Strom zdemoloval hasičům auto, vystoupili z něj jen chvíli předtím

  15:46aktualizováno  15:46
Hasiči z Přimdy na Tachovsku přišli o svůj speciálně upravený dopravní vůz. Během nedělního odklízení popadaných stromů, které se vlivem silného větru vyvrátily, se jeden z nich zřítil přímo na vozidlo. O minutu dříve v něm ještě seděl jeden z hasičů.

O štěstí mohou mluvit hasiči z Přimdy na Tachovsku, kterým spadl na auto strom. Vozidlo je sice na odpis, ale nikomu se nic nestalo. | foto: SDH Přimda

Výjezdová jednotka Sboru dobrovolných hasičů (JSDH) Přimda vyjížděla k popadaným stromům během celého víkendu. V neděli po osmé hodině večer je operační středisko vyslalo směrem na Rájov, kde na silnici bylo kromě vyvrácených stromů hlášeno i uvězněné auto.

„Na stejném místě ale z druhé strany zasahovala už naše druhá jednotka s Gazellou. My jsme se právě vraceli z jiného zásahu. Popadaných stromů bylo ale několik, proto jsme jim jeli pomoct s prořezávkou,“ popsal situaci velitel JSDH Martin Chavík.

Doplnil, že při silném větru, jako byl v uplynulých dnech, má vždy při zásahu takzvané pozorovatele, kteří sledují situaci a informuje ostatní, pokud by některý ze stromů začal padat. 

Stejný scénář byl i v neděli. Pozorovatel ostatní před padajícím stromem sice varoval, ale nebylo vidět, kam přesně spadl. S hrůzou pak zjistil, že se položil na vozidlo.

Fotogalerie

„Naštěstí v něm v tu chvíli nikdo nebyl. Kluci mi pak říkali, že zhruba před minutou z něj vyšel jeden kamarád,“ nechtěl velitel domyslet, co všechno se mohlo stát. Podle něj si chodí kolegové během náročných zásahů do auta odpočinout.

Uvězněný vůz mezi stromy, kvůli kterému byli hasiči také zalarmováni, se nenašel. Hasiči pořídili několik snímků zdemolovaného vozidla pro pojišťovnu, ukončili zásah a jeli k dalšímu. Na základnu se vrátili kolem jedenácté hodiny. Během dvou dní vyjížděli asi dvanáctkrát.

Speciálně upravené vozidlo pro pomoc při autonehodách a pro technické výjezdy je zcela na odpis. Město Přimda ho v roce 2012 koupilo ze svých peněz. „Za minulý rok jsme měli 68 výjezdů, odhadem k polovině z nich jsme jeli s Gazellou,“ vypočetl Chavík.

Ten absenci tolik potřebného dopravního vozidla začal řešit téměř okamžitě. „Vybíráme už jiné, které si pak postavíme tak, aby sloužilo ke stejným účelům,“ dodal velitel.

O finanční stránku se ale bude muset postarat město. „Na nové auto nemáme v rozpočtu peníze, byl by to velký zásah. To předchozí stálo zhruba 1,5 milionu korun. Vím, že je potřebné, naši hasiči mají na starosti i část dálnice D5,“ vyjádřila se starosta Přimdy Marie Šperková. Dodala, že pokud by si hasiči vybrali starší vozidlo a tedy i za menší peníze, už by se o jeho pořízení dalo uvažovat. Výsledné slovo by měli ale zastupitelé.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Úřady nespolupracují, Plzeň se pro řidiče stala labyrintem plným uzavírek

Dopravní komplikace přineslo uzavření Rooseveltova mostu v Plzni. Jeho opravy...

V Plzni je několik rozsáhlých uzavírek, které značně komplikují dopravu. Dalo se situaci předejít a jednotlivé opravy...

Smrt pacientky při nehodě opilý řidič sanitky nezavinil, rozepnula si pás

Nepřipoutaná žena zemřela v sanitce, řidič nadýchal

Opilý řidič sanitky, který před rokem havaroval u Kralovic na Plzeňsku, dostal u soudu za řízení pod vlivem návykové...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PRO ZPRACOVÁNÍ VÝROBNÍCH ANALÝZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz