Plzeňský soud řeší obchod se zbraněmi, podobné použili teroristé ve Francii

  9:19aktualizováno  9:19
Václav Bureš z Plzeňska, známý jako organizátor pochodů nacionalistů, stanul před plzeňským krajským soudem. Státní zástupce ho viní z nepovoleného mezinárodního obchodu se zbraněmi a nedovoleného ozbrojování.

Podle obžaloby obchodoval i se stejnými typy zbraní, které používali teroristé při svých akcích ve Francii v minulých letech. Hrozí mu až osm let vězení. 

Podle státního zástupce Jakuba Kubiase obžalovaný nakupoval na Slovensku samopaly a pistole, které dál prodával.

„Šlo o nákup 225 střelných zbraní, z nichž část byla znehodnocená a zbytek upravený na zbraně expanzně akustické,“ uvedl státní zástupce. 

Zbraně obžalovaný na Slovensku nakupoval od roku 2010 do dubna 2015 a pak je prodával dál. Většina zřejmě skončila v zahraničí.

„Přiznávám, že zbraně jsem kupoval, ale ne v takovém množství, jak je mi kladeno za vinu,“ řekl u soudu obžalovaný Bureš. Dále uvedl, že když zbraně na Slovensku kupoval, prodejci mu tvrdili, že jsou dostatečně znehodnocené.

Podle obžaloby některé zbraně kupoval na své jméno, jiné si nechával posílat v balících poštou nebo kurýrními společnostmi na členy rodiny i na jména lidí z České republiky, kteří o tom neměli ani tušení.

Dva z údajných odběratelů podle spisu prohlásili, že o zbraních nic netuší a ztrátu občanských průkazů hlásili na policii.

Podle státního zástupce zbraně považované na Slovensku za znehodnocené nesplňovaly požadavky na to, jak mají znehodnocené zbraně vypadat podle českého zákona z roku 2002. To se týkalo zejména samopalů typů Škorpion nebo SA 58. 

Civilistům se zbraně neměly dostat do rukou

„Bylo mu známo, že způsob úpravy těchto zbraní pořizovaných jako expanzně akustické nesplňuje požadavky na úpravu zbraní,“ uvedl státní zástupce.

Jednoduše řečeno - zbraně byly upravené tak, že stále patřily do nejnebezpečnější kategorie zakázaných a speciálních zbraní, ke kterým se civilista vůbec nemá dostat.

Organizátor pochodů

U krajského soudu našel Václav Bureš před deseti lety zastání, když mu představitelé centrálního městského obvodu i primátor zakázali pochod centrem města.

Nacionalisté tehdy chtěli pochodovat kolem synagogy v den, kdy si židé připomínali výročí válečných transportů. Pochod za svobodu slova, jak ho organizátor nazval, se nakonec uskutečnil o několik týdnů později.

Státní zástupce řekl, že Bureš neměl zbrojní průkaz pro tyto kategorie zbraní, ani povolení k jejich transferu v zemích Evropské unie. Obžalovaný měl zbrojní průkazy opravňující k nošení zbraní při výkonu povolání, ochranu života nebo zdraví, a měl licence pro půjčování nebo obchodování s takovými zbraněmi nebo střelivem.

„Bez povolení provedl zahraniční obchod s vojenským materiálem, sobě a jinému je opatřil bez povolení a přechovával hromadně účinnou zbraň a čin spáchal ve větším rozsahu. Opatřil si a bez povolení přechovával výbušninu v množství větším než malém,“ uvedl státní zástupce.

Znehodnocené zbraně ze Slovenska se dostaly do hledáčku evropských protiteroristických sil v roce 2015. Francouzští experti po několika teroristických útocích požádali slovenskou policii o identifikaci několika zbraní, které ve Francii použili teroristi. 

Podle tehdejších zpráv se mělo jednat právě o samopal a automatické pušky původně znehodnocené na Slovensku, které se dostaly údajně přes Belgii až k teroristům. 

Soud bude pokračovat v příštích dnech výslechem svědků.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Sparta sáhla raději po Radakovičovi. Plzeň je nová etapa, těší se Brabec

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Když měli v létě možnost Jakuba Brabce získat, preferovali příchod Uroše Radakoviče z Olomouce. A zatímco srbský...

Další z rubriky

Ženu soudí za bodnutí manžela dýkou. Říkal, že jsem nepotřebná, hájí se

Žena z Plzeňska se přiznala, že po předchozí hádce dvakrát bodla dýkou svého...

Až deset let za mřížemi hrozí devětačtyřicetileté ženě z Plzeňska, která je obžalovaná, že po hádce dvakrát bodla dýkou...

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

Ani jednoho jsem se nedotkl, tvrdí osmdesátník viněný z osahávání školáků

Za znásilnění a pohlavní zneužití dětí hrozí muži z Chebska až dvanáct let...

S obžalobou ze znásilnění a pohlavního zneužití školáků stanul u Krajského soudu v Plzni dvaaosmdesátiletý muž z...

Najdete na iDNES.cz