Kampaň magistrátu k referendu o Corsu je tendenční, říkají zastupitelé

  9:39aktualizováno  9:39
Informační kampaň plzeňského magistrátu k referendu o kontroverzním projektu nákupního centra Corso trvá jen pár dní a už vzbudila rozruch. Někteří zastupitelé totiž styl kampaně odsuzují. Tvrdí, že se vedení Plzně snaží odradit lidi od možnosti projekt odmítnout. Podle primátora je ale kampaň přiměřená.

Plzeňští zastupitelé se dohadují kvůli kampani města k referendu o Corsu. Zejména z řad opozice zaznívá názor, že kampaň lidi skrytě varuje před odmítnutím projektu. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Opozice tvrdí, že letáky magistrátu odrazují lidi od možnosti odmítnout obchodní centrum. Primátor Plzně Martin Baxa z ODS to však popírá a tvrdí, že informační kampaň města je přiměřená a nikomu nestraní.

Referendum se má uskutečnit v době prezidentských voleb v lednu. Hlasování o plánu na spornou stavbu si u soudu vynutili její odpůrci. Ti tvrdí, že tak veliké obchodní zařízení do centra nepatří.

Magistrát před několika dny rozjel informační kampaň k referendu. Její součástí jsou i letáky, které popisují důsledky odmítnutí projektu.

Magistrát například vylíčil, že pokud by město muselo vykoupit pozemky, muselo by si na to vzít úvěr odhadnutý na 263 milionů korun. To by prý znemožnilo podporu veřejně prospěšných organizací, sociálních a kulturních služeb a přineslo například omezení veřejné dopravy ve městě.

Michal Vozobule z TOP 09 je přesvědčen, že kampaň magistrátu je velmi problematická. "Pokud by vůbec nějakou kampaň mělo město organizovat, pak by mělo požádat investora i odpůrce projektu, aby se vyjádřili a případně k tomu dát své stanovisko," řekl Michal.

Domnívá se, že kampaň skrytě varuje lidi před odmítnutím projektu. "To mělo raději vedení města rovnou říct, že nemají hlasovat proti projektu, protože to bude mít pro město negativní dopady. Kampaň, kterou magistrát vede, má stejný cíl. To je jednoznačné. Tohle není objektivní a jasné informování ze strany města," řekl Vozobule.

Letáky jsou tendenční, říká opoziční zastupitel Rösch

Podobně se na kampaň magistrátu dívá i další zástupce opozice Ludvík Rösch z uskupení Občané.cz. Tvrdí, že je od vedení města pokrytecké, když neříká jasně svůj názor a přitom lidi varuje před odmítnutím projektu.

"Ty letáky jsou naprosto tendenční. Celá ta kampaň ze strany města bude tendenční. Primátor se tváří, že město lidem předkládá objektivní stanovisko, ale objektivní to není," uvedl Rösch.

Primátor Martin Baxa ale trvá na tom, že kampaň je v pořádku. "Kampaň města má řadu podob. Patří k ní nejen leták, ale i debaty nebo internetové stránky. Za tím, co je v tom letáku, si naprosto stojíme," uvedl Baxa.

Primátor tvrdí, že kontroverzní leták jenom popisuje možné důsledky odmítnutí projektu v referendu. "Město v této věci nevystupuje jako arbitr ve sporu dvou stran. Nejsme rozhodčí v zápase mezi investorem a přípravným výborem referenda. Nehájíme zájmy žádné strany," řekl. Zcela také odmítl možnost, že by město ve své kampani prezentovalo názory obou stran.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Ženu soudí za bodnutí manžela dýkou. Říkal, že jsem nepotřebná, hájí se

Žena z Plzeňska se přiznala, že po předchozí hádce dvakrát bodla dýkou svého...

Až deset let za mřížemi hrozí devětačtyřicetileté ženě z Plzeňska, která je obžalovaná, že po hádce dvakrát bodla dýkou...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Najdete na iDNES.cz