Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Podpora krajanů v Banátu je i propagací našeho kraje, uvažuje Michalec

  9:49
Miloslav Michalec, vedoucí regionálního rozvoje Plzeňského kraje, se nedávno vrátil z rumunského Banátu, kde žijí čeští krajané. Pravidelně pro ně domlouvá charitativní pomoc, jako třeba po letošní vichřici a krupobití. Podle něj je důležité krajany podporovat. „Stále totiž udržují české tradice, seznamují s nimi i Rumuny, což pomáhá propagaci Česka v Rumunsku,“ vysvětluje v rozhovoru pro MF DNES.
Miloslav Michalec, vedoucí Odboru Regionálního rozvoje Krajského úřadu...

Miloslav Michalec, vedoucí Odboru Regionálního rozvoje Krajského úřadu Plzeňského kraje (9. října 2024) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Jak se vlastně Češi dostali do Banátu?
Na počátku 19. století se v Banátu začali usazovat kolonisté z Čech a hodně jich bylo i z Domažlicka, Klatovska či Plzeňska. Přesun nebyla žádná legrace, museli totiž dojet s povozem do Vídně, tam svoje věci prodali, aby pak mohli pokračovat lodí po Dunaji do Banátu. Když dorazili, zjistili, že slíbené podmínky dodržené nebudou a plakali po svých chaloupkách doma. Museli tedy začít znovu a vše si vlastníma rukama postavit. Část kolonistů přijala nabídku rumunského grófa, který chtěl, aby tam pracovali v lesích, další nabídka přišla od administrativy Rakouska-Uherska. Území totiž opustili Turci a bylo potřeba ho znovu osídlit. Tato nabídka byla o něco lepší, protože rakousko-uherská administrativa určité zázemí pro kolonisty vytvořila.

Dnes se do Banátu jede po silnici podél Dunaje, z které se odbočí a jede se do hor. Nejblíž k Dunaji, asi devět kilometrů, je Svatá Helena, blízko je i Gerník a Rovensko, které jsou propojené turistickými stezkami. Ty tu vznikly za pomoci Člověka v tísni. Dál od Dunaje je Eibenthal, který je turistickými značkami spojený s Bígrem. Nejdál od Dunaje je vesnice Šumice. Ze Svaté Heleny do Šumice je to odhadem 50 kilometrů. Do Svaté Heleny a Eibenthalu vede asfaltka, do Gerníku, Rovenska a Bígru cesta nižší kvality.

Odkdy se datuje podpora českých krajanů Plzeňským krajem?
Plzeňský kraj začal podporovat Banát v roce 2009, kdy podepsal s tamní župou Caras-Severin Deklaraci o spolupráci. V župě se nachází pět ze šesti ryze českých vesnic v Rumunsku. Letos jsme pomohli Svaté Heleně, kde byla v červnu vichřice a velké krupobití. Na domech byly vidět díry do fasády, živly zničily hodně střech obytných i hospodářských budov. Hned poté jsem volal náměstkovi hejtmana, že je třeba pomoci, protože lidé tam nejsou pojištění. Musí si tedy pomoci vlastními silami. Materiál a řemeslníky si seženou, to není problém, ale potřebují pomoci finančně. První na pomoc přispěchal Liberecký kraj, Plzeňský kraj pomohl jako další v pořadí. Když jsem tam nedávno byl, polovina střech už byla spravená.

Jakým způsobem ještě Plzeňský kraj pomáhá?
Od roku 2009 se uskutečnilo několik výměnných návštěv. Té první se účastnili i podnikatelé, ale v tomto směru se spolupráce moc nerozjela, protože naši podnikatelé čekali, že tam vydělají, že tam budou podnikat, ale tam moc možností není. Tamní podnikatelé zase doufali, že získají zakázky.

Spolupráce ale trvá na úrovni cestovního ruchu. Krajanský spolek Čechů v Banátu do Plzně pravidelně jezdí na veletrh cestovního ruchu ITEP, Češi už hromadně jezdí na dovolené ke krajanům. Existují webové stránky, kde zájemci najdou nabídky, kde se mohou ubytovat, kde dostanou chutnou snídani, kam mohou zamířit na výlet po okolí, které je opravdu krásné. V tamních Karpatech jsou totiž neporušené bukové lesy, láká i Dunaj, což je velký fenomén, protože se tam dá rybařit třeba na přehradě Železná vrata, kde žijí všechny možné druhy ryb. V okolí Dunaje jsou penziony, voda sice není křišťálově čistá, ale koupat se tam dá.

