Stavební průmyslovka v Plzni po deseti letech mění ředitele. (Ilustrační snímek)

Stavební průmyslovka v Plzni po deseti letech mění ředitele. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Stavební průmyslovka v Plzni po deseti letech mění ředitele

  • 0
Napjatá atmosféra vládne v těchto dnech na stavební průmyslovce v Plzni. Po deseti letech se tu mění vedení a křeslo ředitele opouští Jaroslav Kunte. Ve funkci ho nahradí Ivana Raunerová, která vyhrála druhé kolo výběrového řízení.

Většina učitelů průmyslovky není spokojená s tím, jak školu vede současný ředitel Kunte. Stěžují si, že na škole v posledních měsících vázla komunikace. Podepsali proto výzvu, která má vést ke zlepšení situace.

Důkazem, že na průmyslovce není zcela vše v pořádku, je i fakt, že tu bylo - jako na jediné škole v kraji - vyhlášeno druhé kolo výběrového řízení na ředitele. V tom zvítězila Ivana Raunerová.

"Mou prioritou je, aby se situace co nejdřív uklidnila," ujišťuje Raunerová, která na škole vyučuje od roku 1994. To považuje i za svou velkou devizu. "Navíc jsme stavební průmyslovka a já si myslím, že ředitelem by měl být stavař. A to já jsem," dodává.

Jaroslav Kunte, který stojí v čele školy od roku 2002, se do hodnocení své soupeřky pouštět nechtěl. "Musím ale říct, že mě výsledek překvapil," říká Kunte s tím, že kdyby měl výsledky připravit on, byly by výrazně odlišné. Za deset let, kdy na škole působí, podle něj prodělala zásadní obrat. "Vypadá úplně jinak, v investicích sem přišlo 23 milionů korun. Jsme o dvě třídy výš než předtím," míní Kunte.

Má ovšem pocit, že konkurzní komisi jeho výsledky příliš nezajímají.
Kunte je přesvědčen, že značnou měrou k tomu přispěla i stížnost matky jednoho studenta, která se objevila krátce před konkurzem. Stěžovala si na průběh loňských maturitních zkoušek.

Zhruba v té době se ještě na škole objevil otevřený dopis adresovaný především Kuntemu. V něm někteří zaměstnanci vyjádřili nespokojenost s jeho způsobem vedení školy. 

Ředitele změní čtvrtina středních škol v kraji

"Myslím si, že je důležité, aby ve škole panovala vzájemná důvěra, aby vedení, učitelé i studenti si byli vzájemně partnery. To se ale v poslední době příliš nedělo," je přesvědčen Martin Švácha, který dopis inicioval. Nakonec se pod něj podepsala i většina pedagogického sboru.

Zdůrazňuje, že cílem dopisu nebylo zbavit se současného vedení. "Chtěli jsme upozornit na to, že komunikace není v pořádku. Pan Kunte byl na škole deset let, začal opravdu nadějně a školu posunul dál. Postupem času nám ale čím dál víc přišlo, že není schopen naslouchat názorům ostatních," přibližuje Švácha.

Na základě dopisu si krajský úřad vyžádal i vyjádření pedagogů ke konkurznímu řízení. Průmyslovka byla podrobena také kontrole České školní inspekce, která shledala víceméně jen formální nedostatky.

Novou ředitelku ani průběh konkurzu nechtěl Švácha komentovat. "Myslím ale, že to došlo už do takové fáze, kdy změna musela nastat. Jak se nyní bude situace dál vyvíjet, to záleží na novém vedení," říká Švácha.

Stavební průmyslovka je jedinou školou v kraji, kde bylo vypsáno i druhé kolo konkurzu. V prvním kole totiž ze tří kandidátů dva nevyhověli ani vstupním požadavkům a kandidát zbyl jediný: Jaroslav Kunte. Ten se pozastavuje nad tím, že konkurz se neuskutečnil i přesto, že na řadě škol byl také jediný kandidát a konkurzu to nebránilo. Do druhého kola se přihlásilo kandidátů sedm.

Konkurzy na posty ředitelů středních škol a školských zařízení vypsal krajský úřad na základě novely zákona. Poslední konkurzy se uskutečnily minulý týden. teď už je jasné, že vedení změní čtvrtina ze 64 středních škol a školských zařízení v kraji. Své pracovny opustí celkem šestnáct ředitelů a ředitelek.