Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Plzeň nabídne k prodeji bývalé sídlo KSČ i budovu Komorního divadla

  14:56
Radnice města Plzně se chystá nabídnout k prodeji několik domů, pro které nemá využití. Například někdejší sídlo KSČ i opuštěnou budovu Komorního divadla u Americké třídy v centru města. Kromě toho také jedná o prodeji pozemku na Borských polích. Připravovaný obchod souvisí s reakcí města na výpadek příjmů v důsledku koronavirové krize.

Plzeňští radní chtějí urychlit prodej nemovitostí, pro které nemá využití. Jedná se například o bývalé sídlo Krajského výboru KSČ na Americké třídě. | foto: Petr Eret, MF DNES

Radnice nedávno deklarovala, že v rámci ekonomických opatření k vylepšení rozpočtu urychlí prodej městských nemovitostí, pro které nemá využití. Blok domů mezi Americkou třídou, Prokopovou a Resslovou ulicí, kde je bývalé sídlo KSČ i objekt Komorního divadla, mezi ně zahrnula. 

Zástupci města předpokládají, že k prodeji dojde v příštím roce. Počítají s tím, že domy na Americké třídě zůstanou stát a nepadnou kvůli nové zástavbě.

O prodeji nevyužitých domů u Americké třídy zástupci města mluvili několik let. Až ekonomické důsledky epidemie ale přinesly impuls, aby se rozhodli.

Radní pro ekonomiku David Šlouf by si přál, aby už letos zastupitelé schválili záměr domy v území podél Americké třídy prodat. Kromě toho by se mělo jednat také o prodej pozemku v průmyslové zóně Borská pole, kde je nyní zřízené stanové městečko pro bezdomovce.

„Evidujeme několik zájemců o tento pozemek, takže by neměl být problém jej prodat,“ sdělil. Území by pak bylo využité pro lehkou výrobu nebo sklady.

„Myslím, že prodej domů u Americké třídy a pozemku na Borských polích by městu mohl vynést odhadem kolem 200 nebo 250 milionů korun,“ řekl Šlouf.

Územní studie nastaví pravidla

V případu prodeje v centru Plzně zájemce bude muset počítat s přísnějšími podmínkami ze strany města. Útvar koncepce a rozvoje totiž připravuje územní studii, která nastaví pravidla.

„Řešila by se tak obslužnost, parkování nebo míra využití pro byty, administrativní prostory nebo obchod,“ sdělil. Radní počítá s tím, že prodej se pak odehraje v příštím roce.

Ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje Irena Vostracká tvrdí, že územní studie bude vycházet mimo jiné z toho, co městu v centru chybí. „To znamená, že bychom tam například chtěli víc prostoru pro bydlení,“ uvedla.

Ředitelka tvrdí, že podle studie by budovy, které stojí na Americké třídě sice mohly být upravené, ale měly by zůstat stát. 

„Ale Komorní divadlo by se mohlo nahradit. Blok by se mohl obestavět, uvnitř by mohl vzniknout nový objekt,“ konstatovala. V území má být zastoupeno víc funkcí včetně obchodu. 

Obchodního centrum nevznikne, ujistil náměstek

Náměstek primátora Pavel Šindelář se domnívá, že územní studie pro oblast ve středu Americké třídy bude schválená do poloviny roku. „Potom bude možné vyhlásit soutěž pro zájemce o koupi,“ prohlásil.

Ujistil, že v území nehrozí vznik velkého obchodního centra. „V tom místě to v podstatě ani neumožňují dopravní poměry. Hlavní příjezd tam bude možný jen z Prokopovy ulice a to provoz v oblasti výrazně limituje,“ sdělil.

Zastupitel Petr Domanický území podél Americké třídy považuje za oblast, která má pro centrum Plzně značný význam. Doufá proto, že město dokáže vývoj v něm dostatečně korigovat, aby se vyhnulo nečekaným nepříjemným překvapením.

Uvažoval o tom, že by snad město mohlo využít zejména rohový dům, kde bývalo sídlo KSČ a Komorní divadlo. „Pokud někdo odpovědně zvážil, že je město nepotřebuje a nemohla by tam být nějaká městská instituce, která nemá vyhovující a dostatečné prostory, nechť jsou soukromé,“ řekl. 

Oblast si musí uchovat svůj ráz, říká zastupitel

Domanický je přesvědčený, že právě osud rohového domu a na něj navazující část bývalého divadla si má město ohlídat. „Myslím, že jsou to poctivé předválečné budovy, které do značné míry ovlivňují charakter Americké třídy, dávají jí tvář. Zejména rohová budova je z tohoto pohledu velmi cenná a pro Plzeň zásadní,“ prohlásil. 

Upozornil na riziko, že někdo slíbí, že domy nezboří, koupí je a po čase začne tvrdit, že jsou budovy ve špatném stavu a bude proto prosazovat jejich demolici.

Domanický se domnívá, že by si oblast i po případném prodeji budov měla uchovat ráz odpovídající centru města.

„To znamená, že by tam mělo být v rozumné míře zastoupeno bydlení, administrativa nebo obchody. A pokud tam bude muset být kapacitní parkování, aby bylo někdo schované, a ne v nějakém dominantním objektu, jako je to na Rychtářce nebo u Nového divadla,“ konstatoval. 

Domanický se domnívá, že by bylo například vhodné, aby blok budov byl po úpravě prostupný pasáží.

  • Nejčtenější

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před školou v Plzni se upálil senior, podle všeho jde o sebevraždu

Před základní školou v Brojově ulici v Plzni na Slovanech se v noci upálil devětašedesátiletý muž. Přivolaná záchranná...

Rozřezat a zalít do betonu, říká na nahrávce žena souzená za objednání vraždy

Krajský soud v Plzni dnes pokračoval v projednávání případu karlovarské podnikatelky Gii Daniely Veselé, která si podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie pátrá po dvanáctileté dívce z Plzeňska, odešla ze školy

Policisté pátrají po dvanáctileté Anetě Altmanové, která v úterý dopoledne odešla ze základní školy ve Všerubech na...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Přeštice stoply výstavbu bazénu, kvůli vysokým energiím i samotné stavbě

Dlouhá desetiletí si obyvatelé Přeštic na Plzeňsku přejí krytý bazén, aby nemuseli dojíždět za vodními radovánkami do...

Vějíře byly kdysi nejen ozdobou dam, firmy je používaly jako reklamu

Čarovný svět vějířů představí stejnojmenná výstava, která je od pátku k vidění v hlavní budově Západočeského muzea v...

Gigafactory ano, ale v jiném regionu, řekl Babiš při setkání v Líních

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se spolu s Karlem Havlíčkem setkal s piloty z Líní, kde má vzniknout továrna na výrobu...

Podnikatelka si podle obžaloby na odstranění makléřky najala vraha Jonákové

Až výjimečný trest hrozí karlovarské podnikatelce Giu Daniele Veselé za přípravu vraždy. Žena podle obžaloby požádala...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...