Soud uvěřil muži, který přepadl benzínku, že se napraví. Dostal podmínku

  16:34aktualizováno  16:34
„Vše vrátím a změním svůj život,“ sliboval u soudu jednadvacetiletý Václav Paleček, který letos v červnu přepadl čerpačku v Losiné. A dostal druhou šanci, soud mu udělil pouze podmínku. Za loupež mu přitom hrozilo až deset let vězení. Za ukradené peníze lupič splatil část dluhů, nakoupil elektroniku a půjčil si luxusní Bentley.

Jednadvacetiletý muž se přiznal, že přepadl letos v červnu benzínku v Losiné na Plzeňsku. Zpočátku se vydával za svědka, který lupiče viděl a pronásledoval ho. (3. 9. 2019) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Podle spisu Václav Paleček s kuklou na hlavě a s nožem v ruce odnesl z čerpací stanice přes 360 tisíc korun. Když ho po týdnu policisté zatýkali, a on se záhy ke všemu přiznal, v kapse mu zbývalo 190 korun. 

Z lupu poplatil část dluhů, nakoupil elektroniku. Půjčil si luxusní Bentley, platil desítky tisíc korun půjčovného za jediný týden.

„Jsem si vědom, co jsem udělal. Mrzí mě to. Pokud dostanu šanci, chci vše vrátit, chci změnit život na jinou stranu,“ sliboval mladý muž soudkyni Okresního soudu Plzeň-jih. 

Senát soudkyně Martiny Soudkové Palečkovi vyměřil podmíněný dvouapůlletý  trest se čtyřletou zkušební dobou, po kterou bude pod dohledem probačních úředníků.

„Soud v tomto případě považuje podmíněný trest lepší. Má šanci zapojit se do života jiným způsobem, než žil doteď, možnost co nejrychleji uhradit způsobenou škodu. Navíc po dlouhou zkušební dobu bude pod dohledem probačního úředníka. Je potřeba sledovat a ujistit se, že se jeho dosavadní pobyt ve vazbě promítne do dalšího života. Že mu je jasné, že takhle dál žít nemůže, protože jinak mu bude podmíněný trest přeměněný ve výkon nepodmíněného trestu,“ vysvětlila Martina Soudková.

Slíbil, že se napraví

Václav Paleček má dluhy. „Asi čtrnáct dnů před činem mě kvůli finančním potížím vyhodila máma z domova. Spal jsem u kamarádky i v autě. Když jsem šel v ten večer přes les kousek od čerpací stanice, začal jsem uvažovat, co udělám. Pak jsem se do lesa vrátil a převlékl se tam. Rozhodoval jsem se, jestli to udělám, nebo ne. Bohužel jsem se rozhodl, že ano,“ popsal Paleček, co se mu honilo hlavou před činem.

Schovaný u nedalekého autobazaru čekal, až přibližně stejně starému čerpadláři večer skončí směna. Viděl, jak dělá vyúčtování, zavírá provozovnu a jak jde k autu. V tom okamžiku vyrazil do akce.

„Když jsem si chtěl odemknout auto, najednou ke mně přiběhl maskovaný pachatel s nožem. Řekl mi, že jdeme pro peníze. Měl jsem strach, třásla se mi ruka. Snažil se mně uklidňovat, že když nebudu dělat potíže, nic se mi nestane. Nepoznal jsem, o koho jde,“ popsal přepadený čerpadlář.

Když byl trezor prázdný, lupič utekl. Čerpadlář pak zavolal policii. 

Lupič se vydával za svědka, který pronásledoval pachatele

Během čtyř minut se k čerpačce sjely policejní hlídky. Paleček, který se zatím ukrýval v lese, slyšel psovody a dostal strach. „Běžel jsem zpátky na čerpací stanici a tam si zahrál na svědka, který neúspěšně pronásledoval pachatele,“ přiznal se Paleček.

Policisté údajného korunního svědka zatkli necelých deset dnů po činu.

Státní zástupkyně pro Palečka požadovala nepodmíněný minimálně dvouletý trest. Když mu soudci dali šanci v podobě podmíněného trestu, protože dosud je jeho trestní rejstřík čistý, ponechala si lhůtu pro případné odvolání.

Hned v soudní síni si ale podala stížnost proti propuštění obžalovaného z vazby, jak rozhodl soud. Eskorta tak Václava Palečka odvezla zpátky do vězení.

Muž přepadl čerpačku. Lup rozfofroval za týden (3. 9. 2019)

Autor:

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Další z rubriky

Návrhy Studia Najbrt stále provokují, galerie je vystavuje na tričkách

Grafik Aleš Najbrt otevřel novou výstavu s názvem Studio Najbrt Basics v...

Originální formát má výstava, která se nově usídlila v Západočeské galerii v Plzni. Grafické návrhy předního tuzemského...

Policie na Klatovsku zadržela čtyři běžence, byli schovaní v kamionu

Policie zadržela na Klatovsku čtyři migranty, kteří se ukrývali v nákladovém...

V Sušici na Klatovsku zadrželi policisté čtyři migranty. Muži se ukrývali v nákladovém prostoru kamionu, který vezl...

Kdyby byl zdravý, měl by jen otřes mozku. Útočník vinu za ochrnutí muže odmítá

Před Okresním soudem Plzeň-město stanuli Jakub Hlaváč (na snímku) a Daniel...

Plzeňský krajský soud začal řešit odvolání Jakuba Hlaváče, který má strávit ve vězení šest let a vyplatit 1,5 milionu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz