V plzeňské zoo se na Nový rok narodilo mládě šimpanze učenlivého. Je to samička. | foto: ZOO Plzeň

Velká radost v plzeňské zoo, po sedmnácti letech se tu narodil šimpanz

  • 0
Plzeňská zoo se pochlubila prvním přírůstkem letošního roku. Je jím mládě šimpanze učenlivého. Ošetřovatelé z něj mají obrovskou radost, protože poslední šimpanz se zde narodil před sedmnácti lety.

Malá samička přišla na svět na Nový rok odpoledne. Matkou je samice Zedonja a jde o jejího prvního potomka.

Fotogalerie

„Matce je pětadvacet let a pochází ze Zoo Arnhem v Nizozemí. V Plzni žije od roku 2002. Otcem mláděte je samec Bask,“ vysvětlil mluvčí zoo Martin Vobruba.

Celá pětičlenná skupina je v pořádku. „Matka o mládě vzorně pečuje a ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují,“ prozradil Vobruba.

Zoologická a botanická zahrada města Plzně má z nového přírůstku velikou radost. Na druhou stranu ale žádá všechny, aby šimpanzí rodince drželi palce.

„První mládě se u nás narodilo v roce 1978, nebylo však odchováno. Jediný úspěch jsme zaznamenali v roce 2003, kdy přišla na svět samice Bamia. Ta nyní žije ve Francii a sama je již matkou,“ upozornil Vobruba s tím, že křídlo Tropického pavilonu Z, kde šimpanzi žijí, bude pro veřejnost dočasně uzavřeno.

„Šimpanzům je nutné dopřát maximální klid,“ dodal mluvčí.

V České republice jsou odchovy šimpanzů v posledních dvaceti letech ojedinělé.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.