Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Rokycanští se bouří proti stavbě obalovny, plán se nelíbí ani radnici

  16:56
Stavba obalovny asfaltových směsí se připravuje v části areálu bývalých kovohutí v Rokycanech. Proti investici se vzedmula na sociálních sítích vlna kritiky kvůli možnému znečištění životního prostředí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Rada města už odhlasovala všemi hlasy usnesení, že se záměrem nesouhlasí. Za projektem stojí firma Recykláč místního podnikatele Roberte Beneše. Ten je známý v Rokycanech tím, že na svých pozemcích začal chovat zubry a v areálu kovohutí skladuje stavební suť, se kterou obchoduje.

Beneš je odporem lidí překvapený. Tvrdí, že investice sníží dopravní zatížení v blízkosti bytové zástavby. „Jde navíc o nejmodernější technologii, která je k životnímu prostředí šetrná,“ sdělil Beneš. Hájí se i tím, že investice je v souladu s územním plánem.

Zatím je hotové takzvané zjišťovací řízení v režii Krajského úřadu v Plzni. Ten konstatoval, že stavba může mít významný vliv na životní prostředí a veřejné zdraví a bude posuzována podle zákona. To znamená, že investor bude muset zpracovat takzvanou velkou EIA neboli rozsáhlou studii vlivu stavby na životní prostředí. 

Beneš sdělil, že obyvatelé i město se budou moci v rámci velké EIA ke stavbě vyjádřit.

Odpor na sociálních sítích sílí

Na Facebooku vznikla skupina zaměřená na stavbu obalovny. V ní jsou zaregistrovány stovky lidí. „V dnešní době máme znečištěné ovzduší až až. Nechápu, proč by něco takového mělo vzniknout v místech, kde žije mnoho obyvatel,“ uvádí v diskusi Jiřina Švarcová.

„Zabraňme tomu, aby naše plíce, kůže dýchaly pro zdraví tak nebezpečné látky,“ dodává.

Diskutující se zmiňují i o tom, že Beneš začal v Rokycanech chovat zubry proto, aby se před občany pozitivně prezentoval a později jim bude znečišťovat prostředí.

„Pozemky, kde jsou teď zubři, byly dlouhá léta jeho a dokud mu tam lidé vozili odpadky a on to musel na své náklady uklízet, bylo vám to jedno,“ reagoval David Sinkule. Tomáš Charvát upozornil na fakt, že na radnici se řeší vyvěšení tibetské vlajky, ale o chystané výstavbě obalovny se nikdo ani nezmínil.

„Jestli si někdo myslí, že jsme měli důrazněji apelovat na veřejnost, možná je to tak, za což se omlouvám. Ale myslím si, že jsme jako vedení města udělali, co jsme mohli a proti investici budeme bojovat dál,“ sdělil MF DNES místostarosta Rokycan Jan Šašek.

V rámci zjišťovacího řízení město uvedlo, že obalovny živičných směsí mají negativní vliv na své okolí zejména emisemi včetně pachových látek. Za negativní považuje i dopravní zatížení a kácení náletových dřevin bez náhrady.

Stavba respektuje územní plán, auta nepojedou mezi domy

Beneš sdělil, že je reakcí veřejnosti překvapený a bere to jako výsledek neinformovanosti. Proto hodlá odpovědět na otázky na zasedání zastupitelstva města, které se koná 9. března v 15 hodin. „Stavbu bychom nenavrhli, kdyby nebyla v souladu s územním plánem,“ sdělil Beneš.

Upozornil, že investice bude mít na okolí i pozitivní vliv, protože recykluje stavební odpad. „Všude vidíme haldy odfrézovaného asfaltového povrchu, my ho budeme recyklovat,“ sdělil.

Uvažované místo pro obalovnu

Uvažované místo pro obalovnu

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Počítá s roční výrobou 80 tisíc tun směsí, což podle něj odpovídá v průměru 12 až 15 aut denně. „To je minimální dopravní zatížení,“ sdělil.

Připomněl, že obyvatelé Rokycan i sousedního Kamenného Újezdu na investici vydělají, protože její součástí je vybudování výjezdu z areálu kovohutí ulicí Václava Nového, která navazuje na obchvat Rokycan. „Při této silnici není bytová zástavba,“ podotkl.

Nyní nákladní vozy naložené stavební sutí z areálu vyjíždí po ulicích Zeyerova a Veselská, ve kterých jsou rodinné a bytové domy. Tento výjezd by měl být uzavřen.

Beneš odmítá i zatížení ovzduší emisemi. „Použijeme totiž nejmodernější německou technologii. Při zpracování se zde asfalt nevyrábí, jen se ohřívá plynem, během zpracování tedy nehoří nic jiného než plyn. Směs suti, přírodního kameniva a asfaltu se pak nasype do termonávěsu, který se kvůli omezení zápachu i kvůli tomu, aby směs nechladla, uzavře,“ uvedl.

„Zastaralé obalovny směsi vozí volně ložené na korbách, my počítáme s termonávěsy, které jsou odizolované, mají víko, které se po naplnění korby vozu hydraulicky zavře,“ dodal.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před školou v Plzni se upálil senior, podle všeho jde o sebevraždu

Před základní školou v Brojově ulici v Plzni na Slovanech se v noci upálil devětašedesátiletý muž. Přivolaná záchranná...

Rozřezat a zalít do betonu, říká na nahrávce žena souzená za objednání vraždy

Krajský soud v Plzni dnes pokračoval v projednávání případu karlovarské podnikatelky Gii Daniely Veselé, která si podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie pátrá po dvanáctileté dívce z Plzeňska, odešla ze školy

Policisté pátrají po dvanáctileté Anetě Altmanové, která v úterý dopoledne odešla ze základní školy ve Všerubech na...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Rozřezat a zalít do betonu, říká na nahrávce žena souzená za objednání vraždy

Krajský soud v Plzni dnes pokračoval v projednávání případu karlovarské podnikatelky Gii Daniely Veselé, která si podle...

Vějíře byly kdysi nejen ozdobou dam, firmy je používaly jako reklamu

Čarovný svět vějířů představí stejnojmenná výstava, která je od pátku k vidění v hlavní budově Západočeského muzea v...

Plzeň rozsvítila jedli na náměstí, do ulic města vyjela vánoční tramvaj

Ve většině měst a obcí Plzeňského kraje od víkendu svítí vánoční stromy. Na mnoha místech doplňuje adventní čas bohatý...

Modeláři z Plzně otevřeli na pár týdnů lidem svůj svět jezdících vlaků

Po třech letech se v klubovně železničních modelářů v plzeňských Skvrňanech opět rozjely zmenšené vlaky na modelovém...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...