Z bývalého hostince a prasečáku udělali v Nečtinech unikátní muzeum

  9:32aktualizováno  9:32
Ve staré četnické stanici nebo v sednici u tkadleny se můžete ocitnout, když zamíříte do Regionálního muzea, které nedávno otevřeli v Nečtinech na Plzeňsku. Dům, v němž se expozice nachází, byl postavený ve druhé polovině 18. století a dříve v něm fungoval hostinec, kde se čepovalo vyhlášené pivo.

V Nečtinech otevřeli Regionální muzeum. První návštěvníci si expozici prohlédli v poslední červnový den. | foto: Miroslava Vejvodová, MF DNES

Regionální muzeum Nečtinska přivítalo první návštěvníky v poslední červnový den. Příchozí se tady úplně vrátí v čase. Ocitnou se například v četnické stanici v roce 1937, v sednici u tkadleny, prohlédnou si prostorový model Nečtin a okolí, anebo se dozví o židovské komunitě, která měla významný vliv na formování obce v první polovině dvacátého století.

Regionální muzeum Nečtinska vzniklo v domě s číslem popisným 79, který pochází z druhé poloviny 18. století a patří do staré barokní zástavby. Dříve zde fungoval hostinec, kde se čepovalo pivo vyhlášené po okolí.

"Po roce 1945 se dostal dům do majetku rodiny Gazdů, která je tu ještě dnes v dobré paměti, a byla tady hospoda ještě do roku 1953. Pak přišla konfiskace majetku a objekt dostalo zdejší JZD. Budova poté chátrala, byly zde sýpky a chovaly se tu ovce i prasata. Kolem roku 1970 zemědělci zjistili, že budovu už nemohou nijak využívat, tak se ji snažili prodat. Prodali ji čtyřem rodinám z Prahy jako rekreační objekt. Noví majitelé si pak usmysleli, že budovu zrekonstruují. Pak ale zjistili, že je to nad jejich síly. V roce 2003 budovu za 300 tisíc korun prodali obci Nečtiny," vysvětlila vedoucí muzea Soňa Vašíčková.

Už tenkrát se zvažovalo, že v objektu vznikne muzeum. První projekt se zrodil v roce 2004. "Tehdy se ale plánovalo, že tu sice bude muzeum, ale nad ním ještě dva byty. Pak se uvažovalo také o obnově školy venkova, což neprošlo. Poslední variantou, která se nakonec uskutečnila, bylo muzeum s infocentrem," uvedla Vašíčková.

Rekonstrukce a vybavení muzea stály čtrnáct milionů

Už když obec přemýšlela o rekonstrukci, věděla, že do objektu bude muset investovat miliony korun. A to bylo opravdu velké sousto. Žádala proto o evropské peníze a nakonec na ně dosáhla. Z téměř čtrnácti milionů korun zaplatila Unie dvaadevadesát procent.

Vybavení muzea stálo tři miliony korun a oprava vyšla na více než deset milionů. Za měsíc, co je muzeum otevřené, jej navštívilo více než pět set lidí. Kromě infocentra a muzea, které seznamuje příchozí s historií a folklórem regionu, vznikla ve druhém patře ještě expozice, která se bude pravidelně měnit.

V současné době tu návštěvníci uvidí snímky domu číslo 79 před rekonstrukcí, v jejím průběhu a po ní. Dále je zde výstava obrazů plzeňského architekta a výtvarníka Klementa Štíchy, který má v Plachtíně nedaleko Nečtin chalupu. 

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Další z rubriky

Policie na Klatovsku zadržela čtyři běžence, byli schovaní v kamionu

Policie zadržela na Klatovsku čtyři migranty, kteří se ukrývali v nákladovém...

V Sušici na Klatovsku zadrželi policisté čtyři migranty. Muži se ukrývali v nákladovém prostoru kamionu, který vezl...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Dealer vezl vlakem mobilní prodejnu drog i s váhou, sáčky a stříkačkami

Plzeňští celníci našli ve vlaku u jednoho z cestujících drogy. Dealer s sebou...

Jízda vlakem z Domažlic do Plzně skončila špatně pro čtyřiadvacetiletého muže, kterého v soupravě kontrolovali celníci....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz