Sporné stavby na Lochotíně asi vyrostou, zbývá vyřešit prodej pozemku

  19:07aktualizováno  19:07
Zřejmě jen výše ceny pozemku by ještě mohla zastavit kontroverzní projekt firmy Stavingem podnikatele Jana Michálka. Ten chce na okraji Severního předměstí v Plzni mezi Krašovskou a Studentskou ulicí postavit administrativní budovu, bytový a parkovací dům. Někteří obyvatelé proti záměru protestují.

Plzeňský podnikatel a předseda hnutí Občané patrioti Jan Michálek. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Obyvatelé dotčené oblasti se obávají, že stavba zhorší podmínky pro bydlení. Záležitost se řešila i u soudu, odpůrci projektu však neuspěli, takže se plán sice zbrzdil, ale nezastavil.

Firma Stavingem patří Janu Michálkovi, někdejšímu politikovi ODS a nynějšímu předsedovi hnutí Občané patrioti.

Plzeňská radnice téměř čtyři roky řešila, jak se postaví k tomu, že investor kvůli zpoždění v důsledku soudních sporů nedodržel smluvní termíny pro dokončení staveb a zda proto město odmítne prodat pro stavby městský pozemek a bude investora pokutovat.

Záležitost skončila kompromisem. Společnost musí městu zaplatit 1,2 milionu, ale pozemek od města si koupit může.

Jan Michálek prohlásil, že to ještě neznamená, že se projekt zcela jistě uskuteční, i když doufá, že jej dotáhne do konce. „Dlouho jsme čekali na rozhodnutí a jsme rádi, že padlo, i když nejsme spokojeni s těmi sankcemi,“ uvedl Michálek.

Upozornil, že jeho firma deset let platila za městské pozemky nájemné a že u soudu bylo napadeno rozhodnutí úřadů o povolení projektu a nikoliv jeho společnost. „Nyní čekáme na stanovení ceny pozemku, abychom jej mohli odkoupit. Pokud bude cena pozemku nepřiměřená, od smlouvy odstoupíme,“ řekl Michálek. Nicméně doufá, že bude projekt dokončený. „Chceme ho realizovat.“

Pokud se stavět začne, předpokládá, že by tři budovy vyrostly v rozmezí let 2016 až 2018. Jako první by přišel na řadu parkovací dům u silnice ve Studentské ulici.

Proti plánu investora roky vystupovali zástupci opoziční TOP 09. Šéfovi klubu zastupitelů TOP 09 Michalu Vozobule se nelíbí, jak se radnice nakonec se záležitostí vypořádala. Domnívá se, že kritici projektu měli pravdu, když si stěžovali, že další zahuštění zástavby na sídlišti tam zhorší životní prostředí.

„Navrhoval jsem, ať ty finanční sankce investorovi klidně odpustíme, ale zrušíme nájem městských pozemků. Jednalo se mi o to, aby se ten projekt úplně zastavil. To bylo podle mě pro ten prostor bylo důležitější, než kolik dostane město za pokuty,“ uvedl Michal Vozobule.

Dlouho se počítalo s tím, že v místě bude park

Řekl, že neměl v podstatě nic proti tomu, aby podél silnice ve Studentské ulici vyrostla administrativní budova nebo parkovací dům.

„Pro mě základní problém představuje ten bytový dům, který bude zasahovat do vnitrobloku. Jakmile tam bude žít víc lidí, tak se na sídlišti zvýší nároky na všechno, včetně dopravy. Navíc se také dlouho počítalo, že v tom místě bude park,“ prohlásil Vozobule.

Upozornil, že zastupitelé dotčené městské části Plzeň-Lochotín v lednu navrhli, aby se územní plán města v oblasti změnil tak, aby ve vnitrobloku mohla být jenom zeleň. „Tím by se prostor ochránil proti dalším podobným nápadům,“ konstatoval Vozobule.

Primátor Plzně Martin Zrzavecký z ČSSD si nemyslí, že radnice otevřela cestu špatnému projektu. Odvolává se přitom mimo jiné na to, že se stavbou souhlasily odborné úřady.

„Existuje tady nějaký odborný pohled na možnou zastavěnost území. Někdo si sice může myslet, že se tam stavět nemá, ale na druhé straně existuje právo investora přijít s projektem na využití toho území,“ sdělil Zrzavecký. Primátor se domnívá, že v daném místě na okraji sídliště nové domy vzniknout mohou.

Nejčtenější

Olympiakos Pireus. První soupeř Plzně na cestě do Ligy mistrů

Plzeňští fotbalisté se radují z vítězství na hřišti CSKA Moskva. Tři body jim...

Olympiakos Pireus, nedávný řecký hegemon, je soupeřem plzeňských fotbalistů ve 2. předkole Ligy mistrů. Plzeň začne...

Senior si přijel užít do Čech, zemřel v klubu při sexuálních hrátkách

ilustrační snímek

Při sexuálních hrátkách s mladou ženou zemřel v nočním klubu ve Folmavě na Domažlicku sedmdesátiletý cizinec. Při...

Po útoku na psa pokousal agresivní jezevec i ženu, šelmu zabil muž rýčem

Jezevec

Na setkání s agresivním jezevcem dlouhou dobu nezapomene provozovatelka útulku z Tachovska. Zvíře nejprve napadlo na...

Do Česka se valí vedra. Na Plzeňsku mají padat teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Pro úterý platí výstraha před vysokými teplotami a mohou padat rekordy. Až přes 34 stupňů by mělo být na jihu Moravy, v...

Kojenec zůstal ochrnutý na polovinu těla. Týrala ho matka, tvrdí obžaloba

Ilustrační snímek

Před Krajským soudem v Plzni stanula dvaadvacetiletá žena, která podle obžaloby týrala svoji dceru. Kojenec zůstal po...

Další z rubriky

Chybí peníze, hrozí omezení služeb pro postižené i matky s dětmi v tísni

Nové bydlení pro mentálně postižené v Pelhřimově.

Domov Radost v Merklíně na Plzeňsku se ocitl v ohrožení. Chybí mu minimálně šest zaměstnanců, kteří se postarají o lidi...

V Týnici dostavují ambit podle Santiniho, nejtěžší je „česká placka“

V klášteře v Mariánské Týnici na Plzeňsku dostavují východní ambit, který...

Za polovinou je dostavba východního ambitu někdejšího cisterciáckého poutního místa v Mariánské Týnici na Plzeňsku....

Na Bahnech tančily tanky, zněla střelba a létaly vrtulníky

Den pozemního vojska AČR v lokalitě Bahna u Strašic na Rokycansku. (22.6.2019)

Na padesát tisíc milovníků armády a vojenské techniky v sobotu dorazilo na jednu z největších akcí prezentace Armády...

Najdete na iDNES.cz