2025  16:15

V Ústí se pokusíme o malý zázrak, řekl Mužík. Jeho Domažlice doma padly

Dlouho drželi zajímavý výsledek, ve druhém poločase měli za stavu 1:1 několik možností jít do vedení. Jenže v závěru úvodního duelu baráže o postup do druhé ligy fotbalisté Domažlic dvakrát...

13. června 2025  10:03

Změny na železnici i v západních Čechách. O víkendu začne platit letní jízdní řád

Zvýšenou pozornost odjezdům a příjezdům by měli věnovat lidé, kteří se v nejbližších dnech chystají cestovat vlakem. V neděli 15. června totiž začne na železnici platit nový jízdní řád. Podle...

13. června 2025  9:28

S pistolí na pytláky, agresivita roste. Porybní mají strach, na obranu se ozbrojují

Premium

Vypadají jako běžní rybáři. Klidně sedí u vody, v rukou pruty, vedle sebe kýbl s návnadou. Jenže buďto chytají zakázaným způsobem, kdy třeba v řece nebo rybníku mají nataženou desítky metrů dlouhou...

13. června 2025

Agresivní nádor neznamená menší šanci na vyléčení. Naopak, říká radiolog

Premium

Klinika zobrazovacích metod Fakultní nemocnice v Plzni je nejlépe vybavené CT pracoviště na světě. Záběrem výkonů patří k největším v Evropě. V jejím čele je Jiří Ferda, který stál v radiologii u...

12. června 2025

Tramvaj v Plzni srazila malého chlapce, přecházel mimo určené místo

Tramvaj ve čtvrtek srazila v Plzni dítě mladšího školního věku. Chlapec se snažil přejít trať mimo určené místo. Řidič měl podle policejního mluvčího Ondřeje Hodana minimální šanci včas zareagovat....

12. června 2025  17:10,  aktualizováno  17:39

Zneužil funkci vedoucího, řekl soud a potrestal muže za znásilnění skautek

Krajský soud v Plzni vynesl rozsudek nad devětatřicetiletým bývalým skautským vedoucím J. N. Za znásilňování neplnoletých dívek mu nepravomocně uložil tříleté vězení. Muž podle obžaloby dopřával...

12. června 2025  15:28

Plzeň už ví, jak může vypadat dostavba kulturního domu Peklo. Podívejte se

Město Plzeň vybralo vítěze architektonické soutěže na dostavbu kulturního domu Peklo. Porotu nejvíce zaujalo řešení od týmu architektů Jiřího Zábrana, Jakuba Sýkory a Kateřiny Svobodové. Nová...

12. června 2025  12:59

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vyučit se zedníkem nechce nikdo, mladí touží po práci v kanceláři

Mladí lidé nechtějí studovat zednické řemeslo. Jejich snem je sedět u počítače. Hovoří o tom ředitelé učňovských škol v Plzeňském kraji. Hlavně v mimoplzeňských regionech kraje jen s vypětím sil drží...

12. června 2025  9:42

Plzeň postaví dům pro lidi s autismem, stát bude na Vinicích

Řadu let se o něm v Plzni mluví a teď má snad reálnou naději, že konečně vznikne. Jde o dům pro autisty neboli pro osoby s poruchou autistického spektra (PAS). O vznik takového zařízení v Plzni se...

12. června 2025  9:05
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.