I léta po válce jsou v Plzni kryty se suchými WC a odvětráním na kliku

  9:03aktualizováno  9:03
Z původních asi 260 protiatomových krytů zůstala v Plzni do dnešních dnů asi jen polovina. Stát totiž na jejich údržbu přispívá jen výjimečně. Zachovaný ale zůstal například ten v bývalé železniční poliklinice. Funkční kryty jsou i ve 2. a 4. Základní škole a také ve Fakultní nemocnici v Plzni.

Ředitel polikliniky ve Švihovské ulici Jan Fojtík ukazuje kliku, kterou se při výpadku elektřiny pohání vzduchotechnika podzemního krytu. | foto: Martin Polívka, MAFRA

Kryt v někdejší železniční poliklinice ve Švihovské ulici, kterou převzal řetězec Agel, slouží jako zasedací místnost a posilovna pro zaměstnance. Není tu ale telefonní signál.

„Nechceme kryt rušit, i když nás údržba stojí peníze navíc a obnáší to i pravidelné kontroly úředníků magistrátu,“ řekl ředitel polikliniky Jiří Fojtík.

Údržba krytu pod poliklinikou spočívá například v pravidelném promazávání  kliky ruční klimatizace, která by byla potřeba v krizových situacích bez elektřiny.

„To pak musí nastoupit siláci a vhánět sem vzduch ručně,“ popisuje Fojtík a ukazuje i suchá WC, která musí být k dispozici pro případ, že by byl nedostatek vody.

Kryty jsou i ve 2. a 4. Základní škole, děti tady mají tělocvičny.

Další úkryty stále fungují ve Fakultní nemocnici v Plzni. „Nemocnice má k dispozici šest stálých tlakově odolných úkrytů pro zajištění kolektivní ochrany zaměstnanců a pacientů,“ uvedla mluvčí Gabriela Levorová.

Podle jejích slov by se sem lidé mohli ukrýt po vyhlášení stavu ohrožení státu a válečného stavu. Podle vyhlášky o ochraně obyvatelstva jsou kryty FN využívané i pro cvičení a nácviky, pro ukázky a výuku žáků základních a středních škol, pro krátkodobou evakuaci při narušení bezpečného prostředí nemocnice nebo pro logistické potřeby špitálu.

„Funkčnost krytů je pravidelně kontrolována zástupci plzeňského magistrátu,“ připomněla Levorová.

Kryt v poliklinice

Podle vedoucí odboru krizového řízení plzeňského magistrátu Petra Lišky je však většina krytů v soukromých domech a majitelé často žádají o jejich kolaudaci k jinému účelu. „Pokud nás majitel požádá, abychom dali souhlas k rekolaudaci, tak jej v souladu s koncepcí státu dáváme,“ popsal Liška.

Plán ochrany obyvatelstva do roku 2020 totiž krytům v soukromých domech nepřikládá výraznější význam. To ale podle Lišky neznamená, že se lidé ve chvílích nebezpečí nebudou mít kam schovat. V evidenci magistrátu totiž dále zůstávají například sklepy domů, které jsou vhodné k vybudování improvizovaného bunkru.

Petr Liška je zároveň příznivcem toho, aby kvalitní kryty odolávající nejen jaderné hrozbě, ale i bombám či smrtícímu plynu, zůstaly zachované.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Nemáme moc rozdílových hráčů v extralize ani v NHL, říká Vlasák

Tomáš Vlasák (vpravo) se vrátil do Plzně, aby se stal sportovním ředitelem HC...

Ač nemají tolik peněz, tak patří z dlouhodobého hlediska do extraligové špičky. Sportovní manažer Tomáš Vlasák vypráví,...

Další z rubriky

Opilý cizinec vletěl s autem na pískoviště, z lavičky zbyly jen třísky

Opilý šofér nezvládl v Plzni řízení a vjel do dětského hřiště. Naštěstí se...

Jen díky náhodě neskončila tragicky nehoda, která se stala ve čtvrtek v Plzni-Bolevci. Opilý řidič tam totiž nezvládl...

VIDEO: Kolonie tučňáků v plzeňské zoo se rozrostla o sedm mláďat

Kolonie tučňáků Humboldtových v plzeňské zoo se rozrostla o nová mláďata. (12....

Tučňákům Humboldtovým se v plzeňské zoologické zahradě daří. Během jarního hnízdění se vylíhlo sedm mláďat a zoo je teď...

Soud uvěřil muži, který přepadl benzínku, že se napraví. Dostal podmínku

Jednadvacetiletý muž se přiznal, že přepadl letos v červnu benzínku v Losiné na...

„Vše vrátím a změním svůj život,“ sliboval u soudu jednadvacetiletý Václav Paleček, který letos v červnu přepadl...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz