Agresivní bratry ve Strýčkovicích řešili zastupitelé. Lidé se bojí msty

  7:41aktualizováno  7:41
Téměř čtyři desítky obyvatel Strýčkovic na Domažlicku v pátek přišly na veřejné jednání zastupitelstva. Vášně tu vzplály kvůli činům členů problémové romské rodiny Matušů, jejíž nejméně dva členové jsou ve vazbě. Lidé se přišli zastupitelů zeptat, co se situací mohou dělat.

Na veřejném zasedání zastupitelstva ve Strýčkovicích se řešil problém s rodinou, která terorizuje obec. Zúčastnil se i poslanec Tomio Okamura. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Vyhláška o poplatcích za chované psy, za zábor veřejného prostranství, o zeleni. S těmito body v programu přijeli představitelé Srbic, pod které Strýčkovice patří, na veřejné jednání zastupitelů. Když došlo na diskuzi, Petr Vávra se přihlásil a zeptal se na to, co všichni čekali. Má obec nějaké páky, jak řešit útoky členů rodiny Matušů na lidi v obci?

Bratři hrozili, že lidem uřežou hlavy

"Kytičky za půl milionu, které tu řešíte, jsou nepodstatné. Je mi 32 let, mám čtyřletého syna, a máme strach z té rodiny. Sousedovi rozmlátili okna. Jejich bojový pes běhal po našem dvoře, co kdyby mi zranil syna? Má obec nějaké páky, jak zajistit, aby i tihle lidé dodržovali zákony?" ptal se Vávra starostky Markéty Kastnerové.

Z problémové rodiny Matušů na jednání nikdo nepřišel. "Věci řeší policie, soudy,  sociálka zahájila jednání. Obec nemá vlastní policii," vysvětlila lidem starostka.

Lidé mají strach vypovídat, bojí se pomsty

Lidé si na zastupitelstvu stěžovali, že rodina vypouští odpad do obce, jejich psi po obci volně pobíhají. Přišel i Jiří Sýkora, kterého loni v létě dva členové rodiny brutálně zbili dřevěným hranolem. Tento případ právě v pátek otevřel domažlický soud.

"Ze čtyřkolky mě srazili za tři sekundy, než věc otevřel soud, trvalo to sedm měsíců, trval jsem na tom, aby se případem policie zabývala. Nyní jsou ve vazbě. Ale co bude, až je pustí? Pomstí se nám potom? Lidé se bojí proti nim vypovídat, je velice nepříjemné se s nimi potkat na chodbě soudu. Tohle je ale obecný problém,“ vysvětloval Sýkora.

Fotogalerie

Na páteční strýčkovické jednání přijel poslanec Tomio Okamura, podle svých slov proto, aby vše slyšel od konkrétních lidí. V sále byl i Vít Lesák z vládní agentury pro sociální začleňování.

 "Strýčkovickým případem se zabýváme asi týden. S paní starostkou jsme v kontaktu od čtvrtka, nechtěli jsme, aby se tahle informace příliš dostala ven. Paní starostce pošleme informace, jak podobné problémy řešili v jiných obcích," řekl Vít Lesák.

Podle něj je možnost řešit situaci i v případě, kdy jsou někteří z problémových lidí zbaveni svéprávnosti. To je i strýčkovický případ. Opatrovníkem obou nesvéprávných je jejich matka. "Kdokoli z vás může podat podnět v Domažlicích na sociálním odboru, když opatrovník vykonává své povinnosti špatně. Když je podnětů více, kontroly jsou častější," poradil strýčkovickým.

V tomto případě už podle starostky soud případ opatrovnictví v problémové rodině otevřel. Starostka Markéta Kastnerová dodala, že vše řeší s policií a místní bude o nových zjištěních v této věci informovat.

Autor:

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Plzeň - Slovácko 0:2, průšvih vicemistra, hosté mají další cenný skalp

Hráči Slovácka se radují z vítězství nad Plzní.

Fotbalisté Slovácka si po Spartě vyšlápli na dalšího favorita, trápící se Plzeň zdolali na jejím stadionu 2:0 díky...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Další z rubriky

Při vysokorychlostním přistání se na letišti v Klatovech zranil parašutista

(ilustrační foto)

Na letišti v Klatovech se odpoledne zranil parašutista. Záchranářský vrtulník ho přepravil do nemocnice. Podle...

Panda z plzeňské zoo je už týden na útěku, nenašli ji ani s termovizí

V plzeňské zoologické zahradě postrádají samce pandy červené. Utekl z...

Už týden je na útěku samec pandy červené, který zmizel z venkovního výběhu plzeňské zoologické zahrady. Najít se ho...

Koupil zdevastovaný zámek a opravuje ho, bojuje ale s památkáři

Václav Kule koupil v Chocenicích na Plzeňsku polorozpadlý zámek. Postupně jej...

Václav Kule si před třemi lety koupil památkově chráněný zámek v Chocenicích na Plzeňsku. Od té doby z vlastních zdrojů...

Najdete na iDNES.cz