Plzeňský soud řeší obchod se zbraněmi, podobné použili teroristé ve Francii

  9:19aktualizováno  9:19
Václav Bureš z Plzeňska, známý jako organizátor pochodů nacionalistů, stanul před plzeňským krajským soudem. Státní zástupce ho viní z nepovoleného mezinárodního obchodu se zbraněmi a nedovoleného ozbrojování.

Podle obžaloby obchodoval i se stejnými typy zbraní, které používali teroristé při svých akcích ve Francii v minulých letech. Hrozí mu až osm let vězení. 

Podle státního zástupce Jakuba Kubiase obžalovaný nakupoval na Slovensku samopaly a pistole, které dál prodával.

„Šlo o nákup 225 střelných zbraní, z nichž část byla znehodnocená a zbytek upravený na zbraně expanzně akustické,“ uvedl státní zástupce. 

Zbraně obžalovaný na Slovensku nakupoval od roku 2010 do dubna 2015 a pak je prodával dál. Většina zřejmě skončila v zahraničí.

„Přiznávám, že zbraně jsem kupoval, ale ne v takovém množství, jak je mi kladeno za vinu,“ řekl u soudu obžalovaný Bureš. Dále uvedl, že když zbraně na Slovensku kupoval, prodejci mu tvrdili, že jsou dostatečně znehodnocené.

Podle obžaloby některé zbraně kupoval na své jméno, jiné si nechával posílat v balících poštou nebo kurýrními společnostmi na členy rodiny i na jména lidí z České republiky, kteří o tom neměli ani tušení.

Dva z údajných odběratelů podle spisu prohlásili, že o zbraních nic netuší a ztrátu občanských průkazů hlásili na policii.

Podle státního zástupce zbraně považované na Slovensku za znehodnocené nesplňovaly požadavky na to, jak mají znehodnocené zbraně vypadat podle českého zákona z roku 2002. To se týkalo zejména samopalů typů Škorpion nebo SA 58. 

Civilistům se zbraně neměly dostat do rukou

„Bylo mu známo, že způsob úpravy těchto zbraní pořizovaných jako expanzně akustické nesplňuje požadavky na úpravu zbraní,“ uvedl státní zástupce.

Jednoduše řečeno - zbraně byly upravené tak, že stále patřily do nejnebezpečnější kategorie zakázaných a speciálních zbraní, ke kterým se civilista vůbec nemá dostat.

Organizátor pochodů

U krajského soudu našel Václav Bureš před deseti lety zastání, když mu představitelé centrálního městského obvodu i primátor zakázali pochod centrem města.

Nacionalisté tehdy chtěli pochodovat kolem synagogy v den, kdy si židé připomínali výročí válečných transportů. Pochod za svobodu slova, jak ho organizátor nazval, se nakonec uskutečnil o několik týdnů později.

Státní zástupce řekl, že Bureš neměl zbrojní průkaz pro tyto kategorie zbraní, ani povolení k jejich transferu v zemích Evropské unie. Obžalovaný měl zbrojní průkazy opravňující k nošení zbraní při výkonu povolání, ochranu života nebo zdraví, a měl licence pro půjčování nebo obchodování s takovými zbraněmi nebo střelivem.

„Bez povolení provedl zahraniční obchod s vojenským materiálem, sobě a jinému je opatřil bez povolení a přechovával hromadně účinnou zbraň a čin spáchal ve větším rozsahu. Opatřil si a bez povolení přechovával výbušninu v množství větším než malém,“ uvedl státní zástupce.

Znehodnocené zbraně ze Slovenska se dostaly do hledáčku evropských protiteroristických sil v roce 2015. Francouzští experti po několika teroristických útocích požádali slovenskou policii o identifikaci několika zbraní, které ve Francii použili teroristi. 

Podle tehdejších zpráv se mělo jednat právě o samopal a automatické pušky původně znehodnocené na Slovensku, které se dostaly údajně přes Belgii až k teroristům. 

Soud bude pokračovat v příštích dnech výslechem svědků.

Autor:

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Další z rubriky

Po vojenském cvičišti v Rokycanech se budou prohánět divocí koně a zubři

Přestože divocí koně museli zvládnout převoz ze středočeských Milovic, na nový...

Někdejší vojenské cvičiště v Rokycanech je evropsky významnou lokalitou, kde žijí vzácní živočichové a rostou chráněné...

Skupina Kabát hrála pod širým nebem plzeňským fanouškům

Koncert rockové skupiny Kabát ve zcela zaplněném amfiteátru v Plzni - Lochotíně...

Rocková skupina Kabát zavítala v sobotu v rámci svého Po čertech velkýho turné do Plzně. Spolu se sedmnácti tisíci...

Návrhy Studia Najbrt stále provokují, galerie je vystavuje na tričkách

Grafik Aleš Najbrt otevřel novou výstavu s názvem Studio Najbrt Basics v...

Originální formát má výstava, která se nově usídlila v Západočeské galerii v Plzni. Grafické návrhy předního tuzemského...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz