Hlučí a kradou, protestovali Klatovští proti obyvatelům ubytoven

  21:32aktualizováno  21:32
Na pět stovek lidí se v pátek sešlo na náměstí v Klatovech. Vyburcovala je zpráva šířená internetem a Facebookem, že ve městě vznikají s podporou radnice nové ubytovny pro nepřizpůsobivé a ještě stoupne kriminalita. Starosta argumentuje, že nic z toho není pravda.

Na náměstí v Klatovech se na demonstraci proti nepřizpůsobivým sešlo v pátek odpoledne na 500 lidí. | foto: Martin Polívka, MF DNES

I když akce nebyla oficiálně ohlášená, trvala asi hodinu a půl a vše proběhlo v klidu.

Jak je to s ubytovnami i s bezpečnostní situací ve městě lidem ze schodů před kostelem vysvětloval starosta Rudolf Salvetr i velitel klatovských strážníků František Kacerovský.

Lidé si stěžovali na to, že obyvatelé ubytoven, kteří často nepracují a žijí ze sociálních dávek, prý obtěžují okolí hlukem i krádežemi. Místní mají strach ze vzniku dalších ubytoven ve městě. Do Klatov jezdí do heren a restaurací i lidé z jiných ubytoven v okresu, tvrdili lidé na náměstí.

"Situace je tu naprosto tragická. Mám tu zahradu, každý rok mě tam pětkrát vykradou. Zrovna dneska jsme opravovali rozmlácené dveře od chatky, souseda tam vykradli dneska, máme rozšlapané a rozstříhané pletivo, ale nikdo to neřeší. Když to nahlásíte, dozvíte se, že škoda není přes pět tisíc, tak to není trestný čin. Marně jsem žádal, aby strážníci dělali aspoň jednou denně namátkové kontroly. Už mi nezbylo nic jiného, než si udělat zbrojní průkaz a koupit pistoli. Jak to vyřešit? Jedním zákonem. Vrátit zpátky příživnictví a bylo by hotovo,"prohlásil na náměstí muž, který se představil jako Martin.

Jsou to fámy, řekl o ubytovnách starosta

Živě tam diskutoval s mužem, který se představil jako Honza. Podle něj mělo přijít ještě mnohem víc lidí. "Ale už jsou otrávení, další se i bojí. Ať v Klatovech vznikne jednotka, která se o pořádek bude starat, nebo nezbyde nic jiného, než aby tu vznikla domobrana," soudí Honza.

Shromážděné protestující uklidňoval starosta Rudolf Salvetr ze schodů radnice.

Shromážděné protestující uklidňoval starosta Rudolf Salvetr ze schodů radnice.

"Co máme dělat, když v našem domě bydlí nepřizpůsobiví, všechno tam ničí, škody jdou do tisíců, ale platíme je my ostatní? Policii voláme nejméně jednou týdně, to už si u nás můžete zřídit služebnu," nadhodila jedna z žen, které přišly na náměstí.

Starosta lidem vysvětloval, že ve městě nevznikají žádné nové ubytovny, natož pro nepřizpůsobivé, jak tvrdil anonym z internetu.

"Nechci komentovat, kdy výzva vznikla a jaký měla účel, ale je dobře, že lidé přišli. Cítím v tom i určitou podporu, když říkám, že dávky patří skutečně tomu, kdo za ně něco odvede pro dané místo, ne že jenom nenatáhne ruku. Dávky dnes vyplácejí úřady práce, přes města dávky nejdou. To lidé na náměstí dnes řekli také. Je to velmi důrazný vzkaz všem, kteří by chtěli na sociálních dávkách a bídě druhých vydělávat v soukromých ubytovnách," shrnul po akci starosta Salvetr.

Plánuje, že na ubytovnách, které už ve městě jsou, budou častější a důkladnější kontroly i s hasiči a hygieniky.

"Považuji za velkou chybu, že byl obcím vyražen z rukou motivační nástroj veřejné služby, kdy za určité odpracované hodiny se lidé mohli dostat ke stokorunám vylepšujících jejich příjem. To dnes už není. Zejména pro nepřizpůsobivé spoluobčany není motivací zaplacené sociální a zdravotní pojištění, ale třeba 500 korun navíc, když práci odvedli. Tento nástroj ale zmizel," shrnul Rudolf Salvetr.

Autor:

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

S vlakem se srazilo páté auto za šest dnů. Klid byl jen ve středu

Při srážce vlaku s osobním autem u Nýřan na Plzeňsku se vážně zranili dva muži....

Drážní inspekce eviduje od soboty už pět střetů aut s vlaky na přejezdu. Nehoda tohoto druhu se stala každý den,...

Další z rubriky

Hledá se kupec plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, zatím bez výsledku

Soud poslal v pátek 14. června 2019 do konkurzu hutě Plsen Steel vlastněné...

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou od června v konkurzu, netrpělivě vyhlíží investora. Ten je po záchranu...

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Mezi skvosty s vůní benzinu je Imperial Le Baron gabonského diktátora

V plzeňském DEPO2015 zaparkovaly Skvosty s vůní benzínu. Návštěvníci výstavy...

Na tři dny se vrátila do bývalého autobusového depa v Plzni auta. V halách jsou k vidění historické unikáty i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz