Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Technická paměť oslabuje, dejme jádru perspektivu, říká ředitel Škody JS

  9:21
František Krček stojí od ledna v čele společnosti Škoda JS. Podle jeho názoru je podnik, podobně jako řada dalších v oboru, na křižovatce a musí se rozhodnout, jakým směrem se dál vydat. „Dejme jaderné energetice perspektivu a bude znovu zajímavá pro mladé lidi. Pořád je tu silná generace padesátníků, která má zkušenosti a může je předat,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

Pokud se dosavadní kroky vedoucí k výstavbě nového jaderného zdroje v Česku zpomalí, hrozí přerušení kontinuity a odchod špičkových odborníků mimo branži, říká generální ředitel podniku Škoda JS František Krček. | foto: Archiv

Pokud se dosavadní kroky vedoucí k výstavbě nového jaderného zdroje v Česku zpomalí, nebo dokonce zastaví, hrozí podle generálního ředitele firmy Škoda JS Františka Krčka přerušení kontinuity a odchod špičkových odborníků mimo branži. 

Vaše firma právě vyměňuje v jaderné elektrárně Temelín obrovské separátory páry. Jak významná akce to pro vás je?
Z pohledu projektů, které realizujeme na běžících elektrárnách, je to jedna z největších akcí v oblasti rekonstrukcí strojního zařízení za dlouhou řadu let. Jedná se o instalaci největšího zařízení od dob spuštění JE Temelín. Jsou za námi již tři roky práce. Tendr byl vypsaný v roce 2017 a nyní sklízíme první plody naší práce. Vlastní zařízení bylo vyrobeno ve společnosti BalckeDürr GmbH.

Plášť podle zveřejněných informací váží sto tun, je třicet metrů dlouhý a přes čtyři metry vysoký. Co bylo na výměně zařízení nejtěžší?
Hlavní problém byl čas. Na vlastní záměnu jsme měli přibližně 40 dní. Když odstavíte blok, tak každá hodina, kdy elektrárna nevyrábí, stojí provozovatele obrovské peníze. Takže odstávka se plánuje opravdu detailně, řeší se doslova každá minuta. Museli jsme se vejít do časového prostoru daného provozovatelem. Demontovat staré zařízení, usadit nové, pak realizovat stovky svarů se stoprocentní rentgenovou kontrolou. Ve strojovně samozřejmě ve stejnou dobu probíhají i jiné práce, revize turbíny a další. Musíte se podělit i o čas jeřábu. Máme před sebou ještě totéž na dalším bloku, ale už teď před kolegy opravdu smekám.

Škoda JS je s Temelínem spojená dlouhodobě…
Firma působí na Temelíně od jeho začátku. Mimo jiné jsme dodávali srdce elektrárny – reaktor. Byli jsme tam při stavbě i při spouštění, pak jsme se po roce 2002 trochu stáhli, ale od roku 2008 máme kontrakt na servis, což znamená, že jsme generální dodavatel údržby zařízení primárního okruhu. Zároveň jsme i na Dukovanech, takže v Česku zodpovídáme za údržbu všech šesti bloků.

Věříte tedy stále, že se budete účastnit dostavby Dukovan? V jaké je to vlastně fázi?
Teď všichni netrpělivě čekáme, jakým způsobem bude vypsán tendr, jaké budou jeho podmínky. Mělo by se to stát do konce roku. Upřednostňujeme spolupráci se všemi potenciálními uchazeči, jednáme s nimi, vyjasňujeme si naše možnosti a jejich zájem.

Co se dnes vlastně děje ve slavné reaktorové hale Škodovky, když se tu nový reaktor řadu let nevyráběl?
Komplety reaktorů včetně tlakové nádoby se opravdu již řadu let nedělají. Ale jejich vnitřní části vyrábíme stále – pro reaktory EPR 1600 MW do britské elektrárny Hinkley Point C, jejímž dodavatelem je francouzský koncern Framatome. Již dříve jsme dodali vnitřní části reaktorů na elektrárny ve Finsku a v Číně. Sem tam o nás sice někdo říká, že jsme firma jediného projektu a umíme jen ruské reaktory, ale právě na tomto je vidět, že tak to není. Dále v reaktorové hale vyrábíme řadu typů obalových souborů na použité jaderné palivo, lidově řečeno kontejnery.

František Krček

 • 48 let 
 • absolvoval Vysoké učení technické v Brně, obor tepelné a jaderné energetické stroje a zařízení
 • po studiu nastoupil v roce 1996 do ČEZ do jaderné elektrárny Temelín, podílel se na její výstavbě a spouštění
 • v roce 2008 začal pracovat ve Škodě JS jako site manažer, stanoviště Temelín 
 • v roce 2013 se stal ředitelem divize Servis jaderných elektráren
 • v roce 2020 byl jmenován generálním ředitelem a místopředsedou představenstva Škody JS

Chtěl jsem se dostat hlavně k lidem, vašim specialistům. Když se komponentů pro jádro nedělá tolik jako kdysi, je stále dost lidí, kteří to umějí?
Technická paměť oslabuje. My jsme ale v tomto oboru stále aktivní. Jsou sice slyšet názory, že od najetí Temelína nastala doba jaderného temna. Přitom my teď ve slovenských Mochovcích stavíme a spouštíme dva bloky jaderné elektrárny, která odpovídá nejnovějším právním, technologickým i bezpečnostním požadavkům. Mimo jiné je tam námi vyrobený reaktor. Třetí blok je před zavezením paliva a čtvrtý blok bude rok nebo rok a půl za ním. Hrajeme významnou roli na primárním okruhu, jsou tam stovky našich lidí.

A přicházejí noví lidé, kteří by měli i odborné vzdělání v jaderné energetice?
U techniků není jaderná energetika tak atraktivní, protože prostě doposud nevidí budoucnost. Na druhou stranu tu ale i tak máme dost mladých lidí. Snažíme se spolupracovat se středními a vysokými školami nejen v Plzni a v Praze, ale nově i v Brně. Co se týče dělnických profesí, je to problém jako všude. Učňovské školství na nule, sehnat svářeče a zámečníky je složité.

Pracujete s agenturními dělníky?
Víceméně ne. Ve výrobě jsme je po nějakou dobu využívali, ale v servisu to v podstatě ani nejde. Dostat zaměstnance dovnitř do elektrárny není vůbec snadné – počínaje čistým trestním rejstříkem přes psychotesty, na primárním okruhu musí mít pracovníci prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Než takového člověka vytipujete a připravíte, to jsou měsíce. Agenturní pracovníci jsou ideální řešení např. pro oblast automotive – dnes jich chtějí osm, zítra šestnáct, doba zaučení v řádu dnů. To u nás nejde.

Škoda JS

 • bývalou dceru holdingu Škoda vlastní ruská strojírenská skupina OMZ, jejímž hlavním akcionářem je Gazprombanka
 • společnost má 1100 zaměstnanců
 • za rok 2019 vykázala firma zisk před zdaněním 244 milionů korun při tržbách 4,7 miliardy Kč. Tržby podle mezinárodních účetních standardů IFRS byly meziročně o 15 procent vyšší, zisk posílil o čtyři procenta
 • ze 49 procent se na tržbách podílí inženýring, o zbytek se zhruba stejnou měrou dělí servis primárních okruhů jaderných elektráren a výroba vnitřních částí tlakových nádob a kontejnerů na vyhořelé jaderné palivo 
 • mezi významné zakázky posledních let patří dostavba 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce na Slovensku, dodávka řídicích systémů pro elektrárnu Paks v Maďarsku a podíl na modernizaci ukrajinských jaderných elektráren

Co pro firmu znamená fakt, že policie nedávno s návrhem na obžalobu uzavřela stíhání pěti bývalých manažerů Škoda JS ze zpronevěry a krácení daně a Švýcaři odsoudili ukrajinského politika a oligarchu Mykolu Martynenka za praní špinavých peněz, které údajně inkasoval od Škoda JS za zprostředkování kontraktů s ukrajinským Energoatomem?
Pokud jde o výrok švýcarského soudu, netýká se společnosti Škoda JS a nemáme důvod se jím zabývat. Ke stíhání fyzických osob, se nebudeme vyjadřovat. Chod firmy to nijak neovlivňuje.

Psalo se o uvažovaném prodeji firmy. Je to stále aktuální?
Nějaká jednání běží, primárně si to řeší vlastník.

Firma prezentuje tři hlavní obory činnosti – inženýring, výrobu a servis. Jaká je jejich hlavní náplň?
Co se inženýringu týče, je kromě řady jiných projektů naší vlajkovou lodí dostavba Mochovců. Nabízí se otázka, co pak. Budeme muset najít náplň pro nějaké překlenovací období do doby, než se reálně rozjede projekt výstavby nového bloku v Dukovanech. Nabízí se například možnost účastnit se projektů v oblasti budování plynových elektráren.

Jste si jistý, že jsou další zdroje opravdu potřebné?
Elektrická energie bude potřebná a jsem přesvědčený, že energetická soběstačnost není sprostý pojem. Jsou věci, ve kterých by stát měl být soběstačný. My se sice v dobách „míru“ prohlašujeme za Evropany, ale ve chvíli, kdy nastane situace, jako byl například nedostatek roušek a respirátorů, tak si každý stát řeší své problémy sám. A nedělejme si iluze, že by to bylo v případě nějakého kolapsu v energetice jinak. A co se týče budoucnosti – čeká nás postupné odstavování uhelných elektráren, a pokud nebudeme rozvíjet jádro, zůstanou pro Českou republiku jedinou reálnou možností plynové elektrárny. A o těch se jako o nízkoemisních rozhodně mluvit nedá. Takže každý, kdo má dnes možnost o energetické politice rozhodovat, si musí ve svém svědomí srovnat, jaké jsou reálné možnosti. Mně z toho jednoznačně vychází jaderná energetika.

U servisu jste zmiňoval dodávku údržby šesti bloků na jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany.
Plus máme řadu jednorázových akcí, jsou to různé rekonstrukce a záměny zařízení. A co se týče výroby, děláme kromě vnitřních částí reaktorů především kontejnery na použité jaderné palivo, pohony pro regulační tyče reaktorů a další produkty.

Jak to vlastně vypadá v oboru jaderné energetiky obecně?
Někdo sice může mít pocit, že je éra jaderné energetiky za námi, ale v tuto chvíli je v provozu 441 bloků a ve výstavbě jich je 54 v 18 zemích. Plánuje se výstavba dalších 109 reaktorů. V roce 2019 se uvedlo do provozu šest bloků, další tři se začaly stavět, devět bylo odstaveno. Není to progres, jaký tu byl před Fukušimou, ale není to tak, že by jaderná energetika končila. Budu se opakovat: lidí, kteří tvrdí, že po najetí Temelína v roce 2002 se v Česku v této branži skončilo, bych se chtěl zeptat, jak je možné, že firma jako Škoda JS je po celou tu dobu stále v zisku.

 • Nejčtenější

Zlatý bod. Sparta slaví po devíti letech fotbalový titul, Slavii obrat nestačil

Fotbalová Sparta je po dlouhých devíti letech opět českým šampionem. Definitivní krok k historicky sedmatřicátému...

Zubařka z Plzeňska se stala třetí Češkou, která zdolala nejvyšší horu světa

Eva Perglerová, zubařka z Přeštic na Plzeňsku, se stala třetí Češkou, která vystoupala na nejvyšší horu světa Mount...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Labuťák se postavil vlaku, aby ochránil svoji rodinu. Přišel o křídlo

Velkou míru odvahy prokázal samec labutě, který se rozhodl uchránit svoji družku a mláďata před jistou smrtí. Postavil...

Zubožený pes měl obojek ze řetězu zarostlý do krku, případ řeší policie

V záchranné stanici živočichů na Tachovsku se zotavuje pes, který žil v otřesných podmínkách v Černošíně. Byl uvázaný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štve mě, jak tady končím. Teď někde jinde trénovat neplánuju, řekl Bílek

Před rokem prožíval euforii, slavil titul. Letošní sezonu, svou poslední v Plzni, končí porážkami. „Vyloženě mě štve,...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Emmerová oznámila konec v ČSSD, spolustraníci to považují za zradu

Jedna z nejznámějších členek ČSSD Milada Emmerová, která byla za stranu dlouhá léta poslankyní, senátorkou, ministryní...

Z vraždy starší ženy na Rokycansku policisté obvinili jejího partnera

Kriminalisté obvinili z pondělní vraždy ženy v Radnicích na Rokycansku jejího partnera. Muž se přiznal a je ve vazbě....

Zničený potok a hluboké koleje, NP Šumava uložil pokutu za nešetrnou těžbu

Národní park Šumava uložil pokutu jeden a půl milionu korun Kašperskohorským městským lesům, uvedl dnes server...

Při čelní srážce dvou aut na Klatovsku se zranilo šest lidí, včetně dětí

Zraněním šesti osob včetně dětí skončila čelní srážka dvou osobních aut, k níž došlo v sobotu odpoledne u Štěpánovic na...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK S CESTOVÁNÍM (AŽ 45000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...