Tisícovka ohrožených raků kamenáčů se stěhovala kvůli čištění potoka

  17:53aktualizováno  17:53
Z Rakovského potoka v Rokycanech částečně zmizeli raci kamenáči. Naštěstí je nenapadl mor, ale odborníci je kvůli další etapě obnovy koryta museli přestěhovat. Podle prvotních odhadů se na stometrovém úseku nachází až tisícovka těchto kriticky ohrožených živočichů.

Záchranu raků kamenáčů má na starosti přírodovědec David Fischer. Domnívá se, že nejlepším způsobem je koryto úplně vysušit.

„Jestliže zůstane plocha zavodněná, úspěšnost odchytu je nízká. Zůstávají pak v hůře dostupných místech, jako třeba pod kořeny. Zatímco když jim seberete vodu, vylezou a my téměř všechny najdeme,“ porovnal.

Fotogalerie

Rakovský potok on a jeho kolegové proto nejdříve přehradili a vodu svedli do trubek. Konkrétně se jedná o stometrový úsek nedaleko příjezdu k bývalým rokycanským kasárnám. Poté se pustili do transferu kriticky ohrožených živočichů a přesunuli je do už revitalizované části potoka.

„Musíme je ale dobře rozptýlit. Pokud je dáme někam, kde už je populace příliš hustá, začnou mezi sebou bojovat o úkryty a jejich počet se zmenší,“ vysvětlil Fischer.

Ideální by podle něj bylo všechny raky kamenáče, kterých je přibližně pět set až tisíc, pochytat a převézt, než budou práce hotové. „Bohužel na to nemáme vhodné zařízení,“ zalitoval.

Odborníci se do Rokycan opět vrátí. Obnova tzv. Rakováčku bude totiž pokračovat i příští rok.

„Stejně budeme postupovat v dalších etapách. Výhodou ale bude, že oproti současné první fázi už račí populaci nepřehustíme. Dáme je do prázdného čistého koryta,“ ozřejmil.

Podobné transfery nejsou podle Fischera v České republice příliš obvyklé. Přírodovědci je dělají většinou pouze několikrát do roka.

Raci kamenáči se vyskytují na zhruba 45 tocích České republiky. Nejvíce se jich nachází právě v západních Čechách. Situaci v poslední době komplikuje sucho nebo račí mor.

Před několika lety došlo například k většímu úbytku v Kornatickém potoku a některých jeho přítocích. „V současnosti se dokonce zpracovává program na záchranu těchto kriticky ohrožených živočichů,“ doplnil Fischer.

Raci kamenáči jsou jedním ze šesti druhů raků, které lze u nás najít ve volné přírodě. Jejich přirozený areál je především ve střední a jihovýchodní Evropě, a to ve 20 zemích. Dorůstají maximálně deseti centimetrů. Jedinci pohlavně dospívají ve dvou až čtyřech letech.

Opevnění z betonu nahradí kamenné koryto

Samička naklade v jedné snůšce desítky vajíček. Živí se rostlinnou i živočišnou stravou, k níž patří měkkýši, larvy hmyzu nebo drobní korýši.

Revitalizace Rakovského potoka vyjde na přibližně 15 milionů korun. Město získalo na projekt jedenáctimilionovou dotaci. Stavba začne u silničního mostu v ulici Boženy Němcové a skončí nedaleko příjezdu k bývalým kasárnám.

„Stávající opevnění z betonových tvárnic nahradí nové kamenné koryto. Levý břeh opevní zához, pravý pak těžká kamenná rovnanina. Dno bude třívrstvé kamenité,“ popsala mluvčí rokycanské radnice Tereza Maixnerová. Doplnila, že součástí projektu budou také architektonické úpravy, včetně odpočívadel nebo lávky pro pěší.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Voda z Úhlavy opět zásobuje Plzeň, znečištěná voda je teď v Berounce

Plzeň začala opět zásobovat obyvatele měst a vodou z Úhlavy. Hodnoty chemikálií, které se do řeky dostaly z firmy v...

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

Odvážných, kteří podepsali Chartu 77, bylo v Plzeňském kraji málo

Před listopadem 1989 nebylo v západních Čechách mnoho lidí, kteří podepsali Chartu 77. Pamětníci odhadují, že v Plzni...

Cestu přes centrum Plzně nově urychlí sdílené koloběžky

Kromě kol mohou lidé pro cestování po Plzni nově využívat sdílených koloběžek. K dispozici je zatím pět stanovišť v...

Najdete na iDNES.cz