Do tvorby kalendáře se zapojili i Pavel Hejhal a Jakub Hříbek. Všichni tři umělci kvůli svému hendikepu malují ústy.
„Nápad Škody Group by mohl být inspirací i pro další firmy. V kalendářích významných firem nemusí být jen fotbalisté nebo Miss České republiky,“ uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (NROZP) Václav Krása v Techmanii v Plzni na vernisáži výstavy hendikepovaných umělců.
Díky penězům, které firmy do umění investují, budou podle Krásy moci malovat i další hendikepovaní, protože z peněz budou moci být financováni jejich pomocníci, které umělci ke své činnosti potřebují.
Nemalují proto, že jsou hendikepovaní, ale proto, že jsou kvalitní umělci
„Firma, která umělce bude chtít podporovat, se nám může ozvat a my vše zprostředkujeme,“ poradil Krása. Obrazy podle něj mohou sloužit i k výzdobě firem. „Je třeba si uvědomit, že tito lidé nemalují proto, že jsou hendikepovaní, ale proto, že jsou to kvalitní umělci,“ poznamenal Krása.
Veronika přiblížila, že maluje klasickým štětcem, který je připevněný na dřevěnou násadku, aby se v ústech lépe držel. „Vedle mě sedí paní učitelka, která mi pomáhá namáčet štětec a míchat barvy. Říkám jí, jakou potřebuji barvu, jaký potřebuji štětec a ona plní funkci podavače a míchače,“ popsala Veronika, která bere malování jako zaměstnání. Její pomocnice přichází pravidelně dvakrát týdně po dvou hodinách.
Pro škodovácký kalendář Veronika malovala dopravní prostředky, které Škodovka vyrábí. Na jednom z obrazů byl například levitující trolejbus. „I když raději maluji květiny, přírodu či zátiší, malovat dopravní prostředky jsem brala jako výzvu,“ svěřila se mladá žena upoutaná na vozík, která obrazy vytváří nejčastěji podle fotografií z přírody.
Zástupkyně Nakladatelství umělců malujících ústy a nohama (UMÚN) Jana Fialová uvedla, že sponzory nakladatelství jsou z většiny firmy a další subjekty, které tyto umělce podporují dlouhodobě. „Pro firmy zajišťujeme třeba novoročenky či kalendáře,“ dodala. Peníze navíc nakladatelství posílá NOROZP, která je rozděluje mezi umělce.
Pavel Hejhal, jehož plátna nejčastěji plní květiny či architektura, se malování věnuje od léta 2003, kdy ho úraz při dopravní nehodě upoutal na invalidní vozík. Podle svých slov začínal s tužkou či pastelkami.
„Tehdy jsem nevěděl, že mě to bude tolik bavit a že mě bude tvorba také částečně živit,“ nastínil umělec na vernisáži. Obrazy odevzdává nakladatelství UMÚN, které organizuje výstavy i prodej.