Služba Scoobike sharing, sdílení koloběžek, začne od pondělí fungovat v Plzni. (17. 10. 2019) | foto: Petr Eret, MF DNES

Cestu přes centrum Plzně nově urychlí sdílené koloběžky

  • 7
Kromě kol mohou lidé pro cestování po Plzni nově využívat sdílených koloběžek. K dispozici je zatím pět stanovišť v centru města a 35 koloběžek. Během zkušebního provozu si registrovaní zájemci mohou půjčit koloběžku zcela zdarma na půl hodiny.

K bikesharingovému spolku Kolemplzne.cz, která v Plzni umožňuje půjčování kol, přibyl systém půjčování koloběžek Scoobike sharing. Spolek „k světu“ zahájil provoz v centru města. Na rozdíl od sdílení aut fungujícího s pomocí mobilní aplikace se jedná o systém s elektronickým ovládáním.

Zatím má pět stanovišť a 35 koloběžek, které si lidé mohou začít půjčovat od pondělí.

Koloběžky už díky spolku jezdí v okolí Západočeské univerzity na Borských polích od září 2016. „Zájem je obrovský,“ uvedl předseda spolku Jakub Mareš.

Toho mrzí, že na hodně zájemců se nedostane. Spolek společně s městem se proto bude snažit počty koloběžek zvýšit. Výhledově chce mít sedmnáct stanovišť a zhruba 120 koloběžek.

Fotogalerie

Jedinou cestou je ale spolupráce s městem nebo jinou veřejnou institucí, která provoz finančně podpoří. Centrální plzeňský obvod přispěl částkou 1,3 milionu korun, část peněz poskytl spolek.

Na stojanech jsou koloběžky uchyceny elektronickými zámky.

„K zapůjčení musí mít lidé v době testovacího provozu jen Plzeňskou kartu s nabitým tarifem na městskou hromadnou dopravu alespoň na 90 dní. V budoucnu bude k ovládání sloužit i libovolná magnetická karta. Zaregistrují ji ve vědecké knihovně,“ řekl Mareš. Počítá se s poplatkem korunu na den.

Po přiložení karty k centrální jednotce stanoviště podobné parkovacímu automatu se konkrétní stojan rozbliká, po zmáčknutí tlačítka je možné vyndat koloběžku a půjčit si ji na půl hodiny. Na dalším stanovišti je možné ji pak vrátit.

„Spolku se podařila neuvěřitelná věc, a to domluvit po městě tolik míst pro umístění stojanů. Město nyní hodlá jednat se spolkem „k světu“, případně s plzeňským dopravním podnikem, o budoucím provozování systému,“ uvedl náměstek primátora Plzně pro dopravu Michal Vozobule.

O bikesharing je zájem, přihlášeno je tři tisíce uživatelů

Jednání čekají i kolegy z bikesharingu Kolemplzne.cz, jestli by se k systému nepřidali. Sdělil, že město počítá i s nakoupením elektrických kol a koloběžek.

Podle Romany Lencové z Kolemplzne. cz by se město mělo postarat o více cyklostojanů, aby měli lidé kam kola připevnit. Vozobule přiznal, že kvůli administrativní náročnosti se stojany městu nedaří umisťovat a slíbil zlepšení.

Bikesharing má nyní v Plzni na tři tisíce uživatelů. K dispozici je zhruba stovka bicyklů. Největším problémem jsou jejich ztráty. Jedná se o dvacítku kol ročně. „Bez finanční spolupráce s městem bychom provoz nezvládli,“ uvedla Lencová.