Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Poučení z pandemie? Spoléhat se sami na sebe, říká plzeňský primátor

  8:33
Výjimečné období v čele města má za sebou primátor Plzně Martin Baxa. Přiznává, že v době zoufalého nedostatku ochranných prostředků cítil až bezmoc. Neobvyklá zkušenost mu přinesla poznání, že v krizové situaci je nejjistější, pokud se veřejná správa spoléhá především na sebe a ne na stát. Za přínos považuje velkou vlnu solidarity a ochotu lidí pomáhat druhým.

Plzeňský primátor Martin Baxa v rozhovoru pro MF DNES vzpomíná na dobu koronavirovou. Z mimořádné situace si odnáší poučení - spoléhat se sami na sebe. | foto: Město Plzeň

Vybavíte si den nebo chvíli, kdy jste si uvědomil, že situace je vážná a může jít o hodně?
Vybavuji si to stále velmi přesně: byl to víkend 14. a 15. března. V sobotu ráno vláda náhle uzavřela naprostou většinu obchodů a provozoven služeb a v neděli zakázala volný pohyb lidí na území našeho státu. Při tomto „vypnutí země“ mi došlo, že můžeme zjevně čelit naprosto bezprecedentnímu riziku.

Přechod ke krizovému režimu a řízení nemusel být jednoduchý. Můžete uvést, kdy nebo v čem se projevily slabiny nebo nedostatek zkušeností s podobnou situací?
Na úrovni města jsme se připravovali na příchod koronavirové krize několik týdnů před vyhlášením nouzového stavu 12. března. Třeba už od 3. března jsme zrušili návštěvy v Městském ústavu sociálních služeb. Rychle jsem pak aktivoval složky krizového řízení a zřídil speciální tým COVID, který v dalších týdnech koordinoval opatření proti šíření viru.

Scházeli jsme se denně. Ale naše úsilí komplikoval často chaos ve vydávaných vládních opatřeních a vládní sliby, které se neplnily, což se týkalo především dodávek ochranných pomůcek. To nás stále vystavovalo velké nejistotě a těžkým obavám. Proto jsme nakonec rozhodli o mohutných nákupech pomůcek z městských peněz.

Musel někdo z krizového štábu do karantény?
Nikdo! Zavedl jsem po tom kritickém víkendu důsledná obranná opatření, omezil jsem své kontakty na nezbytné minimum a toto jsem přikázal i svým nejbližším spolupracovníkům z týmu. Jednoho ze svých náměstků jsem pak poslal do preventivní izolace mimo Plzeň, aby se případně ujal krizového řízení, kdybych se nakazil já, nebo někdo z mých kolegů. Naštěstí se tak nestalo.

Zažil jste stav, že jste potřebovali něco zajistit nebo zařídit a zdálo se, že to bude nad síly zástupců města?
Ano, byly to první dny po vyhlášení nouzového stavu. To jsme totiž pochopili, že od státu nemůžeme čekat žádnou rychlou dodávku ochranných pomůcek. Začali jsme je proto shánět vlastními silami. Bylo třeba zajistit desítky tisíc respirátorů, roušek, obleky, dezinfekci a další. V jednu chvíli jsem až cítil bezmoc. Respirátory nebyly na trhu, pokud ano, tak za neskutečné ceny či často od firem s neprověřenou historií.

To se zlomilo poté, kdy sekční ředitel Petr Triner dokázal nemožné a začaly nám chodit první větší dodávky s ochrannými prostředky včetně tisíců litrů dezinfekce. Například dezinfekci jsme zajistili tak, že jsme v jednom z lihovarů zaplatili kubík lihu, který jsme nechali stočit do hasičské cisterny, v chovatelských potřebách jsme koupili glycerol a obstarali jsme peroxid vodíku. Toto nám pak hasiči smíchali a stáčeli do našich PET láhví. Takto jsme se dostali k vůbec první dezinfekci. Pro látku na roušky jsme pro změnu jeli do Podkrkonoší. Shodou náhod se nám povedlo sehnat jednoho dodavatele respirátorů FFP2, který je měl skladem, takže řidič s látkou vyzvedl na cestě zpět i první velkou várku respirátorů.

Výjimečný stav s sebou zřejmě přinesl nutnost dělat neobvyklá rozhodnutí. Bylo některé z nich z vašeho pohledu zvlášť těžké?
Určitě splnění dvou úkolů. Tedy jak rychle zajistit pomoc seniorům, kteří byli vládními restrikcemi uzavřeni ve svých domovech, což se podařilo díky městskému call centru a Mezigeneračnímu dobrovolnickému centru TOTEM, a jak ubránit před nákazou pobytová zařízení sociálních služeb. I to se podařilo. A pro mě osobně především to, že jsem musel rozhodovat o mnohamilionových nákupech ochranných prostředků v nepřehledné situaci. Moc mi v tom pomohli kolegové David Šlouf a Petr Triner.

Které období epidemie vám připadalo nejkrizovější?
Rozhodně ty první tři týdny: od uzavření škol a vyhlášení nouzového stavu do počátku dubna, kdy začaly přicházet první námi objednané dodávky respirátorů pro domovy pro seniory. Zpětně se může zdát, že všechno tak nějak přirozeně a samovolně dobře dopadlo, ale já jsem přesvědčen, že rozhodující roli sehrála zcela mimořádná míra odpovědnosti naší společnosti jako celku. Ta krize byla reálná, všichni si ještě pamatujeme, jaká ve společnosti vládla atmosféra strachu a tísně.

