Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

  8:39aktualizováno  8:39
Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat funkci. „Jdeme do toho,“ říkají starostové navzdory těžkostem, které už v úřadu zažili.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Starostovská křesla budou v říjnu obhajovat i matadoři se zkušenostmi z pěti volebních období. K těm patří například starosta Chanovic na Horažďovicku Petr Klásek.

Ač je na Chanovicích na první pohled znát, že si samospráva vede dobře, Klásek tvrdí, že i on uvažoval, zda neskončí. Vadí mu, jak se stát k obcím chová.

„Týká se to třeba obchodů nebo hostince, na které se vztahují daňová hlášení, EET, kontroly, jestli tam náhodou při pouťové zábavě nepomáhá někdo z rodiny. Nelíbí se mi ty složitosti, které na nás stát vymýšlí,“ říká.

Zároveň ale prohlašuje, že nechce ustupovat „nápadům a uskupením, která vznikají v Praze“. Pětapadesátiletý Klásek tvrdí, že k jeho opětovné kandidatuře přispěly výzvy známých z Chanovic a okolí.

Do skupiny pozoruhodných osobností patří také starosta malé obce Hlince na Plzeňsku Petr Jirásek. Hlince byly vyhlášeny vesnicí roku 2000 Plzeňského kraje, mají ocenění za péči o památkovou zónu nebo za obnovu gotického kostelíku Petra a Pavla.

„Jdu do toho. Mám tu ještě hromadu plánů,“ říká starosta. Je známý perfekcionista, který se snaží maximum úřadování a zařizování zvládnout sám. Slibuje, že se v tomto ohledu polepší.

Zatěžuje nás administrativní balast, říká starosta Nečtin

Do voleb se znovu chystá i Lenka Havlíčková, starostka malé vesničky Bohy nedalo od Hlinců. Havlíčková se starostkou stala po dlouhém soupeření s bývalým vedením obce. Konflikty vypukly proto, že obec bránila napojení některých domů a chat na rozvod elektřiny.

Starostkou se stala po soudních sporech v roce 2011 a připouští, že bude ve funkci dál. „Asi ano, ale doufám, že už naposledy. Vychovám si následníka, jsou tady mladí,“ směje se. „Už se mi moc nechtělo, ale záleží mi na tom, abychom v zastupitelstvu a pokud možno i v obci drželi spolu,“ sdělila.

Známý starosta Nečtin Jiří Křemenák jde do voleb, ačkoli zažil období, kdy už chuť neměl. „Samospráva je dobrá, funguje. K tomu je ale velká zátěž jakýmsi administrativním balastem kolem. Pak na to, čemu bychom se měli věnovat víc, ubývá čas a chybí síly,“ uvedl.

Jiří Křemenák tvrdí, že do voleb jej kromě jiného vede chuť dokončit některé projekty. „Jako priorita se ukazuje další zóna pro bydlení. Je to důležité pro udržení života v obci, mladí se už o bydlení na venkově víc zajímají,“ podotkl. Také by rád posílil dosavadní spolupráci se Západočeskou univerzitou, která má v obci školicí zařízení.

K proslulým starostům patří v Plzeňském kraji Václav Petrus ze Švihova na Klatovsku. Jde do voleb znovu a plánů má dost. „Je připravený projekt napojení na vodovod s vodou z přehrady v Nýrsku. Předpokládám, že se napojíme do tří let,“ říká.

Chce také využít budovu bývalé obecní školy, kterou Švihov získal zpět. „Představujeme si, že tam bude zdravotní středisko,“ konstatoval.

Ke známějším osobnostem z vedení obcí patří starostka Merklína Jana Nováková. Funkci převzala v roce 2008, kdy náhle zemřel její předchůdce.

Jana Nováková říká, že by ráda dokončila některé záměry. Například dotáhnout do konce opravu fasády na zdejším zámku. „A připravili jsme novou stavební lokalitu, aby sem mohli přijít mladí. To je jedna z priorit,“ uvedla.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Nouzové řešení selhalo. Limberský není stoper, potvrdil zápas v Záhřebu

Plzeňský obránce David Limberský předčasně končí zápas Evropské ligy v Záhřebu,...

Bylo jasně vidět, jak je zničený a zklamaný, když po druhé žluté kartě odcházel ze hřiště. Odvetné utkání prvního...

Další z rubriky

Výdaje na provoz MHD rostou, radní Plzně zvažují zdražení jízdného

Plzeňská radnice kvůli rychlému růstu výdajů na provoz veřejné dopravy zvažuje...

Radnice Plzně se chystá na horší časy. Chce zastavit růst výdajů na veřejnou dopravu. Letos na ni má dát téměř miliardu...

Nerýpej v zásuvce šroubovákem! Před sto lety začala v Plzni elektrizace

Před sto lety vznikl v Plzni Západočeský elektrářský svaz. V západočeské...

Před sto lety vznikl na radnici v Plzni Západočeský elektrářský svaz. Sdružoval 12 okresů a 18 měst a jeho provozní...

Plzeň přidá cyklistům stovky metrů tras, postaví i lávku přes Radbuzu

Nová cyklistická lávka přes Mži u Radčické ulice v Plzni

Příznivci cyklistiky v Plzni se letos dočkají nových úseků cest. Radnice nechá upravit další část komunikace, která...

Najdete na iDNES.cz