Kolik Čechů se třeba během prázdnin do Banátu podívá? Stovky? Tisíce?
Tisíce. Největší fenomén je festival Banát, který se koná ke konci srpna. Vydává se tam z České republiky vlak, který pojme určitě 1500 lidí, vyráží i autobusy. Cílem je vesnice Eibenthal, kde hraje řada českých skupin, hodně tam jezdí mládež. Lidé jsou ubytovaní u našich krajanů, k dispozici je ale i stanové městečko. Čtyři dny je tam sice dost velký hluk, ale místní prodají víno, marmelády, sýry, chleby a díky tomu vydělají peníze.

Dá se říci, že jsou částečně závislí na českém cestovatelském fenoménu?
To se říci dá, protože když tam člověk přijede, vidí kolem chalup zaparkovaná česká auta. Lidé tam žijí původním způsobem života, to znamená, co si vypěstují, to snědí. Mladí už tam ve větší míře zůstávají a tolik jich neodchází. Řeší to prací z domova pro různé firmy. I když jsou na češství hrdí, do Česka už nemíří tak často, jako tomu bylo po roce 1989. Říkají, co bychom u vás dělali, práce je tam podobná, ubytování je těžké sehnat, je drahé, zatímco my tu máme všechno levnější, proto tu chceme vydržet. Mluvil jsem s jedním mladým starostou, který je strašně optimistický a myslí si, že mladí už odcházet nebudou.

Pořád tamní lidé mluví česky?
Všichni mluví rumunsky, ale češtinu si stále zachovávají. Když se ale dívky vdají za Rumuny a děti chodí jen do rumunských škol, protože jenom ve dvou vesnicích ze šesti je česká škola, už mluví jen rumunsky a doma česky. Mluvil jsem s jednou účetní, která má dvě děti. Říkala, že když mluví česky, děti jí rozumí, ale česky už nepíší a česky už také mluvit nechtějí.

Což je asi pro děti a jejich asimilaci do rumunské společnosti dobré, nebo ne?
Samozřejmě. Oceňuji ale to, že místní stále udržují české tradice jako posvícení či poutě i náboženské poutě.

V čem to je, že si české tradice tak udržují? Kvůli tomu, že k Rumunsku tolik nepřilnuli?
Je to tím, že žili dost odtrženě. I když byly o kolektivizaci pokusy, nepovedlo se to. Ani nyní tam nefunguje žádné družstvo, všichni jsou soukromníky, skoro každý má krávu, prasata, ovce, koně.

Kdyby však zůstali v Česku, těžko by se kolektivizaci vyhnuli, takže pobyt v Rumunsku byl z tohoto pohledu vlastně výhodný?
Z tohoto pohledu to výhodné bylo. Ale když jsme tam byli v roce 2009 poprvé, píchli jsme kolo, protože všude nebyly asfaltové silnice, což se během let zlepšilo. Ve Svaté Heleně se před asi pěti lety postavilo také 12 větrníků. Kvůli tomu se v Česku organizovaly velké petice pod hesly typu Neničte přírodu v Banátu. Tamní lidé přitom byli rádi, že větrné elektrárny vznikly, protože jednak dostali formou kompenzací peníze, ale zpeněžili také pozemky, na kterých větrníky stojí. Zkrátka na vrcholech Malých Karpat se najednou objevují větrníky a turisté, kteří tam jezdí, je neřeší.

V Česku je vůči zelené energii velký odpor s argumentem, že ničí krajinný ráz, lidé z Banátu ji přitom vítají. Nejsou to paradoxy?
Jsme ortodoxní odpůrci zelené energie. Přitom za hlubokého socialismu vedle Národního divadla postavili moderní scénu z luxfer a také jsme ji přijali. Větrný mlýn byl přece také zásah do krajinného rázu a bylo jich po Čechách také hodně. Teď jsou kuriozitou přitahující turisty. A kdyby je chtěl někdo zbourat, objevily by se petice proti jejich bourání. Já bych samozřejmě nechtěl, aby větrník stál vedle národní kulturní památky v Mariánské Týnici nebo vedle chotěšovského kláštera nebo na Poledníku v chráněné krajinné zóně, ale někde v průmyslové zóně by větrníky byly užitečné.

Zpět do Banátu. Přesunuli se tam Češi, které to v rodné domovině nebavilo, a pracují tam?
V Šumici, což je od civilizace odtržená vesnice, kde bydlí asi jen 45 obyvatel, postavili dva čeští manželé dům, založili tam hospodářství, kde chovají kozy. Další Češi v Banátu kupují domy na rekreaci. Spousta domů je tam totiž prázdných a je možné je levně koupit. Tím se spolupráce s Čechami může prohloubit. Navíc tyto domy by chátraly, možná by spadly, nákupem je lidé mohou zachránit. Je to dobře, protože všechny domy jsou cihlové, obložené kachličkami, jsou zkrátka vypulírované a krásné.

