Za to, aby kraj peníze záchranné službě naopak přidal, bojovali zástupci pravicové opozice i starostka Plané na Tachovsku Martina Němečková. Argumentovali obavou o lidské životy a zdůrazňovali, že na Tachovsku není žádná nemocnice, a tudíž tam má výkon záchranky veliký význam. Marně.
Jiřímu Pospíšilovi z ODS se přitom podařilo vyprovokovat náměstka hejtmana Václava Šlajse z ČSSD k mimořádně emotivnímu proslovu, ve kterém opozici nařkl, že zbytečně děsí lidi. Jenomže s obavami z omezení provozu záchranky už dřív vyrukovala řada starostů z kraje.
ODS navrhovala, aby kraj přidal záchrance deset milionů. "Dvacet milionů dáváte na propagaci a berete to záchranné službě. Vnímám to jako hazardování se životy našich spoluobčanů," prohlásil Pospíšil.
Václav Šlajs se vzápětí na Pospíšila obořil a vyčetl mu, že roky seděl ve vládě, která omezila příjmy krajů. "Záchranná služba je nejlepší v zemi! Nestrašte tady ohrožením životů!" rozohnil se Šlajs.
Prohlásil, že vedení kraje bude příští týden jednat se starosty na Tachovsku a pak i na jižním Plzeňsku, a pokud to bude nutné, kraj přidá peníze na záchranku z rezervy.
Ředitel krajské záchranné služby Roman Sviták ujišťoval, že záchranka s menším rozpočtem neomezí dostupnost ani kvalitu svých služeb. Nicméně připustil, že pokud by měl o zhruba milion víc, mohl by si dovolit pro Tachovsko přijmout dalšího řidiče, což by záchrance pomohlo.
Levice v pondělí prosadila schválení rozpočtu s příjmy i výdaji zhruba 4,3 miliardy. Náměstek Václav Šlajs zdůrazňoval, že na konci roku nebude mít kraj ani korunu dluhu, a ujišťoval, že vedení kraje chce tento trend udržet. "Zadlužování je cesta do pekel," řekl.
Opozice ovšem upozorňovala, že kraj seškrtal výdaje na opravy silnic, na školství, kulturu nebo na obnovu památek. Kritizovala i to, že kraj už nebude dotovat výstavbu víceúčelových sportovních hřišť.
Jeho vedení naopak opozice pochválila za navýšení dotace pro Místní akční skupiny, které působí v různých oblastech regionu. A také za to, že přidalo pětadvacet milionů na dotace programu obnovy venkova, který je určen nejmenším obcím do dvou tisíc obyvatel.