(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: archiv MF DNES

Plzeňský kraj má třetí nejvyšší průměrnou mzdu, platy ještě porostou

  • 3
Průměrná mzda v Plzeňském kraji se v loňském roce vyšplhala na 27 944 korun, což byla třetí nejvyšší v celé republice. Lépe na tom byla už jen Praha a střední Čechy. Letos si zaměstnanci ve většině velkých a významných firem v kraji ještě polepší.

V navyšování platů se odráží stoupající hospodářský růst ekonomiky a rekordně nízký počet lidí bez práce. Zaměstnavatelé tak zvyšováním mezd motivují lidi, aby neměnili firmu.

Podle statistiků dosáhla průměrná mzda v Plzeňském kraji za leden až září loňského roku 27 944 korun. Byla třetí nejvyšší v celé republice. „Lépe na tom byla jen Praha s 36 540 korunami a Středočeský kraj, kde průměrná mzda dosáhla 29 222 korun,“ uvedl ředitel plzeňského pracoviště statistického úřadu Miloslav Chlad.

Největším zaměstnavatelem v kraji je Fakultní nemocnice Plzeň. K 30. listopadu loňského roku měla 4 560 zaměstnanců.

„Průměrný plat za prvních jedenáct měsíců roku 2017 činil 41 965 korun. S plánovanými odměnami za hospodářský výsledek ve mzdě za prosinec je průměrná výše 42 842 korun. Kolektivní smlouva pro rok 2018 je podepsaná, od 1. ledna se všem zaměstnancům zvyšují tarifní platy o deset procent,“ uvedla mluvčí plzeňské fakultní nemocnice Gabriela Levorová.

Zaměstnanci nemocnice mohou podle ní využívat ještě množství benefitů a příspěvků na sportovní nebo kulturní akce, připojištění nebo rekreace.

Druhým největším zaměstnavatelem ve zdravotnictví je společnost Nemocnice Plzeňského kraje, která v šesti zdravotnických zařízeních zřizovaných krajem zaměstnává 1 770 lidí.

Podle mluvčího Jiřího Kokošky není možné průměrnou mzdu spočítat, protože v nemocnicích vedle sebe pracují lidé rozličných příjmových kategorií a poskytnutí jednoho nebo dvou údajů o průměrných mzdách by bylo podle něj ve vztahu ke každé z kategorií zavádějící.

„O výsledcích a navyšování mezd v roce 2018 budeme jako první informovat pracovníky nemocnic,“ uvedl Kokoška.

Společnost Nemocnice Plzeňského kraje zastřešuje nemocnice Domažlice, Klatovy, Rokycany, Stod a nemocnice následné péče v Horažďovicích a Svaté Anně.

Mzdy v Plzeňském Prazdroji se zvýší o jedenáct procent

Dva tisíce zaměstnanců, z toho téměř tisícovku v Plzni, má Plzeňský Prazdroj. Průměrná mzda v loňském roce v nemanažerských pozicích byla 33 720 korun včetně příplatků a bonusů.

Mluvčí společnosti Jitka Němečková začátkem prosince informovala, že nová kolektivní smlouva je podepsaná na dva roky a zaručuje zvýšení tarifních mezd o jedenáct procent. „První navýšení bude od dubna 2018 v průměru o šest procent, další zvýšení o pět procent bude od dubna 2019,“ uvedla Němečková s tím, že v platnosti zůstávají i všechny benefity.

Strojírenská společnost Borgers CS měla v loňském roce 2 287 kmenových zaměstnanců. „Průměrný měsíční plat v roce 2017 včetně manažerů a bez jednatelů byl 31 140 korun, samotný operátor výroby měl v průměru 26 830 korun. Kolektivní smlouva je sjednaná od 1. července 2017 do 31. prosince 2019. Ta zajišťuje pro dělníky v montérkách navýšení základních mezd od 1. ledna 2018 o tři procenta, od 1. července 2018 o další 2,5 procenta,“ uvedla Lucie Masaryková, která společnost mediálně zastupuje.

Průměrná mzda ve Škodě Transportation byla 37 001 Kč

Ještě před Vánoci se jednalo o nové kolektivní smlouvě ve Škodě Transportation. Mluvčí firmy Martin Tobrman uvedl, že v loňském roce byla ve společnosti průměrná mzda 37 001 korun a kromě 1 320 kmenových zaměstnanců tam pracovalo přes dvě stě agenturních.

Západočeská univerzita (ZČU) měla v loňském roce 2 196 zaměstnanců a jejich průměrná hrubá měsíční mzda v prvních deseti měsících dosáhla na 35 200 korun.

„Vzhledem k tomu, že univerzita zatím nemá přidělené finanční prostředky, nedokážeme říct, zda a o kolik se budou zvyšovat v roce 2018 mzdy. Kolektivní smlouva zatím není dojednaná, jednání jsou vázaná na schválený státní rozpočet a přidělení finančních prostředků univerzitě,“ vysvětlila mluvčí ZČU Šárka Stará.

Firmy si chtějí zaměstnance udržet, přeplácejí je

Plzeňský kraj má jednu z nejnižších nezaměstnaností v České republice. A to podle statistiků mimo jiné znamená, že když firmy chtějí zaměstnance udržet, přeplácejí je.

„Právě to svědčí do určité míry o přehřátí ekonomiky. Vše je nicméně relativní. Proto je potřeba porovnávat výši mzdy se sousedy. Ačkoli se zdá, že v tuzemsku jsme na tom dobře, v celoevropském kontextu je patrné, že naše mzdy jsou ve srovnání s těmi v sousedním Německu asi čtyřikrát menší,“ shrnul ředitel plzeňského pracoviště statistického úřadu Miloslav Chlad.