Umělecký prvek díla s názvem Kresba od renomovaného sochaře Václava Fialy z Klatov tvoří několik kovových geometrických těles, stojících na bílém obdélníku o rozměrech 10 x 15 metrů.
Jeho příběh dobře ukazuje, jak komplikovaný může být vztah politiků k uměleckým dílům. A když se do toho ozve hlas rozčileného voliče, je na problém zaděláno.Například o plzeňských kašnách na náměstí Republiky by proto socialisté nejraději nechali rozhodovat v referendu.
Socha Václava Fialy podobný souboj zvládla. Politici si v roce 2005 skulpturu v ateliéru sami vybrali, aby ji vystavili v obnoveném parku na náměstí. V roce 2008 měla radnice Doubravky říct, zda dílo zaplatí nebo vrátí. Neřekla.
V roce 2009 už radní chtěli dílo koupit, ale zastupitelé nesouhlasili. O rok později už řekli, že o sochu nestojí, protože se jim nelíbí. "Chtěli vypsat nějakou soutěž, aby jim někdo jiný zase něco půjčil. Chystali se dílo koncem roku 2010 autogenem odříznout od betonových základů a zničit," vzpomínal pobaveně Václav Fiala.
K zastupitelům, kteří pro odstranění díla hlasovali, patřil i nynější starosta městské části Plzeň-Doubravka Michal Chalupný (ČSSD). Ten přiznal, že se jeho vztah k dílu vyvíjel.
"Spočítali jsme si, že odvoz by stál dvě stě tisíc a neměli bychom nic. Navíc se začalo ukazovat, že když vyhlásíme soutěž, nová skulptura pro park by mohla stát kolem milionu," vysvětluje Chalupný.
Nákup výtvoru sochaře Fialy přitom vycházel na přibližně tři sta tisíc korun. Starosta se svým zástupcem tak vyrazili na návštěvu k sochaři. "Pan Fiala nám vysvětlil, co tím chtěl říct. Mluvil velmi přesvědčivě. A musím přiznat, že teď už se mi to dílo líbí," prohlásil Chalupný. Na konci roku pak zastupitelé schválili, že Doubravka dílo koupí.