Snad nás neodstřelí územní plán, doufá šéftrenér střeleckého klubu

  12:54aktualizováno  12:54
Vypiplají plzeňští trenéři dalšího střelce nebo střelkyni, kteří po Janu Kůrkovi nebo Kateřině Emmons přivezou medaile z olympiád a mistrovství světa nebo Evropy? Plzeňské sportovce teď ale trápí obavy, aby měli v blízké budoucnosti kde střílet.

Domovskou je pro Kateřinu Emmons střelnice v Plzni-Lobzích | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jak pro nás dopadne územní plán města Plzně, který čeká schválení v příštím roce? Před pěti lety šli střelci kvůli jeho změnám až k soudu. Přitom provoz střelnice v Lobzích je podle vedoucího trenéra Dukly Bohumíra Pokorného zásadní pro zachování české sportovní střelby.

„Pokud by měla padnout plzeňská střelnice, tak padne sportovní střelba v Čechách,“ tvrdí dokonce Pokorný. Přesto má nyní o budoucnost areálu vážné obavy. Bohumír Pokorný se obává, aby nezvítězily zájmy majitelů pozemků, které sousedí se střelnicí.

„V roce 2009 byl územní plán navržen tak, že by to pro nás bylo v podstatě likvidační. Návrh jsme soudně napadli a vyhráli jsme. Tak, jak je územní plán namalován dnes, je to pro nás dobře. Ale bojím se toho, že převládnou soukromé zájmy developerů nad veřejnými. Pozemky nad svahem naproti střelnici koupili podle mých informací nějací právníci a bojím se, že budou nějaké tlaky na změnu územního plánu. Máme zkušenosti z jiných měst i z jiných států,“ konstatuje trenér, který je zároveň členem organizačního výboru mistrovství Evropy.

 Hlavním problémem pro místní oddíly je podle něj v současné době nutné omezení brokové střelby.

„Od roku 2009 máme povolení střílet broky jen dva dny v týdnu. To je ale málo, potřebovali bychom čtyři dny. Musíme si vychovávat dorost, a na to není nyní prostor,“ podotýká Bohumír Pokorný.

Novou střelnici poslalo k ledu občanské sdružení

Zrovna broková střelba je přitom podle něj v současné době nejatraktivnější střeleckou disciplínou. „Broky ve světě jedou. Na mistrovství světa je v této disciplíně i 150 startujících! A zájem je i u nás, ale bohužel na naší střelnici teď broková střelba doslova živoří,“ popisuje podmínky, které jsou důsledkem výsledků akustického měření během Velké ceny osvobození v roce 2009.

Věří, že nyní by měření vyšlo mnohem lépe. „Dělali jsme akustické úpravy, instalovali jsme nové akustické i balistické clony. Měření by se příští rok mělo provést znovu,“ uvedl.

Situaci střelců se podle něj snažilo řešit i město tak, že pro brokovou střelnici nabídlo náhradní pozemky. „Jako ideální jsme vyhodnotili pozemek v lesích v Božkově, na kterém je dnes sklad popílku z teplárny. Vyšly tam dobře i akustické zkoušky, ale v Božkově pak někdo založil občanské sdružení a to vznik střelnice zablokovalo,“ lituje Bohumír Pokorný.

O osud střelnice se začali již zajímat i někteří zastupitelé doubraveckého a slovanského obvodu. „Střelnice by měla rozhodně mít podmínky k tomu, aby mohla plnohodnotně fungovat. Pro město je to nejen prestižní záležitost, ale je i přínosem v cestovním ruchu. Na Velkou cenu osvobození se sem každoročně sjíždí asi sedm stovek střelců z celého světa, kteří se tady vždy několik dní zdrží,“ podotkl zastupitel Doubravky Jan Toman. 

Nejčtenější

Bazény v Plzni zdraží vstup i kvůli lidem, kteří se jdou umýt a vyprat si

Po několikaměsíční rekonstrukci se v pondělí 31. října opět otevřel pro zájemce...

Dospělí návštěvníci plaveckých bazénů v Plzni na Slovanech a Lochotíně si od července připlatí. Úprava ceny má mimo...

Máme přetlak, někteří musejí z Plzně odejít, uvědomuje si Vrba

Plzeňský kouč Pavel Vrba během tréninku.

Krátký posezonní odpočinek si Pavel Vrba užil. Trenér fotbalistů Viktorie Plzeň ale musel přepnout z dovolenkového...

Třináctiletá otěhotněla na útěku z polepšovny, otce dítěte hledá policie

Ilustrační snímek

Na stůl klatovských policistů se dostal případ těhotné třináctileté dívky. Ta utekla z diagnostického ústavu v Plzni a...

Dívka vypadla z jedoucí dodávky a těžce se zranila. Osádku hledá policie

Policisté prošetřují nehodu v Plzni, při které se zranila dívka. Ta vypadla z...

Neobvyklou nehodu, při níž se vážně zranila dívka, vyšetřují policisté v Plzni. Podle svědků, kteří přivolali na pomoc...

Plzeňská posila a konkurent pro Limberského: Spoluhráči nejsou soupeři

Adam Hloušek (druhý zprava) a Radim Řezník na startu letní přípravy Viktorie...

Posledních sedm let strávil Adam Hloušek v zahraničí. Po angažmá v Norimberku, Stuttgartu a naposledy Legii Varšava se...

Další z rubriky

VIDEO: Jeřáb sundal báň kostela, na zemi z ní začali vylétávat holubi

Kostel sv. Petra a Pavla v Dolní Lukavici na Plzeňsku přišel o báň. Potrvá...

Kostel svatých Petra a Pavla v Dolní Lukavici na Plzeňsku přišel o báň na věži. Kvůli špatnému stavu dřevěných...

Ošetřovatelka opět řídila zdrogovaná, porušila dvouletou zkušební dobu

Ilustrační snímek

Pečovatelka z Plzeňska, která už jednou usedla za volant pod vlivem pervitinu, udělala stejný prohřešek znovu. Soud...

Padělky za statisíce. Policisté z Klatovska stíhají cizince za jejich prodej

Likvidace padělků bot pod dohledem celníků.

Policisté z Klatovska zahájili trestní stíhání devětatřicetiletého cizince, kterého obvinili z přečinu porušení práv k...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK VOZOVÉHO PARKU – PŘEPRAVNÍ FIRMA

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz