Teď jde o každé slovo. V Plzni začala informační bitva před referendem

  14:19aktualizováno  14:19
V Plzni začíná informační bitva před referendem o sporném projektu obřího obchodního komplexu Corso Americká, který chce stavět společnost Amádeus. Každé slovo či věta teď mohou ovlivnit, jak budou obyvatelé v polovině ledna hlasovat. V pondělí 10. prosince pořádá radnice veřejnou debatu s občany.

Na místě zbouraného Domu kultury Inwest má vzniknout obří nákupní centrum Corso Americká. O stavbě budou lidé rozhodovat v lednovém referendu. Informační kampaň teď spustilo město i investor. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Magistrát rozesílá všem občanům leták, v němž naznačuje, že i když referendum vyzní proti plánované stavbě, nemusí to nutně znamenat, že se sporný projekt neuskuteční.

Leták říká, co by mohlo město potkat, pokud lidé plán společnosti Amádeus odmítnou. Kritici Corsa Americká jsou však přesvědčeni, že pokud by město na základě výsledku referenda začalo projektu bránit, bylo by krajně obtížné jej uskutečnit.

Radnice v rámci informační kampaně k referendu uspořádá v pondělí v 16 hodin debatu s občany v malém sále Měšťanské besedy. První informační leták magistrátu upozorňuje na kroky, které by připadaly v úvahu, když lidé projekt Corso Americká odmítnou.

Radnice odhadla, že pokud by měla koupit od investora dotčený, asi dvouhektarový pozemek, potřebovala by na to úvěr zhruba čtvrt miliardy korun.

Magistrát však upozorňuje, že by si investor pozemek mohl nechat a pokusit se prosadit stavbu pouze na něm, aniž by využil okolní městské pozemky, se kterými zatím počítá. Podle magistrátu by potom negativní výsledek referenda mohl projekt pouze zdržet, ale nemusel by jej zastavit.

Například proto, že by se nepodařilo změnit územní plán dřív, než by investor získal územní rozhodnutí ke stavbě pouze na vlastních pozemcích.

Náměstek primátora Petr Rund z ODS tvrdí, že když lidé projekt v referendu odmítnou, město to promítne do svých stanovisek v územním řízení.

"Takže možnosti města budou omezené, protože se jedná o výkon státní správy, která se řídí stavebním zákonem," uvedl. Sdělil také, že i když by se město vyjadřovalo k projektu negativně, konečné rozhodnutí bude na zástupcích stavebního úřadu.

Šéf stavebního úřadu Jiří Balihar potvrdil, že radnice sama nemůže projekt zastavit.

"Město nemá právo veta. Je pouze účastníkem územního řízení. Pokud by se investor stáhl jen na své pozemky, město pak může říct, že se mu projekt nelíbí. Ale je na nás, abychom rozhodli," vysvětlil Balihar. Ten se domnívá, že je možné, aby město projekt oddálilo, ale už příliš nevěří, že by jej mohlo také zastavit.

Změnu územního plánu lze stihnout, tvrdí aktivista

Martin Marek z přípravného výboru referenda je ale přesvědčen, že pokud lidé projekt odmítnou, město může plán investora zdržet tak, aby bylo možné stihnout změnu územního plánu. Ta by mohla vyloučit využití pozemku pro velké obchodní zařízení.

"Pokud by město vypovědělo pronájem městských pozemků, bude muset investor projekt předělat a znovu žádat o územní rozhodnutí. To by určitě znamenalo zdržení. Podle mě to za rok není možné stihnout," argumentoval Marek.

Zástupce společnosti Amádeus Jan Petřík už před časem řekl, že není jisté, zda investor v případě neúspěchu v referendu bude chtít pozemek na pravém břehu Radbuzy městu prodat.

Petřík naznačil, že by vlastník pozemku mohl i řadu let čekat, až se situace v Plzni změní. Jan Petřík také tvrdil, že v případě zmařené investice by se domáhal náhrady několika miliard korun.

Zástupci přípravného výboru naproti tomu tvrdí, že na velké finanční náhrady by investor neměl nárok.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Chorvatští fanoušci házeli na policejní koně dýmovnice i kovové zábrany

Těžkooděnci zasahovali proti fanouškům chorvatského Dinamo Záhřeb. (14. 2. 2019)

Policejní těžkooděnci museli ve čtvrtek večer krotit rozvášněné fanoušky chorvatského Dinama Záhřeb, kteří dorazili na...

Najdete na iDNES.cz