Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Studenti vymysleli zařízení, které může ohlídat délku parkování

  • 5
Student Milan Nedoma přišel s nápadem, jak zamezit řidičům, aby v Plzni parkovali na místech určených pro zásobování déle, než je povoleno. Délku stání by ohlídalo speciální zařízení.

Plzeňští strážníci se týdně zabývají desítkami přestupků spojenými s místy vyhrazenými pro zásobování. Přestože je na nich doba stání omezená na patnáct minut, někteří řidiči zde parkují daleko déle.

Zamezit zneužívání těchto míst by mohla důmyslná zařízení, která budou danou lokalitu snímat. S nápadem přišel student Střední průmyslové školy elektrotechnické Milan Nedoma.

Koncept už má hotový a městu se jeho nápad líbí.

Zařízení by mělo vydržet bez výměny baterie až rok a půl. Každé dvě minuty zkontroluje, přesněji řečeno zaměří auto, které na místě stojí a data odešle do sítě.

„Pokud by se po patnácti minutách nezměnila poloha auta, znamenalo by to, že řidič přesáhl povolených patnáct minut parkování. V takovém případě systém zalarmuje městskou policii,“ představuje svůj systém Milan Nedoma, který v pondělí nastoupí do druhého ročníku střední školy.

Student vytvořil během prázdnin návrh a odhaduje, že do konce roku by mohl mít funkční model.

Podle něj je obrovskou výhodou cena. Jedno zařízení by nemělo stát více než 500 korun.

„Dovedu si představit, že bychom tuto technologii nasadili,“ netají se plzeňský primátor Martin Zrzavecký z ČSSD.

Reálné je podle něj i využití zařízení, které umožní sledovat pohyb kol využívaných v rámci služby bikesharing, stejně jako sdílených koloběžek.

Destičku, na níž se nachází GPS zařízení a modul na odesílání dat do sítě internetu věcí, vyvinul šestnáctiletý Jan Czapek, taktéž student stejné školy. Software má již hotový, během následujících měsíců by mohly být prototypy instalované na první kola.

Do soutěže se zapojilo deset studentů

Nedoma je jedním z desítky studentů, kteří se během léta zapojili do soutěže Technické IT léto pořádané v rámci Smart Edu Plzeň.

Jejich úkolem bylo zpracovat technické řešení zadaného projektu, který město potřebuje vyřešit.

Letní soutěž vyhlásilo město v návaznosti na aktivity, které pro žáky základních škol připravuje Centrum robotiky.

„Středoškoláky a vysokoškoláky na kroužky a kurzy už nepřitáhneme, proto vymýšlíme různé soutěže, zaměřené například na vývoj aplikací. Témata se snažíme uchopit vždycky tak, aby vycházela z reálné potřeby. Vždy by měla být v budoucnu ve městě využitelná,“ vysvětluje Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, která projekt Smart Edu Plzeň zastřešuje.

Do prvního ročníku soutěže se zapojilo deset studentů. Vedle toho byla v rámci DronFestu, festivalu bezpilotního létání, podruhé vyhlášena soutěž DronApp o nejlepší aplikaci schopnou ovládat dron. Vítězem se stal 18letý student Petr Šíma.