Plzeňané v referendu odmítli obchoďák. Zastupitelé teď neví, jak dál

  11:09aktualizováno  11:09
Plzeňská radnice má problémy s reakcí na výsledek referenda o obchodním komplexu Corso. Jeho výsledek zavázal město, aby stavbě obchoďáku zabránilo. Jenže mnozí zastupitelé teď nechtějí nic podnikat. Mají obavy, že na jakýkoli jejich krok doplatí město tím, že bude muset platit investorovi finanční náhrady.

Zastupitelé schválili, aby si radnice vzala na pomoc právníky. O stanovisko bude žádat také ministerstvo vnitra. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Nejsem připraven hlasovat o čemkoliv, dokud nebudu mít právní názor, co se může dít," řekl například zastupitel ČSSD Petr Osvald.

Opozice přitom kritizuje vedení radnice, že dosud nebyl nikdo schopen začít jednat s investorem, tedy společností Amádeus, o jejím postoji po referendu.

Zastupitel Marcel Hájek z hnutí Občané.cz se zlobil, že radnice ještě nezná odpověď na otázky, zda bude investor ochoten projekt změnit nebo prodat pozemek a za kolik. "Ty otázky jsou zcela zásadní a nemůžeme se jim vyhnout," prohlásil Hájek.

On i někteří další zastupitelé už nyní například tvrdí, že nezvednou ruku pro změnu územního plánu města, která by nepřipustila v oblasti obchodní zařízení. Obávají se totiž, že by pak město muselo platit za zmaření jeho plánu investora. "Myslím, že je opravdu pozdě na to, udělat zásadní krok," sdělil Hájek.

Podle postojů politiků se tedy zdá, že není vyloučena možnost, že investor obchodní komplex Corso Americká nakonec postaví i přes odmítavý výsledek referenda. "Něco takového si vůbec nepřipouštím. Výsledkem referenda je jasný závazek, který musí zastupitelé respektovat," prohlásil jeden z kritiků Corsa Americká Martin Marek.

Radní Plzně už rozhodli, že se město pokusí vypovědět po dohodě s investorem smlouvu na některé městské pozemky, na než zasahují okraje plánované stavby.

Primátor Martin Baxa pak navrhl zastupitelům, aby se připravila změna regulačních podmínek pro stavbu, navrhl také nechat připravit podklady pro případnou změnu územního plánu a pořízení regulačního plánu. Primátor ovšem narazil.

Prošel naopak návrh Jiřího Bise z ČSSD, aby si město nejprve najalo renomovanou právní kancelář, která má zkušenosti v oblasti velkých zahraničních investic.

Navíc si radnice před dalšími kroky musí vyžádat stanovisko ministerstva vnitra. To má zástupcům města vysvětlit, jak by měli reagovat na referendem daný požadavek, že mají udělat vše, aby stavbě obchodního zařízení zabránili.

"Kolegové z ČSSD projevili podle mého názoru větší opatrnost, než bylo zapotřebí. Můj návrh obsahoval konkrétní kroky," řekl Martin Baxa. Ten ujistil, že jeho náměstek Petr Rund vydá za město negativní stanovisko k projektu v územním řízení. To ovšem neznamená, že se projekt zastaví.

Skupina čtyř Plzeňanů referendum zpochybnila a podala žalobu

A jak se dívá na možnost, že by se sporná stavba postavila, přestože referendum ji odmítlo? "To neumím dopředu jednoznačně říct. Město má nějaké nástroje, já jsem proto, abychom je využili maximálně. Ale není tady záruka, že ty nástroje mohou být stoprocentně účinné, my nemáme právo veta," konstatoval Baxa.

Uvedl, že hlavní roli sehraje stavební úřad. "Každý zastupitel si bude muset sám za sebe uvědomit, jak se k tomu postaví. Hlas občana je jasný. Říkat už dnes, že pro něco nebudu hlasovat je předčasné," uvedl Baxa.

Martin Marek řekl, že návrh, který předložil zastupitelům primátor, byl správný. "Byly tam stanoveny konkrétní kroky, které mohlo město v samostatné působnosti udělat. Přesně tak mělo město v dané situaci jednat. Nechápu, proč pro to zastupitelé nehlasovali," konstatoval Marek.

Zástupce firmy Amádeus Jan Petřík po referendu oznámil, že investor bude čekat na to, jak bude postupovat město. Náměstek primátora Petr Rund tvrdí, že investor nyní čeká, jak se vyjádří banka, která měla stavbu za zhruba dvě miliardy financovat.

Tento týden referendum zpochybnila žalobou u soudu skupina čtyř Plzeňanů. Ti plebiscit napadli, protože jej považují za nepřípustný zásah do práv soukromého investora, který je i vlastníkem dotčeného pozemku mezi Americkou třídou a Denisovým nábřežím, kde má Corso Americká stát.

Nejčtenější

Chovanec už nechce být poslancem, vadí mu podpora ČSSD současné vládě

Milan Chovanec (ČSSD)

Bývalý ministr vnitra Milan Chovanec se vzdá poslaneckého mandátu. Ze Sněmovny chce odejít do konce března po sjezdu...

Počasí ochromilo Plzeň, přes hodinu nejezdily autobusy ani trolejbusy

Silnice v Plzni ráno pokryla ledovka. Dopravní policisté řešili asi patnáct...

Rozmarné počasí si ráno nepěkně pohrálo s motoristy v Plzni. Na některých silnicích se vytvořilo náledí, na které...

Žena nechala stopaře v autě a odešla nakoupit. Muž mezitím odjel pryč

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Domažličtí policisté pátrají po stopaři, kterého svezla čtyřicetiletá řidička. Muž zřejmě působil značně věrohodně,...

Inspekce se zastala Vietnamce, kterému neprodali víc zlevněného zboží

Ilustrační snímek

Stížnost Vietnamce na diskriminaci při nákupu většího množství zboží v obchodním řetězci. To byl jeden z...

Řezníček míří z Plzně do Lokerenu, o víkendu ho čekají zdravotní testy

Jakub Řezníček z Plzně střílí, obránce FCSB Mihai Balasa se mu v tom snaží...

Fotbalový útočník Jakub Řezníček se vydá na první větší zahraniční štaci do Lokerenu. Třicetiletý hráč Plzně jedná s...

Další z rubriky

Po nárazu vyletěl z auta motor, řidička vyvázla s lehčím zraněním

Při nehodě na Domažlicku narazila řidička do stromu a z auta vylétl motor. Žena...

Na Domažlicku dopoledne havarovala dvaapadesátiletá žena. Při předjíždění se střetla s kamionem, sjela ze silnice a...

Nikdo mě nechtěl zaměstnat, říká muž zproštěný viny z podpálení benzinky

Obžalovaný Nikola Raduljev si u soudu před novináři zakrýval obličej. Vlevo na...

Čtyři roky žil pětadvacetiletý Nikola Raduljev s nálepkou žháře, který podpálil sklad u čerpací stanice v Horšovském...

Silniční tepnu v centru Plzně čekají opravy

V Plzni se připravuje rekonstrukce hlavního průtahu okolo centra od Prahy k...

Rekonstrukce klíčového průtahu centrem Plzně zkomplikuje zřejmě ještě letos ježdění po Plzni. Pracovat se bude od...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz