Modeláři v Plzni předvedli letadla, auta na ovládání i historické vozy

  9:08aktualizováno  9:08
Modely letadel, dálkově ovládaná auta i historické vozy. To vše si mohli vyzkoušet a prohlédnout návštěvníci sobotního mezinárodního setkání modelářů Pilsen Kit. Tradiční akce se konala v areálu sportovní střelnice v Plzni-Lobzích a přilákala na dva a půl tisíce účastníků.

Mezinárodní setkání modelářů Pilsen Kit 2013 v areálu střelnice v Plzni - Lobzích. | foto: Pavel Němeček

S válečným vozem značky Dodge přijíždí každý rok na největší modelářskou akci v kraji Pilsen Kit Mirek Seifert. I když letos neměl na přípravu vozu dostatek času, dorazil alespoň se dvěma syny.

"Udělali jsme si s dětmi pěkný výlet," svěřil se tatínek nad jedním z plastikových modelů tanku z 2. světové války.

Celý den do areálu proudily davy lidí, které si mohly prohlédnout i moderní stroje české armády, historická vojenská vozidla nebo dobové ležení americké armády.

"Nechceme, aby akce byla zaměřená jen na modely, ale aby se zde veřejnost něco dověděla i o historii. A také kvůli setkání modelářů a milovníků historie," uvedl spoluorganizátor Jakub Vilingr. Součástí akce byly i workshopy. Vilingr například představil modelářské techniky.

Podle dlouholetého nadšence je propagace modelářství potřebná, protože obor v posledních letech stagnuje. I proto Vilingr vydal nedávno knihu Průvodce světem plastikového modeláře.

"Dosud byla na trhu kniha 30 let stará od pana Václava Šorela, ale dnes už je překonaná, protože techniky nebo materiály, které se tam používají, už neexistují nebo jsou zastaralé," vysvětlil Vilingr, podle kterého je možné sehnat širokou škálu syntetických, akrylových i vodou ředitelných barev nebo přípravků na patinování modelů, které dříve na trhu vůbec nebyly.

"Za minulého režimu třeba byly k mání jen lesklé barvy a modeláři si je zmatňovali dětským pudrem," přiblížil.

Pro děti je modelářství podle Vilingra velkou výhodou, protože mohou získat manuální zručnost nebo i zápal pro technické obory, po kterých se v posledních letech, kdy firmy mají nedostatek pracovníků, hodně volá.

"Já jsem vyučený tesař a modelařím od deseti let. Manuální zručnost potřebnou k mojí profesi jsem získal právě při modelaření, i když se tím už dnes neživím," vysvětil Vilingr.

Fotogalerie

Stagnaci v oboru si vysvětluje malou propagací. "Existují tu velké i regionální soutěže, ale obor by si zasloužil větší osvětu," uvedl muž, který se zaměřuje na modely Luftwaffe, tedy německého nacistického letectva.

"Nejsem žádný propagátor nacismu, ale líbí se mi, jak Němci letadla maskovali," vypráví. Problém prý mívá někdy kvůli tomu, že na letadlech je hákový kříž. Třeba v Německu je totiž vystavování letadel se svastikou trestným činem. Narozdíl od Rakouska nebo Česka.

"Já to nepovažuji za propagaci nacismu, ale jako součást historického označení. Narozdíl od muzea ve Kbelích, které zrekonstruovalo Messerschmitt 262 a nechali hákový kříž přestříkat. Přitom rudé hvězdy tam najdete. Já to beru jako zkreslování historie," vypráví Vilingr.

Nejčtenější

Strop je 20 milionů. Boss Šádek o tom, proč v Plzni velké nákupy neumí

Adolf Šádek

Ač ztrácí záložníka Hrošovského, chce do Plzně vrátit fotbalový titul. Boss Adolf Šádek ví, že Viktoria se musí omladit.

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Faktor PH. Nastal čas na milionový odchod z Plzně

Patrik Hrošovský slaví gól Plzně na hřišti Realu Madrid v Lize mistrů.

Plzeň přijde o své fotbalové plíce. Neunavitelný záložník Patrik Hrošovský přestoupí do Belgie. Ani Petr Čech nebyl tak...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

Další z rubriky

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Nejistota a dusno. Odboráři chtějí zvrátit odchod šéfa dopravního podniku

Po šestnácti letech končí na pozici generálního ředitele Plzeňských městských...

Po nedávném odchodu generálního ředitele Plzeňských městských dopravních podniků Michala Krause, který ve funkci...

Plán postavit velký bytový dům na okraji Borského parku může narazit

Sídliště v Plzni na Borech.

Projekt developera Romana Kreuzigera na výstavbu bytového domu na hranici Borského parku v Plzni by se mohl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz