Letitý spor o plzeňskou tepnu přes Roudnou spěje k závěrečné bitvě

  9:36aktualizováno  9:36
Zhruba po čtrnácti letech protestů obyvatel plzeňské části Roudná proti stavbě silnice přes jejich čtvrť se schyluje k závěrečnému střetu o sporný projekt. Úřady chystají podklady pro územní řízení o stavbě kontroverzní komunikace a nejspíš vypukne boj o pozemky.

Silnice přes Roudnou má ulevit přetížené Karlovarské třídě. Mnozí obyvatelé Roudné ale proti stavbě silnice silně protestují. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Radnice, jejíž vedení vybudování silnice mezi Severním předměstím a centrem města prosazuje, si už nechala připravit podklady, aby mohla požádat o vydání územního rozhodnutí a pak se mohlo stavět.

Odpůrci silnice oznámili, že jsou připraveni udělat vše, aby stavbě zabránili. Počítají s tím, že jejich nejsilnější zbraní budou pozemky, které odmítnou městu prodat.

Sporná silnice - takzvaný obchvat Roudné - je jedním z nejkontroverznějších projektů, které radnice Plzně dlouhodobě prosazuje. Trasa má vést od fakultní nemocnice na Lochotíně, minout většinu domů na Roudné a po novém mostě přes Mži se dostat na Rychtářku, kde by se napojila na magistrálu Praha -Domažlice.

Lidé z vedení města tvrdí, že nová spojnice Severního předměstí a centra mezi Alejí svobody a Rychtářkou uleví přetížené Karlovarské třídě, přes kterou denně projede na 50 tisíc aut. Zdůrazňují, že tak vznikne další přístupová cesta k sídlišti, ve kterém žije na 50 tisíc lidí.

Kritici projektu ale tvrdí, že se jedná o špatný nápad, který ve výsledku dopravní situaci ve středu Plzně spíš zhorší a vznikne další místo, kam se povalí tisíce aut.

Roudenští upozorňují, že silnice také ublíží životnímu prostředí v jejich čtvrti, kde jsou už nyní překračovány hygienické limity pro znečištění ovzduší. Odpůrci silnice upozorňují, že pro dopravu ve městě je nesrovnatelně důležitější co nejdřív dostavět západní okruh a silnici, která kolem Boleváku a Jateční ulice spojí Severní předměstí se čtvrtí Slovany.

Náměstek primátora pro dopravu Miloslav Šimák z ČSSD řekl, že dokumentace pro územní řízení by měla být dokončena v červnu.

"Předpokládám, že na konci letošního roku nebo na začátku příštího by se mohlo žádat o územní rozhodnutí," prohlásil Šimák.

Je přesvědčen, že stavba silnice přes Roudnou je opodstatněná. "Každá komunikace ve směru sever - jih je smysluplná, protože tyto komunikace ve městě chybí. V tom směru máme kapacitní komunikaci jenom Karlovarskou třídu," argumentuje Šimák.

Náměstek tvrdí, že by se silnice přes Roudnou mohla stát trasou pro novou linku veřejné dopravy na Severní předměstí.

Na největší odpor město narazí při vykupování pozemků

Pavel Denk patří ke členům občanských sdružení z Roudné, kteří proti silnici protestují od konce devadesátých let. Tvrdí, že argumenty odpůrců projektu jsou stále platné.

"Byla by to nákladná komunikace do středu města a Plzni přitom chybí okružní silnice," uvedl Denk. Ten připomíná, že obyvatelé Roudné už dnes trpí zhoršeným ovzduším. "Oblast nelze zatěžovat další komunikací, která situaci ještě zhorší," konstatoval.

Pavel Denk sdělil, že město už začalo vykupovat pozemky pro stavbu. Odpůrci projektu jsou podle Denka připraveni projektu bránit v územním řízení. "Máme připravenou munici a čekáme v zákopech," uvedl.

Kritici záměru se pravděpodobně pokusí v rámci územního řízení mimo jiné zpochybnit loni vydaný kladný posudek vlivů stavby na životní prostředí.

Na největší odpor Roudenských ovšem město narazí při vykupování pozemků. "Možná někdo povolí. Ale vím stoprocentně, že nepovolí například pan Svatopluk Čech nebo paní Jaroslava Zwikelová. A bez jejich pozemků to nejde postavit," řekl Pavel Denk.

Zástupci města ovšem už v minulosti připustili, že by radnice potřebné pozemky mohla vyvlastnit. I to by však pro stavbu byla značná komplikace. Možná ještě větší problém ovšem představují peníze. Plzeň nemá připraveny stovky milionů na to, aby silnici zaplatila.

Plánovaný obchvat Roudné má propojit Rychtářku (zelený bod) a fakultní nemocnici na Lochotíně (červený bod).

Plánovaný obchvat Roudné má propojit Rychtářku (zelený bod) a fakultní nemocnici na Lochotíně (červený bod).


Nejčtenější

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

PONEDĚLNÍK: Přichází Vrbův pád, nebo Plzeň zase zvedne?

Plzeňský trenér Pavel Vrba pozoruje utkání třetího předkola Evropské ligy v...

Vypadli z předkola Ligy mistrů i Evropské ligy a v domácí soutěži tápou. Naposledy jen remizovali v Teplicích, hra...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Tři děti se popálily na táboře v Rokycanech, jednu dívku odvezl vrtulník

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Na příměstském táboře v Rokycanech museli v pátek záchranáři ošetřit tři děti s popáleninami. Jedno z dětí odvezl...

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Další z rubriky

Tři děti se popálily na táboře v Rokycanech, jednu dívku odvezl vrtulník

Vážně zraněného muže od nehody transportovat vrtulník

Na příměstském táboře v Rokycanech museli v pátek záchranáři ošetřit tři děti s popáleninami. Jedno z dětí odvezl...

Záchranáři desítky minut oživovali dítě po domácím porodu. Marně

Ilustrační snímek

Smrtí právě narozeného dítěte po domácím porodu na Plzeňsku se od nedělního rána zabývají policisté. Přestože přivolaní...

Emeritní biskup Radkovský opouští Plzeň. Pomůže charitě na Karlovarsku

František Radkovský, který je emeritním biskupem, se z Plzně přesune na...

Po šestadvaceti letech se emeritní biskup František Radkovský přesunul z Plzně do Karlových Varů. V novém působišti se...

Najdete na iDNES.cz