Rodiče malých školáků z Plzeňského kraje čeká boj o místa v družinách

  9:04aktualizováno  9:04
Do prvních tříd v Plzeňském kraji nastupuje další silný ročník a kapacita družin mnohde nestačí. Některé školy mohou do družiny vzít jen prvňáky a druháky. Starší děti budou muset být samostatnější.
Po vyučování musí řada nejmenších školáků do družiny, jejich rodiče jsou ještě v práci a hlídání nemají. Ilustrační snímek

Po vyučování musí řada nejmenších školáků do družiny, jejich rodiče jsou ještě v práci a hlídání nemají. Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Někteří rodiče jsou bezradní. „Naše škola bere do družiny jen prvňáky a druháky. Syn jde teď do třetí třídy, ale já si nedovedu představit, jak to budu dělat. Babičky na hlídání nemáme a opravdu bych nerada, aby byl syn sám doma do pěti odpoledne, natož chodil sám ze školy domů. Na září jsem domluvená se sousedkou, ale ta pak nastoupí do práce, takže nevím, co dál,“ říká například Jana Sloupková z Plzně.

Jen žáky prvních a druhých tříd bude přijímat do družiny i dobřívská základní škola na Rokycansku. „U některých třeťáků činíme výjimky, ale to už musí být opravdu vážný důvod, například výrazná nesamostatnost dítěte či neřešitelné rodinné důvody,“ vysvětluje učitelka ZŠ Dobřív Lenka Hanzlíková.

Plná jsou i čtyři oddělení školní družiny v rokycanské základní škole Jižní předměstí. „V minulém školním roce byla družina opravdu našlapaná, a to letos přijde do první třídy ještě více dětí než vloni. Budeme to muset nějak vyřešit,“ konstatuje učitelka Svatava Sýkorová.

Prvňáci

Nejvíce dětí za posledních deset let nastoupí do základních škol na Plzeňsku příští rok, kdy věku šesti let dosáhne ročník 2009. V něm se v Plzni narodilo 1972 dětí. V následujících letech se dá ale opět očekávat pokles, protože už v roce 2010 v metropoli kraje přišlo na svět o přibližně 300 dětí méně.

Když škole dojde kapacita na rozšiřování školní družiny, odnesou to většinou děti, jejichž matky jsou na mateřské dovolené, nebo bydlí vedle školy.

Podle kritérií pro přijetí do družiny dostane na některých školách přednost před takovým prvňáčkem i čtvrťák, pokud denně dojíždí.

O něco lépe je na tom letos 28. ZŠ v Rodinné ulici v Plzni-Lobzích. Zatím. „Družinu jsme rozšiřovali před koncem minulého roku ze 180 na 210 míst. Pak jsme ale zjistili, že ani to nám nebude stačit, a proto jsme si zažádali o povolení k dalšímu rozšíření. Máme teď osm oddělení, a od září budeme moci přijmout až 250 dětí,“ upřesňuje ředitelka Pavla Jedličková.

Vejdou se proto i všichni zájemci z prvních až čtvrtých tříd a dokonce i někteří páťáci. „Letos ale poprvé za deset let otevíráme tři první třídy. Pokud bychom v příštím roce potřebovali více míst v družině, museli bychom pro nejstarší děti využít už i běžné učebny,“ podotkla Jedličková.

Právě v takové situaci je již letos rokycanská základní škola v ulici Míru. „Po rozšíření kapacity na 90 dětí bereme i třeťáky, ale řešíme problém s prostorem. Jedno oddělení se staršími dětmi bylo umístěno v běžné třídě již loni,“ konstatuje zástupkyně školy Lenka Zátková.

Podle ní rodiče v posledních letech více stojí o to, aby do družiny chodili i starší žáci. „Je to ale dáno i tím, že náplň družiny je atraktivní,“ je přesvědčena.

Autoři: ,

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Další z rubriky

Policie na Klatovsku zadržela čtyři běžence, byli schovaní v kamionu

Policie zadržela na Klatovsku čtyři migranty, kteří se ukrývali v nákladovém...

V Sušici na Klatovsku zadrželi policisté čtyři migranty. Muži se ukrývali v nákladovém prostoru kamionu, který vezl...

Vlci na Šumavě zabíjí čím dál víc ovcí, ploty podhrabou nebo přeskočí

Fotopast Hnutí Duha zachytila vlka v jižní části Šumavy.

Vlci, kteří se na Šumavu vrátili před čtyřmi roky, stále častěji útočí na hospodářská zvířata. V části Šumavy, která...

Opilý cizinec vletěl s autem na pískoviště, z lavičky zbyly jen třísky

Opilý šofér nezvládl v Plzni řízení a vjel do dětského hřiště. Naštěstí se...

Jen díky náhodě neskončila tragicky nehoda, která se stala ve čtvrtek v Plzni-Bolevci. Opilý řidič tam totiž nezvládl...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz