V kraji letos přibylo spalniček, odborníci evidují už čtyři případy

  8:54aktualizováno  8:54
Epidemiologové varují před spalničkami. V Plzeňském kraji evidují od začátku letošního roku už čtyři pacienty, kteří se extrémně nakažlivou nemocí nakazili. Přitom za celý loňský rok bylo v kraji nemocných sedmnáct. Pokud nemocných bude tímto tempem přibývat, konečné číslo bude vysoké.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Extrémně nakažlivá nemoc se v kraji přenesla na kojence a na tři dospělé. Zda se nakazili i další lidé, se ukáže po uplynutí inkubační doby. Epidemiologové zjišťují, s kým se nemocní stýkali. Na základě toho bylo sledování zdravotního stavu zahájeno u 130 lidí. 

„Zhruba polovina z nich nemá dostatečnou hladinu protilátek, proto musí zůstat dva týdny doma v karanténě, aby nenakazili další. Část těchto lidí byla ještě před začátkem karantény přeočkována, zbývající by měli být očkováni po uplynutí domácí izolace,“ popsal krajský epidemiolog a přednosta Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty v Plzni Petr Pazdiora.

Dalších 14 lidí epidemiologové sledují proto, že při návratu ze zahraniční dovolené pobývali s nemocným na palubě letadla.

„Pro stát, který musí prostřednictvím epidemiologů pátrat po potenciálních nemocných, ale i pro lidi, kteří musí zůstat doma v karanténě kvůli nebezpečí vypuknutí choroby, je šíření spalniček velmi zatěžující i ekonomicky,“ konstatoval Pazdiora, který dlouhodobě bojuje za udržení vysoké proočkovanosti dětí proti spalničkám.

Nebezpečí šíření spalniček se totiž dále zvyšuje. Vyplývá to z vývoje počtu nemocných nejen v celé republice, ale i v Plzeňském kraji. Zatímco loni v kraji onemocnělo spalničkami 17 lidí, letos jen za pět týdnů jsou to čtyři případy. 

„Kdyby nemocných přibývalo tímto tempem, bude jich letos několikanásobně více než loni,“ uvedl Pazdiora.

I přes snahu epidemiologů se podle něj nedá dalšímu šíření v současnosti zabránit a dá se očekávat, že se situace bude zhoršovat.

Podle Pazdiory mohou k omezení šíření choroby přispět například praktičtí lékaři tím, že budou při diferenciální diagnostice, tedy zjišťování, jaká nemoc je nejpravděpodobnější, myslet i na spalničky a odesílat pacienty co nejdříve na Infekční kliniku Fakultní nemocnice v Plzni.

„Myslím si, že se to ve většině případů děje, ale nedá se to zobecnit. Omezující je i to, že předtím, než mají nemocní specifickou vyrážku, se spalničky stoprocentně poznat nedají, diagnóza je obtížná i vzhledem k souběhu s nárůstem onemocnění dýchacích cest v těchto týdnech,“ konstatoval epidemiolog.

Pazdiora by byl rád, kdyby došlo k některým úpravám očkovací vyhlášky. „Podněty odborníků na případné změny očkovací vyhlášky jsou zatím pouze diskutovány,“ vysvětlil Pazdiora.

Odborníci volají po tom, aby se změnil přístup k očkování. Neočkovat děti, které jsou zdravé, je podle nich nesolidární chování vůči slabým.

„Mezi námi totiž žijí i děti mající nějaké závažné onemocnění, které je kontraindikací očkování. Tyto děti se od svých zdravých a neočkovaných vrstevníků, pokud nemoc dostanou, mohou pak nakazit. Průběh onemocnění u nich je komplikovaný a ve výjimečných případech jim hrozí až smrt. I kvůli těmto ohroženým potřebujeme, aby bylo v populaci očkováno co nejvíce dětí dvěma dávkami, u spalniček alespoň 98 procent,“ popsal Pazdiora. 

Starší lidé by se měli nechat přeočkovat

Současně je zde i problém starších lidí, kteří byli očkováni v dětství v 70. a 80. letech. Část z nich byla očkována pouze jednou dávkou, zvláště u nich hrozí s odstupem desítek let vyvanutí imunity. 

„Současně je třeba zvážit, zda by kontrola imunity a případné přeočkování neměly být součástí preventivních prohlídek zdravotníků, kteří se s nemocnými setkávají v době jejich nejvyšší infekčnosti,“ poznamenal Pazdiora. 

Řada infekcí v současnosti vzniká při pobytu v zahraničí, například na Ukrajině či v jihovýchodní Asii, ale i při kontaktu s cizinci v Česku.

Po povinné hospitalizaci je málokterý nemocný schopen okamžitého návratu do pracovního procesu, případně do školy. Přestože poslední úmrtí na spalničky v Česku bylo zaznamenáno v roce 1980, může k úmrtím v souvislosti s touto infekcí docházet i v současnosti. Svědčí o tom 37 úmrtí v evropských zemích v loňském roce.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

I kdyby byl na hrotu Kane, bylo by to houby platné, řekl Trpišovský

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský udílí pokyny svým svěřencům během zápasu...

Tah s Peterem Olayinkou místo Milana Škody na hrotu útoku slávistickému trenérovi Jindřichu Trpišovskému nevyšel,...

Další z rubriky

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

Vědci z Plzně prodali patent, který vylepší robota na zpracování bakterií

Vědec Jaroslav Hrabák z Biomedicínského centra v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta Univerzity Karlovy prodala patent, který vylepšil robota na zpracování bakteriálních kultur....

Po opravě prasklin vydrží dálnice D5 až čtyřicet let, slibují silničáři

Dálnici D5 od Plzně do Rozvadova čeká na jaře několik oprav. (19. 3. 2018)

Silničáři, kteří letos začnou opravovat první dva úseky dálnice D5 mezi Plzní a Rozvadovem, slibují, že díky nové...

Najdete na iDNES.cz