Všechny trasy jsem projel nebo prošel, říká autor knížky o Šumavě

  8:20aktualizováno  8:20
Dlouhé roky provází Josef Pecka turisty po Šumavě a vytváří webové stránky s tipy na cyklovýlety. Teď svoje znalosti regionu shrnul do knihy Toulání Šumavou a Pošumavím. V publikaci zvolil záměrně cesty, které vedou na méně vyhledávané, přesto atraktivní lokality.

Profesionální šumavský průvodce Josef Pecka napsal knihu Toulání Šumavou a Pošumavím. (2. 11. 2018) | foto: Martin Polívka, MF DNES

„Šumava je dnes přesycená lidmi. Má to své výhody, dramaticky se třeba zlepšilo zázemí pro turisty, jako je ubytování nebo stravování. Ale okolo Železné Rudy, Modravy nebo Kvildy o lidi doslova zakopáváte. Přitom se málo ví, že mimo první zóny se člověk může vydat vlastní cestou. A pak že níže položené oblasti okolo hraničního hřbetu jsou také krásné,“ líčí šumavský rodák Josef Pecka.

Ten na Šumavě vyrůstal, jeho otec byl mistrem v huti lenorské sklárny. Vystudoval ochranu a tvorbu krajiny na Vysoké škole zemědělské v Praze a na Šumavu se po čase vrátil.

Jako průvodce jde v sezoně s turisty na celodenní výlet do divočiny až šestnáctkrát za měsíc. Publikuje, dělá přednášky s promítáním, podílí se na vzniku naučných stezek a expozic.

Na otázku, která místa má na Šumavě nejraději, odpovídá, že stejně jako mnozí jiní hlavně slatě, kaňony řek a hraniční hřeben. „Jsou tu ale také opravdu zajímavé stavební nebo drobné přírodní památky. A velmi mě zajímá třeba historie zaniklých obcí,“ doplňuje.

Fotogalerie

Do Toulání vybral 67 tras pro pěší a cyklisty na území od Všerubského průsmyku po Vyšší Brod pod lipenskou přehradou. Zdůrazňuje, že nevznikaly od stolu, u mapy, ale všechny osobně prošel nebo projel na kole.

Původně trasy zaznamenával pro své kamarády na webových stránkách Cyklistův průvodce Šumavou. Dříve či později na ně narazil každý, kdo hledal podrobné informace o výletech po Šumavě. Peckovy záznamy jsou mimořádně podrobné a barvité.

Jak sám říká, pracuje s běžně dostupnými zdroji, ale věci nebo souvislosti, které ho zaujmou, často dohledává také v archivech. Kromě faktických popisů u něj najdeme i líčení místních historek a pověstí.

A k jeho stylu patří i vlastní fotografie a hlavně ručně malované mapy, jimiž vybavil také novou knihu. Na té si navíc s vydavateli vyzkoušel moderní prvek – u každého výletu je QR kód, který po přečtení mobilním telefonem navede čtenáře na zákres trasy do veřejné mapové aplikace. Trasu si tak lze uložit a nechat se vést i přímo v terénu.

K tomu, aby ji dal dohromady, vyzvali Josefa Pecku majitelé plzeňského vydavatelství Starý most.

„Znali jsme jeho texty a spolupracovali jsme s ním na dvou dílech knihy Tajemství šumavských vod. S novou knížkou Toulání Šumavou a Pošumavím se ke čtenářům dostává první výrazně autorsky zaměřený průvodce. Takový charakter často mívaly knihy z počátků turistiky před nějakými sto až sto dvaceti lety a my jsme rádi, že se k takové tradici můžeme vrátit,“ konstatuje Petr Mazný ze Starého mostu.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Plzeň zná soupeře pro předkolo Ligy mistrů, Slavia může narazit i na Ajax

Jan Kopic (vlevo) s Alešem Čermákem z Plzně brání madridského kanonýra Karima...

Basilej, Olympiakos Pireus, případně PSV Eindhoven. Fotbalová Plzeň zná okruh soupeřů, na které může narazit v...

Plzeň - Sparta 4:0, úřadující mistr dominoval a odložil oslavy Slavie

Plzeňský Jan Kopic slaví svůj gól proti Spartě.

Nejvyšší porážka Sparty v historii samostatné české ligy. Na půdě Plzně prohrála ve 3. kole nadstavbové části skupiny o...

Straka vzpomíná: Na Dopitu jsem neměl, nejchytřejší byl ale Alby

Martin Straka v diskuzi s Jiřím Dopitou

Jako centr se na buly extrémně zaměřoval. Moc dobře věděl, jak důležitá herní situace to v hokeji je. Právě úspěšnost...

Medici odmítají praxi v malých nemocnicích, chtějí na nejlepší pracoviště

Operační sál ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Studenti plzeňské lékařské fakulty Karlovy univerzity se bouří. Škola totiž rozhodla, že v šestém ročníku už nebudou...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Další z rubriky

Dětské obrázky už nevisí na lednicích, zdobí kabelky a tašky maminek

Alexandra Krutá (vlevo) a Anna Čudáková přišly s nápadem, jak využít obrázky,...

Anna Čudáková a Alexandra Krutá z Plzeňska našly originální způsob, jak využít obrázky dětí tak, aby dělaly rodičům...

Úřady nespolupracují, Plzeň se pro řidiče stala labyrintem plným uzavírek

Dopravní komplikace přineslo uzavření Rooseveltova mostu v Plzni. Jeho opravy...

V Plzni je několik rozsáhlých uzavírek, které značně komplikují dopravu. Dalo se situaci předejít a jednotlivé opravy...

Smrt pacientky při nehodě opilý řidič sanitky nezavinil, rozepnula si pás

Nepřipoutaná žena zemřela v sanitce, řidič nadýchal

Opilý řidič sanitky, který před rokem havaroval u Kralovic na Plzeňsku, dostal u soudu za řízení pod vlivem návykové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz