Sousedské spory provázela i střelba do vzduchu

  16:07aktualizováno  16:07
Napjatá situace vládne v Oboře, malé vesničce na Tachovsku, která je nyní rozdělená na dva tábory. Spory, které mezi sebou vedou dvě party lidí, píší petice a oznamují na úřady nezákonnosti, vyvrcholily u tachovského okresního soudu.

Obec Obora, kde zuří sousedské spory | foto: Petr Ježek, MF DNES

Státní zástupce obžaloval jednapadesátiletého Josefa Kletečku z nebezpečného vyhrožování. Podle spisu vyhrožoval letos v dubnu obecnímu zaměstnanci a členovi vedení obce zastřelením, navíc na ně poštval německého ovčáka.

Josef Kletečka, obžalovaný kvůli sousedským sporům v Oboře"Všechno je to komplot. Obětí jsem já, vždyť já jsem volal policii, že jsem v sebeobraně střílel do vzduchu," prohlásil Kletečka.

Soudkyně Michaela Řezníčková vyslechla řadu svědků z Obory. Před pár dny přímo na místě střelby ověřovala, co všechno mohli z incidentu svědci vidět a slyšet.

Za přečin nebezpečného vyhrožování vyměřila Kletečkovi podmíněný trest. Samonabíjecí pistole, ze které střílel, propadne státu. Odsouzený se na místě odvolal.

"Kdyby měl strach, nevystupoval by z auta"

I když soudkyně neřešila situaci, která v obci panuje, ale jen samotný incident, při odůvodňování rozsudku se jí nevyhnula.

"Vztahy v obci nejsou dobré. Na jedné straně jsou tři stěžující si rodiny, mezi které patří i obžalovaný, pak je zbytek obce. Ve skupině kolem obžalovaného jsou vnitřní vazby a určitá úroveň konspirace, jak se ukázalo i před soudem. U dalších lidí soud takové poznatky nemám," prohlásila soudkyně.

Ke konfliktu, který řešil soud, došlo letos 28. dubna. Josef Kletečka nejdřív na policii nahlásil, že mu někdo poškodil plot u domu a utekli mu dva psi. V autě měl jednoho z nich, kterého našel a nedaleko restaurace se mu zdálo, že slyší štěkot druhého ze svých psů. Když zastavil auto, přicházel k němu obecní zaměstnanec a člen z vedení obce.

"Začali mě urážet, proč kritizuji hospodaření obce a to, že místostarosta dal práci obecnímu zaměstnanci na stavbě domu svého syna," popisoval Kletečka svoji verzi konfliktu, který zakončil střelbou do vzduchu.

Státní zástupce ho ale obžaloval z toho, že na dvojici mužů nejdřív poštval psa, který však povel neuposlechl a utekl na louku, pak obecního zaměstnance udeřil opakovaně do spánku a nakonec střílel.

"Kdyby opravdu měl z mužů obavy, nevystupoval by z vozu a z místa mohl včas odjet," upozornil státní zástupce. "Mám za to, že pan obžalovaný nebyl v ohrožení, aby reagoval tak, jak zareagoval," dodala soudkyně. Neuvěřila tvrzení obžalovaného, že vše je komplot a svědci se na výpovědích proti němu domluvili.

Jeden souboj ukončil tachovský soud, další čeká Oborské za dva týdny při obecních volbách. Na kandidátce Nezávislých jsou vesměs stejní lidé, kteří nyní v obci vládnou. Před čtyřmi lety dali dohromady jako jediní kandidátku. Letos ale proti nim jde sdružení Alternativa 2010. Jedničkou téhle kandidátky je manželka Josefa Kletečky, on sám je na posledním devátém místě.

Autor:

Nejčtenější

Unikátní případ: Limberskému hrozí trest za zesměšňování Tvrdíka

Plzeňský obránce David Limberský se drží za hlavu poté, co na Realu Madrid v...

Plzeňský fotbalista David Limberský už měl po sezoně a začínal dovolenou. Teď mu hrozí trest za následné výroky na...

Herec Skamene získal pole a louky na Tachovsku jako restituční náhradu

Roman Skamene

Herec Roman Skamene a jeho příbuzná jsou definitivně vlastníky sedmi hektarů pozemků u dálnice D5 na Tachovsku, které...

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Další z rubriky

V plzeňské fakultní nemocnici budou operovat roboti, ale až za pár let

Marek Babjuk, přednosta urologické kliniky pražské Fakultní nemocnice v Motole,...

Část pacientů podléhá vábení robotické chirurgie a před Fakultní nemocnicí v Plzni dává přednost ošetření v Praze. V...

Na Plzeňsku zabila psa jedovatá návnada, traviče hledá policie

Ilustrační snímek

Policisté pátrají po pachateli, který v lese mezi Třemošnou a obcí Zruč-Senec na Plzeňsku umístil otrávenou návnadu. Tu...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Najdete na iDNES.cz