VIDEO: Oprava Slovanské třídy stále více brzdí dopravu, tvoří se kolony

  12:04aktualizováno  12:04
Rekonstrukce jedné z důležitých a frekventovaných silnic v Plzni, Slovanské třídy, přináší stále větší komplikace pro řidiče. Šoféři nyní jezdí v obou směrech po jedné polovině vozovky. Kvůli opravě kanalizace, vybudování nových vodovodních přípojek a silnice se změnila i trasa tramvají.

Kvůli rekonstrukci Slovanské třídy se ještě prodloužily kolony kolem velkého kruhového objezdu v Částkově ulici.

Od prvního dubna jezdí tramvaje linky číslo 1 při cestě na Slovany po okružní trase druhým městským obvodem.

Aby dopraváci nemuseli zavádět náhradní autobusy, tramvaje nejprve dojedou stejně jako linka čísla 2 na konečnou Světovar, pak pokračují Slovanskou alejí na konečnou Slovany a po Slovanské třídě se vracejí do centra Plzně.

Víc tramvají jezdících po Koterovské třídě znamená na kruhovém objezdu a u konečné na Světovaru více červených pro auta. Bezproblémové průjezdy tramvají řídí semafory.

Na Světovaru to znamená, že poprvé semafor zastaví auta, když tramvaj vjíždí do konečné. Podruhé, když tramvaj z konečné vyjíždí.

Jenže většinou po výjezdu z konečné nemůže plynule odbočit do Slovanské aleje, protože auta čekající před semaforem většinou stojí i na kolejích. Takže tramvaj musí čekat, až se na semaforu u konečné rozsvítí zelená, auta odjedou z kolejí, a tramvaják může odbočit.

Rekonstrukce ulice

Situace na Světovaru je ale slabým odvarem toho, co se v dopravní špičce odehrává kolem velkého kruhového objezdu v Částkově ulici. I tady průjezd tramvají napříč kruhovým objezdem řídí semafory.

Běžně tu ve špičkách tramvaje linky číslo 2 jezdí v intervalu kolem pěti minut, takže auta příliš nemusejí zastavovat. Jenže od pondělí ve směru od centra projíždějí napříč kruhovou křižovatkou tramvaje v průměru každé 2,5 minuty, v opačném směru každých pět minut.

„Kdyby právě tady nefungovaly semafory za běžné situace, byla by to pro řidiče tramvají obrovská komplikace. Natož teď, kdy se tramvajový provoz ještě zahustil,“ řekl provozní ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Jiří Ptáček.

Zatímco tramvaje linek 1 a 2 mají podle záznamů dispečerů i ve špičkách zpoždění do tří minut, tak auta, která musejí přes kruhový objezd projet, stojí teď v dopravních špičkách víc, než jedou.

Z veřejně dostupné aplikace dopravního podniku o zpoždění jednotlivých spojů vyplývá, že autobusy linek 29 a 30, které jedou ze Slovan směrem na Doubravku, nabírají při odpoledním popojíždění v koloně mezi zastávkou u polikliniky na Slovanech a kruhovým objezdem často pětiminutová i větší zpoždění. A to jde o necelých 200 metrů dlouhý úsek.

Podle dostupných informací by uzavřenou část Slovanské třídy měly tramvaje takto objíždět do konce srpna.

Na Slovanské třídě stavební firmy opravují kanalizaci, budují nové vodovodní přípojky, kompletně nová bude i silnice. Z technické zprávy vyplývá, že mezi křižovatkou s Částkovou ulicí a konečnou na náměstí Milady Horákové stavební firmy vytrhají i panely, ve kterých jsou uložené koleje. Vše vybudují znovu.

V další etapě se plánuje kompletní vytrhání a položení nových panelů na tramvajovou trať od konečné na Slovanech směrem do centra Plzně až ke křižovatce se Sladkovského ulicí.

V Plzni začala velká oprava Slovanské třídy (9. 1. 2019)

Ještě v dubnu začne velká rekonstrukce Mohylové ulice v plzeňské části Doubravka. I ta výrazně zasáhne do dopravy v Plzni, protože je to jedna z hlavních spojnic městských částí Doubravka a Bolevec.

Podle posledních informací by 29. dubna měla začít velká oprava mostu přes řeku Úslavu u sportovního areálu Lopatárna. V dalších etapách se počítá s opravou silnice a chodníků až ke křižovatce s Masarykovou ulicí.

„Současně s mostem bude na přelomu dubna a května uzavřena navazující silnice až ke křižovatce se Starou cestou,“ upřesnil koordinátor staveb Václav Lacyk.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeňský klub čeká na výsledky vyšetřování. Podle svědků boural Krmenčík

Plzeňský útočník Michael Krmenčík je rozmrzelý, neuspěl proti Bohemians.

Pražští policisté vyšetřují dopravní nehodu z pondělního rána, kdy řidič narazil do několika zaparkovaných aut. Poničil...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Další z rubriky

Zloději na útěku oblékli bundy od bezdomovců, chtěli zmást policisty

Ilustrační snímek

Neotřelý způsob, jak zmást policisty, zvolili dva muži, kteří v Plzni ukradli tržbu z prodejny Žabka, po akci nabourali...

Plzeň předloží návrh na radikální změnu oblasti kolem Rondelu na Roudné

Oblast spodní části Karlovarské třídy v Plzni se má v budoucnu změnit. V návrhu...

Vedení Plzně předloží zastupitelům návrh na zásadní úpravu oblasti kolem kruhového objezdu Rondel na Roudné. V návrhu...

Kardinála Berana chtěla StB natočit při flirtování, dali mu afrodiziaka

Smutné výročí, kardinál Josef Beran zemřel před padesáti lety. Snímek je z...

Kardinála Josefa Berana věznili nacisté i komunisté. Plzeňského rodáka a uznávaného duchovního StB neustále sledovala,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz