Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Šermíře z Plzně znají i ve Francii, pojmenovali po nich ulici ke hradu

  8:10
Když plzeňská skupina historického šermu Rytíři Koruny české před třiceti lety začínala, měla pouhé dva členy. Dnes parta více než dvaceti lidí sklízí úspěchy po celé Evropě. Účinkovali ve více než třiceti filmech, dokumentech či seriálech. Ve Francii po nich dokonce pojmenovali ulici.

Plzeňská skupina historického šermu Rytíři Koruny české je známá nejen v Čechách, ale také v zahraničí. Kromě rekonstrukcí bitev, šermířských vystoupení nebo účastí na historických slavnostech účinkovali v řadě filmů. | foto: Archiv Rytíři Koruny české

„Na začátku jsme byli dva. Naším snem bylo stát se šermíři. Chtěli jsme se přidat k nějaké skupině. Dali jsme se dohromady s kluky, kteří měli zájem, a postupem času jsme vytvořili skupinu stojící na pevných základech,“ vypráví zakladatel skupiny Martin Cholinský.

Pro něj i jeho kolegy bylo na začátku naprosto jasné, které době se budou věnovat. „Původní plán byl, že začneme gotikou. Taková ta romantická představa Ivanhoe, drátěné košile, to se nám líbilo. Později jsme podle zájmu pořadatelů přešli na jiný typ výstroje i výzbroje. Dneska se dá říct, že máme vybavení na období od gladiátorů až po sedmiletou válku,“ konstatuje.

Na začátku nebyly zdaleka tak velké možnosti, jako jsou teď. „Za třicet let šel vývoj hodně dopředu. Ze začátku jsme si všechno museli vyrábět sami. Dnes už se dá v podstatě cokoliv sehnat, takže výzbroj i výstroj si pořizujeme od specialistů. I způsob boje je dnes jiný, než když jsme před třiceti lety začínali. Pořadatelé akcí hodně vyžadují filmový šerm, naopak u bitev chtějí těžký válečný šerm. My máme nějaký kompromis, abychom pobavili lidi, ale zároveň ukázali to nejlepší, co v šermířích je,“ podotýká Cholinský.

Ten společně s kolegy účinkoval už ve zhruba třiceti filmech, seriálech nebo dokumentech.

Tím nejnovějším je Jan Žižka režiséra Petra Jákla. Snímek bude mít premiéru příští rok. Rytíři Koruny české si zahráli takřka ve všech českých historických filmech z poslední doby. Patří mezi ně třeba Jan Hus, Ať žijí rytíři nebo Hlas pro římského krále.

Rytíři Koruny české

Plzeňská skupina historického šermu Rytíři Koruny české slaví třicet let...
Plzeňská skupina historického šermu Rytíři Koruny české slaví třicet let...
Rytíři Koruny české se účastnili také plzeňského Historického víkendu.
Plzeňská skupina historického šermu Rytíři Koruny české je známá nejen v...

O západočeské šermíře ale mají zájem i velké zahraniční produkce. „Objevili jsme se třeba ve filmech Warcraft, Příběh rytíře nebo Letopisy Narnie,“ vyjmenovává.

Občas se mluví o tom, že filmaři na historických věrohodnostech moc nelpí. To podle něho ale není úplně pravda.

„Každý štáb má svého specialistu na historii. My se vždycky snažíme přizpůsobit požadavkům. Sledují třeba, jak jsou ušité boty, jak je položený meč. Dneska už si žádná produkce netroufne historii vypustit. Až na ty americké. Ty to dělají po svém,“ doplňuje s úsměvem.

Šermíři tak měli možnost potkat se před kamerou s řadou hereckých hvězd. „Jako malý jsem neustále koukal na Star Wars, ale nikdy jsem si nedokázal představit, že se jednoho dne setkám s představitelem Luka Skywalkera Markem Hamillem. A co víc, že budu bojovat po jeho boku jako jeden z templářů v seriálu Knightfall,“ svěřil se další ze členů skupiny Mikuláš Cholinský.

Skupina rovněž vystupuje na velkých historických slavnostech. „Nejdál to bylo asi v Dánsku, kde na nás chodí kolem třiceti tisíc lidí. Zajímavé akce jsou i v Německu, Rakousku nebo ve Francii,“ sděluje Martin Cholinský.

Rytíři z Plzně pravidelně vystupují v Paříži

Právě v zemi galského kohouta zanechali Západočeši asi největší stopu. Pravidelně vystupují v hlavním městě Paříži i v historických sídlech Montrichard nebo Pontlevoy. „Dá se říct, že předtím ani nevěděli, kde Česká republika je. Myslím, že se nám daří docela dobře šířit dobré jméno naší země a hlavně českých šermířů. Přijímají nás všude s otevřenou náručí a na akce jezdíme opakovaně,“ dodává.

Jedním z důkazů, že si Plzeňanů ve Francii považují, je i fakt, že v Montrichardu po nich pojmenovali ulici vedoucí k hradu. Ta teď nese název Rue du Chevalier Tchéque - ulice Českých rytířů.

Velmi vřelé přijetí se Čechům vždy dostane i v rakouském Jedenspeigenu. V jeho blízkosti se totiž odehrála bitva na Moravském poli, kde v roce 1278 padl Přemysl Otakar II. „Jsou to Rakušané, ale českého krále tam mají jako hrdinu. Takže nás tam berou velice dobře,“ potvrzuje Cholinský, který se s ostatními podílí třeba i na organizaci jezdeckého turnaje a bitvy na slavnostech v dánské Kodani nebo na bitvě u německého Branfelsu.

Rozdíly mezi zahraničními a českými akcemi jsou poměrně velké. „Historické slavnosti u nás jsou na velmi vysoké úrovni. Bohužel se stále potýkáme s finančními možnostmi měst. V cizině je to jiné, tam mají na historii vyčleněny speciální prostředky, protože si uvědomují, že každý národ je tvořený svými dějinami. U nás jsme na to ještě úplně nepřišli. Chtělo by to trochu doladit,“ konstatuje šermíř.

A přidává i konkrétní příklady. „Třeba ve Francii akcí žije celé město. Stejně tak v Rakousku, kde na akci k připomenutí Přemysla Otakara II. pracuje celá vesnice,“ říká.

Rádi jezdíme všude, ale nejraději vystupujeme v Čechách

Ovšem to vůbec neznamená, že by se na českou produkci díval nějak skrz prsty. Naopak. „Lidé u nás už se také naučili bavit a dokážou přijmout to, co jim chceme sdělit. Myslím, že za těch třicet let na nás přišly asi dva miliony diváků. Tak doufám, že jsme alespoň nějaké procento ovlivnili, aby si o historii přečetli knížku, nebo se jí dále věnovali. A musím říct, že sice jezdíme rádi všude, ale přece jen nejraději vystupujeme v Čechách. Máme tu známé lidi, blízké prostředí,“ míní Cholinský.

Mnoho lidí považuje šerm za poměrně nebezpečný koníček, při němž lze utrpět vážná zranění. Tak hrozné to prý ale není.

„Bylo období, kdy jsme jezdili pravidelně po každém tréninku i vystoupení na chirurgii na šití. Myslím, že to už máme za sebou. Trénujeme tvrdě, zároveň máme doplňkové sporty, abychom to zvládli na úrovni, která je potřebná. Občas si někdo zlomí prst, ale není to nic hrozného. Pravděpodobnost zranění je asi jako při hokeji,“ sděluje.

Rytíři Koruny české připravili ke kulatému výročí výstavu v mázhausu plzeňské radnice. „Jde o průřez naší třicetiletou existencí. Jsou tu fotky z různých akcí, je tady vystavena zbroj kroužková i plátová. Kdybychom přivezli všechno, v žádném případě by se to nevešlo,“ doplňuje šermíř. Expozice bude k vidění do 6. března.

  • Nejčtenější

Cyklisté napadli na Šumavě řidiče kamionu, který vezl kůrovcové dřevo

Dva cyklisté tento týden na Šumavě brutálně napadli řidiče kamionu, který z lesa odvážel dříví. Vadilo jim, že se...

V Bálkové se vzbouřili cizinci a zabarikádovali se, uklidnil je vyjednavač

V zařízení pro zajištění migrantů v Bálkové u Žihle na Plzeňsku se v úterý vzbouřila a zabarikádovala část cizinců....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinky před strážníky předstíraly, že v rybníce plavou. Lovily škeble

Policii mají co vysvětlovat dvě cizinky, které ve Velkém boleveckém rybníku v Plzni lovily škeble do tašek. Ty jsou...

Ženich nepozval na svatbu krajany, tak mu zlomili nos a vyrazili zuby

Soudní dohru má loňská svatební hostina v Mokrouších na Plzeňsku. Ženich z Rumunska po ní skončil v nemocnici s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň porazila v přípravném souboji šampionů Slovan Bratislava

Fotbalisté Plzně porazili v souboji úřadujících mistrů svých zemí Slovan Bratislava 3:1 a vyhráli i třetí přípravné...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Přírodní zahrada, kde se příliš nebojuje se škůdci ani nezasahuje

Soutěž Život je změna, a pro zahradu to platí každičký den. A pokud ji budujete u chalupy na venkově, kde je na čem stavět, a...

Papírové jízdenky v plzeňské MHD podraží, předplatné zůstane stejné

Od začátku příštího roku zdraží v plzeňské městské dopravě jednotlivé jízdenky. Klasická papírová nepřestupní jízdenka...

Opilec si spletl cestu a jel po tramvajových kolejích. Zastavil ho strážník

Potkat na tramvajových kolejích auto, není v Plzni nic neobvyklého. Je to dokonce tak časté, že místní dopravní podnik...

Od vraku až po naleštěnou krásu, sběratel otevírá nevšední muzeum veteránů

Nové muzeum veteránů věnované vozům značek Volkswagen a Porsche otevírá v neděli 3. července ve Stodu na Plzeňsku...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...