Kdy jste začal mít pocit, že nejhorší je za vámi?
Okolo Velikonoc – díky masivní dobrovolnické aktivitě bylo postaráno o všechny Plzeňany, kteří potřebovali pomoc, v domovech pro seniory měli již bezpečnou zásobu respirátorů, stejně jako ve všech potřebných městských službách, a začaly se opatrně uvolňovat vládní restrikce jako první znamení ústupu viru.

Je město připravené na případnou druhou vlnu epidemie? Jak?
Pracujeme na tom, abychom si připravili vlastní strategickou zásobu ochranných prostředků a dezinfekce. Chceme být schopni plně pokrýt potřebu magistrátu, všech městských složek a příspěvkových organizací i zařízení péče o seniory na území Plzně po dobu minimálně jednoho měsíce. Jedná se o statisíce roušek, desetitisíce litrů dezinfekce i desítky tisíc kusů respirátorů, zhruba devět tisíc ochranných obleků a další. Kromě toho nyní aktualizujeme pandemické plány a jsme připraveni okamžitě znovu aktivovat dobrovolnické služby i pomoc pro lidi bez domova.

Odnesli jste si ve vedení magistrátu z mimořádné situace cosi jako poučení z krizového vývoje?
Ano, určitě. Klíčové poučení zní: spoléhat se sami na sebe.

Často byla oceňovaná obětavost pracovníků sociálních zařízení, kde se starají o nemocné a seniory. Ti lidé jsou velmi špatně placení. Dostali nějaké odměny? Počítáte s tím, že by se jim konečně platy zvedly?
Co se týká městských zařízení, jejich zaměstnanci určitě odměny v patřičné výši dostali. Neměstská zařízení měla možnost požádat si v rámci našeho plzeňského „covidového“ balíčku o mimořádné odměny pro své pracovníky.

Jedním z důsledků epidemie je výrazný pokles příjmů města. Kde se odrazí nejvíc? Jak dlouho se z toho bude Plzeň vzpamatovávat?
Pro náš rozpočet bude snížený výběr daní znamenat v letošním roce propad ve výši 560 milionů korun. Další zátěž pro nás znamenají kompenzační bonusy pro živnostníky i firmy, kdy část bude také z daňových příjmů pro obce a kraje, a my očekáváme propad okolo 250 milionů korun. Dále se ve Sněmovně projednává takzvaný daňový balíček, kde by mohl být dopad na město Plzeň až 160 milionů korun. Co se týká návratu k normálu, předpokládáme jej v optimistické variantě až v roce 2023.

Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. K čemu tedy byla podle vás dobrá koronavirová krize?
Tato doba ukázala, že jsme schopni velmi rychle a efektivně řešit problémy, postarat se, držet pospolu, fungovat jako tým a hlavně, že je v nás stále lidskost. Ta vlna solidarity a ochoty pomáhat druhým, kterou s sebou koronavirová krize přinesla, je obrovská. Denně se s ní setkávám v nejrůznějších situacích a doufám, že vydrží i nadále.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Senior měl doma 600 zbraní, přišlo se na to až po jeho smrti

Velkou sbírku střelných zbraní čítající stovky pistolí, pušek a revolverů našli policisté v bytě a ve sklepě staršího...

Vyhrocený duel pro Spartu, slaví i Kladno a Kometa. Dominance Pardubic trvá

Mnoho branek a pouze jeden úspěch hostů nabídlo 44. kolo hokejové extraligy. Připsala si ho Sparta, která díky otočce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Klid a rozvahu má po tátovi, vzpomíná žena na Pavla v jeho rodných Milířích

První krůčky ve svém životě udělal nově zvolený prezident Petr Pavel v malé vesničce Milíře vzdušnou čarou asi šest...

Tisíce lidí přišly na letiště Líně. Chtějí jeho záchranu, ne gigafactory

Tisíce lidí v sobotu odpoledne dorazily do hangáru 3 letiště v Líních u Plzně. Kromě prohlídky několika typů letounu tu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá řidička přejela na Klatovsku do protisměru, její spolujezdkyně zemřela

Tragická nehoda se v sobotu dopoledne stala u obce Starý Láz na Klatovsku. Mladá řidička osobního auta přejela do...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Při čelním střetu s autobusem zemřel u Nepomuku řidič osobního auta

Na silnici z Plzně do Českých Budějovic poblíž Nepomuku se srazil osobní automobil s autobusem. Podle informací z místa...

Prostitutka vylákala cizince do bytu, místo sexu je kumpáni zbili a okradli

Ve vazbě skončilo sedm mužů a žen, kteří si na Domažlicku přivydělávali tím, že kradli cenné věci cizincům, kteří si...

Plakáty ukrajinských grafiků oblétly svět, teď jsou k vidění v Plzni

Srdce ve žlutomodrých barvách zjizvené rudým písmenem Z, voják zahalený ukrajinskou vlajkou objímající ženu, karikatura...

Řidiči se ráno klouzali. Jeden vůz skončil na střeše, další porazil sloup

Namrzlé silnice byly dopoledne příčinou několika dopravních nehod v kraji. Hned pět poničených aut z toho jedno na...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY (25-28.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...