 Kč
  • Nejčtenější

Plzeň - Real Sociedad 2:1, první výhru v samém závěru trefil náhradník Vašulín

Plzeňští fobalisté v Evropské lize poprvé vyhráli. Štastné vítězství 2:1 nad Realem Sociedad San Sebastian v poslední minutě trefil střídající Vašulín, který tečoval střelu Kalvacha. Domácí brzy...

7. listopadu 2024  19:56,  aktualizováno  23:05

Kouzelný dědeček. Jak dlouho ještě vydrží trenér Koubek čarovat v Plzni?

Určitě už to řeší a mají připravený plán B. Anebo o tom přinejmenším dost intenzivně přemýšlejí. Ostatně, jak dlouho ještě může trenér Miroslav Koubek kouzlit u fotbalistů Plzně? Ročník 1951. Od září...

9. listopadu 2024  7:56

Štěnice se šíří Plzní, hlavně na ubytovnách. Lidé se tam často mění

Stále více výjezdů v posledních letech hlásí specializované firmy v Plzeňském kraji kvůli hubení štěnic. Hmyz, který se živí lidskou krví, se šíří hlavně na ubytovnách. Podle odborníků je nutný...

10. listopadu 2024  8:14

„Tolik jsem v životě nevyhrála, koupím si lázně.“ Známe další výherkyni Megahry

Soutěž na portálu iDNES.cz má již pátou týdenní výherkyni. Díky sbírání mincí si 20 000 korun odnáší čtenářka Bohuslava Šrotýřová z Plzeňska. „Je hezké, když člověk vyhraje, i když u mě nejsou peníze...

11. listopadu 2024  16:30

Plzeň - Bohemians 2:0, domácí dominovali, góly dali Vydra s Vašulínem

Plzeňští fotbalisté navázali na mimořádný skalp španělského Realu Sociedad v Evropské lize a uspěli rovněž v domácí soutěži. V rámci 15. kola porazili neškodné Bohemians 2:0. Další dvě branky navíc...

10. listopadu 2024  15:16,  aktualizováno  18:06

Plzeň chce mít nouzový komunikační systém pro případ digitálního blackoutu

Plzeň se začala připravovat na krizovou situaci, kdy by město zasáhl takzvaný digitální blackout. Město k tomu využije evropský projekt SPARROW. Do příprav se zapojí instituce zaměřené na modelování...

14. listopadu 2024  14:48

OBRAZEM: Retro dresy, Jágrovy poklady, legendy, top choreo. Kladno stoleté

Oslavy století hokeje v Kladně téměř v hollywoodském aranžmá. Rytíři si při středeční extraligové bitvě s Plzní připomněli vousaté založení klubu, datované na den přesně před 100 lety. Kdo Kladnu...

14. listopadu 2024  14:35

Recidivista pomáhal stařence s chodítkem vynést nákup a pak ji okrádal

Mladý recidivista se v Rokycanech několikrát nabídl seniorce, která se pohybuje jen s chodítkem, že jí pomůže vynést nákup do patra. Žena nabídku s radostí přijala, ale důvěřovat cizímu člověku se jí...

14. listopadu 2024  10:19

Hraju líp, než když jsem dával góly, říká Šulc. Sílí jeho role i v reprezentaci

V sobotu v Tiraně v utkání fotbalové Ligy národů se v dresu reprezentačního mužstva vrátí na svou pozici podhrotového hráče. „Snad jsem si do Albánie schoval i nějaký gól,“ přeje si Pavel Šulc,...

14. listopadu 2024  6:59

I vrazi mají doma děti. Násilí páchané na dětech se ve věznicích neodpouští
I vrazi mají doma děti. Násilí páchané na dětech se ve věznicích neodpouští

Jaké je pro ženu pracovat ve věznici? Je to tam bezpečné, jsou vězňové manipulátoři a mají vůbec zájem o nápravu? Nejen na tyto otázky odpovídala v...

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nechtěl jsem přihlížet zabíjení palestinských dětí, prohlásil u soudu Klus

Soudkyně Okresního soudu Praha-západ ve středu vyslechla zpěváka Tomáše Kluse, který žaluje bezpečnostního experta...

Nechala jsem si odstranit prsa i vaječníky, překvapila zpěvačka Marta Jandová

Marta Jandová (50) si nechala stejně jako herečka Angelina Jolie (49) z preventivních důvodů odstranit prsa a...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

Megan Foxová je těhotná. Nic není ztraceno, napsala k fotce, na které je nahá

Trojnásobná matka Megan Foxová (38) je opět těhotná. Radostnou novinu oznámila herečka na Instagramu, kde zapózovala...