Sežeňte peníze, připravte program, vzkazuje Brusel týmu Plzeň 2015

  9:50aktualizováno  9:50
Zlepšete komunikaci, připravte návrh uměleckého programu a sežeňte další peníze. Taková doporučení míří z Bruselu ke společnosti Plzeň 2015, která chystá projekt Evropské hlavní město kultury. Podle přípravného týmu však nejsou výtky natolik závažné, aby projekt ohrozily.
Tým Plzeň 2015 má před sebou řadu úkolů, které doporučil monitorovací výbor projektu z Bruselu. (Ilustrační snímek)

Tým Plzeň 2015 má před sebou řadu úkolů, které doporučil monitorovací výbor projektu z Bruselu. (Ilustrační snímek)

Ve zprávě bruselského monitorovacího výboru, který dohlíží na přípravy slavnostního roku, se přesně uvádí, že tým Plzeň 2015 by měl zlepšit "komunikaci a spolupráci s vnějším světem", co nejdříve zpracovat první návrh uměleckého programu nebo usilovat o další finanční zdroje, především v soukromém sektoru.

"Připomínky a doporučení pro nás znamenají cennou zpětnou vazbu a pomoc při přípravě projektu, s jehož realizací jsou zkušenosti zatím jen v zahraničí," uvedl ředitel Plzeň 2015 Tomáš Froyda. 

Když ale porovnáme hodnocení Plzně a belgického města Mons, které bude druhým Evropským hlavním městem kultury v roce 2015, vyznívá pro Plzeň značně nepříznivě. Zatímco Mons je spíše chválen, Plzni se povětšinou ukládá, co by měla zlepšit.

"Já to srovnání zásadně odmítám. Až budeme mít srovnatelné podmínky, rád se s nimi budu porovnávat," říká Froyda a dodává, že projekt má v Monsu jednoznačnou podporu města i státu. I díky tomu je jejich rozpočet více než 60 milionů eur.

Právě finance jsou předmětem kritiky od výboru, pozastavuje se nad nízkou spoluúčastí kraje i státu.

"Výbor také vyzývá Plzeň 2015, aby dále pracovala na vytváření silné sponzorské strategie a jednala s dalšími Evropskými hlavními městy kultury o jejich strategiích," stojí mimo jiné ve zprávě.

Doporučuje se také využití dotací z evropských strukturálních fondů. "Programové období ale teď končí a nové ještě nebylo otevřené. My teď mnoho možností v tomto směru nemáme," míní Froyda.

Podle Froydy zpráva doporučuje také některé kroky, k nimž už došlo, především změny v personální oblasti. Jednou z nich je jeho odchod. "Odcházím, aby mě mohl nahradit člověk, který se bude moci projektu věnovat na plný úvazek," zdůvodňoval Froyda, který řídí také Divadlo Alfa.

Město si nechalo vypracovat nezávislé posouzení projektu

"Zprávu jsme psali v červnu a červenci a na podzim se spousta věcí zlepšila. Když vidíme nynější doporučení, víme, že to byl krok správným směrem," říká Froyda.

Podezření, že vše neběží úplně ideálně, budí také fakt, že město se rozhodlo nechat si vypracovat svou evaluaci, tedy nezávislé posouzení stavu projektu.

"Chceme jen posoudit, jak je projekt daleko, co je případně zapotřebí zlepšit, změnit. Netýká se jen společnosti Plzeň 2015, ale celého projektu," vysvětluje primátor Plzně Martin Baxa.

Evaluaci vypracuje expert, případně experti ze zahraničí. "Nikdo z Česka to být nemůže. Žádný projekt Evropského hlavního města kultury, kromě toho neúspěšného v roce 2000 v Praze, se tady nekonal," zdůvodňuje Baxa.

Hodnocení by mělo být hotové během ledna, město na jeho vypracování vyčlenilo maximální částku půl milionu korun. Že by evaluace přinesla stejné výsledky jako monitorovací zpráva, Baxa odmítá. "Monitorovací zpráva z Bruselu není evaluací projektu," ujišťuje primátor Baxa.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Parky v Plzni dlouhodobě vysychají, v kondici je mají udržet nové vrty

Plzeňské parky na Borech a Lochotíně dlouhodobě vysychají. Zachránit je mají...

Borský a Lochotínský park v Plzni bude zavlažovat voda ze dvou nových vrtů. Jejich vybudování souvisí mimo jiné s tím,...

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

Vědci z Plzně prodali patent, který vylepší robota na zpracování bakterií

Vědec Jaroslav Hrabák z Biomedicínského centra v Plzni.

Plzeňská lékařská fakulta Univerzity Karlovy prodala patent, který vylepšil robota na zpracování bakteriálních kultur....

Najdete na iDNES.cz