Vrhnu se na sledge hokej, říká sportovec, který je po napadení bez nohy

  13:47aktualizováno  13:47
Během okamžiku mu útočník s nožem změnil život. Osmadvacetiletý Radek Zelinka přišel kvůli zranění o levou nohu a zdravou nemá ani tu pravou. I tak věří, že jednou hole odloží. „Co se mělo stát, stalo se. Už se k tomu nechci vracet. Musím se s tím naučit žít,“ říká odhodlaně bývalý florbalový hráč.

Radek Zelinka hrál od útlého dětství hokej, asi v 17 letech přešel k florbalu. Loni v listopadu přijel do Plzně odehrát za tým z Kadaně zápas.

Večer před duelem ho ale na chodníku v centru města pobodal mladý muž, podle státního zástupce to byl devatenáctiletý Ukrajinec Andrej Shovhenjuk.

Kvůli masivnímu krvácení ze dvou poraněných tepen nedokázalo tělo zraněného muže zásobovat krví nohy.

Šest dnů po útoku museli lékaři mladému sportovci amputovat levou nohu ve stehně. Po zranění má problémy i s pravou nohou. I tak věří, že jednou odloží i francouzské hole, kterými si musí při chůzi pomáhat.

„Kamarádi a rodina se semkli. Už kvůli nim jsem nic nevzdal, nezůstal jsem ležet. Pomáhaly mi pozdravy a podpora od lidí do nemocnice, řadu z nich jsem vůbec neznal. Netušil jsem, kolik je dobrých lidí. Všem bych chtěl poděkovat,“ shrnul Zelinka poté, co dnes vypovídal u Krajského soudu v Plzni. Právě tam se v těchto dnech rozhoduje o trestu pro útočníka.

Radkova vůle je obdivuhodná. Dvoumetrový chlap si z útoku podle svých slov nic nepamatuje. Jen pár záblesků při převozu sanitkou. Nevěděl, že ho v kritickém stavu operovali lékaři v Plzni, že mu selhávalo dýchání, játra i ledviny. Že ho převáželi do Prahy na specializované pracoviště kvůli problémům s játry.

Fotogalerie

„Když jsem se v nemocnici v Praze probral, ani jsem nevěděl, že nemám nohu. Asi po dvou dnech jsem nějak odhrabal deku a zjistil to. Ptal jsem se příbuzných. Prý mi to už před tím říkali a já jim to odkýval, ale nepamatuji si to. Nejvíc mi pomáhalo, že v nemocnici se mnou pořád byl někdo z rodiny a kamarádi,“ vypráví.

Drobný devatenáctiletý obžalovaný cizinec při výslechu zraněného u soudu jen tiše seděl mezi příslušníky vězeňské eskorty.

Radek Zelinka stál ani ne dva metry před ním. Opíral se o francouzské hole. Přišel v kraťasech. Obžalovaný si tak mohl prohlédnout kovovou protézu s kloubem místo kolena, která Radkovi nahrazuje amputovanou nohu. Cizinec se ale poškozenému ani neomluvil.

Radek Zelinka říká, že se k události už nechce vracet. „Jasně, že jsem si tenkrát říkal, kdyby nám tehdy neujela tramvaj o dvě minuty a nešli jsme pěšky z Borů směrem do centra Plzně. Ale co se mělo stát, se stalo. Člověk už to nevrátí. Chci to uzavřít, utnout. Musím se s tím naučit žít,“ prohlásil jednoznačně.

V Plzni soudí Ukrajince, který podle žalobce pobodal muže (30. 9. 2019)

K milovanému florbalu se už asi nevrátí, ale je rozhodnutý sportovat dál. „Potkal jsme spoustu lidí, kteří mají protézy. I já si z toho občas dělám v uvozovkách srandu, neberu to jako nic hrozného. Chci jezdit na dovolené, chci se bavit jako předtím. Jen mám protézu místo nohy. Vždyť spousta lidí s protézou sportuje, možností je dost. Až se všechno uklidní, vrhnu se na sledge hokej. Mým dlouhodobým cílem je zbavit se holí a být samostatný. Nepotřebovat pomoc od druhých. Ať doma nebo ve městě. To je můj cíl,“ řekl odhodlaně Radek Zelinka.

Lékař Miroslav Dvořák u soudu vysvětlil, že po bodnutí vyhazovacím nožem do podbřišku byl poškozený v přímém ohrožení života. „Čepel poranila dvě tepny. Poranění tepny je spojené s vysokým rizikem ztráty končetiny. Poranění břišní aorty patří mezi nejzávažnější poranění v dutině břišní,“ připomněl znalec.

Souzenému Ukrajinci hrozí za pokus o vraždu až 18 let vězení. Zdravotní pojišťovna a zraněný chtějí, aby jim dohromady zaplatil přes 11 milionů korun. Soud bude pokračovat v druhé polovině října.

Autor:
  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Na ledvinu se čeká rekordně krátkou dobu, čas by mohl být ještě kratší

Na transplantaci ledvin čekají pacienti v České republice zhruba jeden rok. Na západě Čech je to jen kolem čtvrt roku....

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Posvětili vznik průmyslové zóny a teď litují, bojí se přílivu cizinců

Zatímco v době ekonomické krize byly výrobní haly postavené na zelené louce požehnáním v boji s nezaměstnaností, dnes...

Najdete na iDNES.cz