Škody po bleskové povodni na Klatovsku nejspíš překročí milion korun

  10:02aktualizováno  10:02
Milion korun zřejmě přesáhnou škody, které napáchala velká voda v Mochtíně a v Kocourově na Klatovsku. Minulý týden v noci na středu se tudy prohnala blesková povodeň. Zdejší potůček se změnil v třicet metrů širokou řeku, která poničila domy, sportovní areál i obecní úřad. Starosta zrušil dovolenou a chystá žádosti o dotace.

Obecní úřad v Mochtíně spravuje i Kocourov. Tudy se prohnala stoletá voda. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Starosta Mochtína Jaroslav Kanta teď sčítá škody a organizuje úklidové práce. V pondělí měl odjet na desetidenní dovolenou, ale musel ji zrušit. "Budu rád, když odjedu na dva dny," vylíčil Kanta, který škody na obecním majetku odhadl na více než milion korun.

Kdyby to měla obec zaplatit sama, bylo by to hodně obtížné, protože se jedná o patnáctinu ročního rozpočtu. "Doufám, že nám pomůže kraj a ministerstvo pro místní rozvoj," dělá si naděje Kanta, který už připravuje žádosti o dotace.

"Zatím jsme na šesti stech tisících korunách, ale nemáme v tom ještě komunikace a mostky, takže hrubý odhad je přes milion," vysvětlil starosta obce, která byla v minulém týdnu nejpostiženější v republice.

Kocourovem, který pod mochtínskou správu také patří, se totiž prohnala stoletá voda. Přišla bez varování jen z husté přeháňky spadlé na okolní kopce, z nichž se spustila jako do trychtýře - to znamená rychle, bez varování a s nebývalou silou.

Přestože je obec pojištěná, tak pojišťovací ústav podle starosty zaplatí jen minimální část škody. "Na okamžitou bleskovou povodeň tady totiž není pojištěný nikdo. Protože když jste u vody, tak vás pojišťovna nepojistí, a když vás to vypláchne, tak vás také neodškodní, protože s tím nikdo nepočítal," popsal starosta situaci obcí, kterými teče jen ševelící uzoučký potůček. Ten ale blesková sprška změnila v desítky metrů široký živel, který nic nezastavilo.

"Nejen obec, ale i občané se dozvěděli od pojišťoven, že většina škod se jim z pojistky hradit nebude. Když k vám totiž znenadání odněkud přijde voda, tak se k tomu pojišťovna nezná," sdělil starosta s vysvětlením, že pojistka domácnosti se vztahuje na zařízení v domě, ale už ne na smetenou kolnu nebo plot.

"Voda poničila obecní úřad, sportovní areál v Mochtíně, vyplavila i kulturní zařízení v Hoštičkách. Všechny tyto budovy jsou vlhké, tak musíme počkat, jak to dopadne po vyschnutí," popsal starosta, který je trochu rozladěný z přístupu správy povodí. Ta prý na urychlené úklidy a opravy toků nemá zatím peníze. "Jejich vyčištění tak bude během na delší trať. Takže když voda přijde znovu, bude kapacita toků ještě menší, než byla," dodal Kanta.

Ze soukromých staveb a zařízení na Mochtínsku nejhůře dopadl sportovní areál v Kocourově, kde se škoda odhaduje na 600 tisíc korun. Areál přišel například o část zasněžovacího zařízení sjezdovky.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Sparta sáhla raději po Radakovičovi. Plzeň je nová etapa, těší se Brabec

Jakub Brabec se raduje z gólu, kterým posunul Spartu do skupinové fáze Evropské...

Když měli v létě možnost Jakuba Brabce získat, preferovali příchod Uroše Radakoviče z Olomouce. A zatímco srbský...

Další z rubriky

Ženu soudí za bodnutí manžela dýkou. Říkal, že jsem nepotřebná, hájí se

Žena z Plzeňska se přiznala, že po předchozí hádce dvakrát bodla dýkou svého...

Až deset let za mřížemi hrozí devětačtyřicetileté ženě z Plzeňska, která je obžalovaná, že po hádce dvakrát bodla dýkou...

Plzeň přidá cyklistům stovky metrů tras, postaví i lávku přes Radbuzu

Nová cyklistická lávka přes Mži u Radčické ulice v Plzni

Příznivci cyklistiky v Plzni se letos dočkají nových úseků cest. Radnice nechá upravit další část komunikace, která...

Miliony na vodovod a kanalizaci v kraji nestačí, splašky tečou i do řek

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je na vodovod a kanalizaci napojeno 85 procent obyvatel. To řadí tuto oblast na poslední místo v...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz