Nový šéf nemocnice chce stěhování oddělení i lepší vztahy s univerzitou

  15:16aktualizováno  15:16
Stěhování urologie a kliniky ORL z Borů do hlavního areálu Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně, to je jeden z prvních plánů nového ředitele největší nemocnice v kraji Václava Šimánka. Chce také zlepšit spolupráci se Západočeskou univerzitou.

Fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Při výběru nástupce odcházející Jaroslavy Kunové na postu šéfa fakultní nemocnice byl náměstek hejtmana Václav Šimánek z ČSSD považovaný za favorita.

To kvůli politickým vazbám nebo také kvůli výhodě „domácího prostředí“, protože v nemocnici už dlouho působí. Nakonec byl souboj o prestižní funkci ještě jasnější, než se čekalo.

Chirurg Václav Šimánek, který je náměstkem hejtmana pro zdravotnictví.

Chirurga Václava Šimánka jmenuje ministr ředitelem FN Plzeň 20. srpna.

Jediný Šimánkův soupeř nesplnil kvalifikační požadavky, a tak komisaři posuzovali pouze jediného účastníka výběrového řízení a Šimánek by vyhlášen vítězem.

Pozice Václava Šimánka v čele instituce, která zaměstnává více než čtyři tisíce lidí, nebude nijak snadná. Jaroslava Kunová byla považována za úspěšnou ředitelku, která po dobu šestnácti let dokázala nemocnici udržet v dobré ekonomické kondici.

Sám Šimánek říká, že Kunová vedla organizaci velmi dobře. Zároveň však tvrdí, že on chce činnost nemocnice ještě vylepšit. „Šel jsem do toho s tím, že mám té nemocnici co dát. Ředitelka Kunová si vedla výborně a nemocnice je v dobrém stavu,“ sdělil Šimánek.

Šimánek nechce personální změny ve vedení

Nový šéf oznámil, že nemá v úmyslu po nástupu do funkce provádět personální zásahy do vedení. „Byl bych rád, aby se ten tým uklidnil a pominuly obavy z toho, co bude. Se zaměstnanci se sejdu a budu je uklidňovat, že v tomto ohledu neplánuji žádné změny,“ tvrdí Šimánek.

Co tedy chce naopak měnit a prosazovat? „Pro to, aby se pracoviště udrželo na co nejlepší pozici, musí mít granty, musí mít výzkum. Musí spolupracovat nejen s lékařskou fakultou, ale musí hodně zapracovat na zlepšení spolupráce se Západočeskou univerzitou. Ta má Fakultu aplikovaných věd, Fakultu elektrotechnickou nebo strojní. Ony mají obrovský výzkumný potenciál, který chtějí dát do zdravotnictví,“ argumentuje Šimánek.

Říká, že zástupci jednotlivých klinik mají na rozšíření spolupráce s univerzitou zájem. Domnívá se, že by se to mohlo týkat například bioprotéz nebo náhrad funkcí orgánů, jako jsou játra nebo ledviny.

Kunová odmítla, že by byla k odchodu nucena

Václav Šimánek rovněž plánuje přesunout do hlavního nemocničního areálu na Lochotíně některá pracoviště, která dosud fungují v původním areálu na Borech.

„Jsou tam operační kliniky, jako je urologie nebo krční. Dělají obrovské výkony, velké operace, ale nemají potřebné zázemí,“ uvedl Šimánek.

Ředitelka Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslava Kunová.

Jaroslava Kunová byla ředitelkou nemocnice šestnáct let.

Tvrdí, že proto chce prosadit co nejdříve výstavbu nové budovy v areálu na Lochotíně, kam by se pracoviště přesunula. „V tuto chvíli jde o to, sehnat na to peníze a postavit to,“ konstatoval.

Bývalá ředitelka Jaroslava Kunová, profesí ekonomka, přišla do fakultní nemocnice v roce 1998, kdy instituci tížily dluhy. Těch se pod vedením Kunové zbavila. Letos exředitelka ohlásila, že z funkce odejde, protože je v důchodovém věku.

Podobně se ale už vyjádřila i dříve. Nicméně se objevily informace, že rozhodnutí Kunové může souviset s politickým tlakem z Ministerstva zdravotnictví i komplikací při operaci ministra vnitra Milana Chovance (více o tom čtěte zde).

Sama Kunová ve svém následném prohlášení odmítla, že by byla ministerstvem ke svému odchodu nucena.

Nejčtenější

Strop je 20 milionů. Boss Šádek o tom, proč v Plzni velké nákupy neumí

Adolf Šádek

Ač ztrácí záložníka Hrošovského, chce do Plzně vrátit fotbalový titul. Boss Adolf Šádek ví, že Viktoria se musí omladit.

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Faktor PH. Nastal čas na milionový odchod z Plzně

Patrik Hrošovský slaví gól Plzně na hřišti Realu Madrid v Lize mistrů.

Plzeň přijde o své fotbalové plíce. Neunavitelný záložník Patrik Hrošovský přestoupí do Belgie. Ani Petr Čech nebyl tak...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

Další z rubriky

Na silnici z Plzně na Karlovy Vary zemřel cyklista, vjel do cesty autu

Čtyřiasedmdesátiletý cyklista vjel vozidlu do jízdní dráhy, na místě zemřel.

Na hlavním tahu z Plzně na Karlovy Vary u odbočky na Chotíkov zemřel odpoledne čtyřiasedmdesátiletý cyklista. Ze zatím...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Nejoblíbenější rekreační rybník v Plzni získá lepší zázemí pro relaxaci

Vizualizace, jak by se v budoucnu mohla změnit největší pláž Velkého...

Plán na vylepšení podmínek pro rekreaci u Boleveckého rybníka chtějí rozjet zástupci Plzně. Předpokládají mimo jiné, že...

Najdete na iDNES.cz