Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Plán, jak zajistit vodu pro část Plzně. Napojit se na přehradu u Nýrska

  9:28
Vedení Plzeňského kraje se připravuje na období, kdy nedostatek vody bude zásadní problém. Nechalo si vypracovat studii, podle které by se propojily významné skupinové vodovody v kraji. Například Přeštice a Dobřany na Plzeňsku a část Plzně by v budoucnu mohly být zásobovány vodou z přehrady u Nýrska na Klatovsku.

Voda z nádrže Nýrsko na Klatovsku by v budoucnu mohla zásobovat některá města na Plzeňsku i část samotné Plzně. | foto: Archiv

Ze studie je patrné, že propojení nýrské přehrady s Plzní dává smysl. Jednalo by se o investici za zhruba tři čtvrtě miliardy korun, u které se počítá s přispěním evropských fondů.

„K vypracování studie nás vedlo sucho, které v posledních letech sužuje celé Česko. Do této problematiky nepatří jen vysychání vrtů v důsledku snižování hladiny spodní vody, ale i kalamitní situace v lesích. Kvůli kůrovci usychají velké části lesních porostů. Výsledkem může být, že krajina nebude v takovém rozsahu jako dnes schopná zadržovat vodu. Zkrátka musíme být připravení na období, kdy nedostatek vody bude zásadní problém,“ vysvětlila radní pro oblast životního prostředí Plzeňského kraje Radka Trylčová.

Propojením stávajících vodovodních zařízení by se podle ní dalo předejít třeba budování nových přehrad. Jisté je, že oblasti, které jsou dnes závislé na podzemní vodě, problém mít budou.

Skupinový vodovod Nýrsko sycený nýrskou přehradou je závislý na povrchové vodě. Stejně je na tom Plzeň, která bere povrchovou vodu z řeky Úhlavy, rovněž tedy závislé na stavu vody v nýrské přehradě.

„Ostatní části kraje jsou ale závislé na podzemní vodě. Nevíme, jak se situace do budoucna vyvine, ale dá se očekávat, že budeme mít s podzemní vodou problémy, hlavně na Plzni-severu a na Rokycansku,“ popsal šéf odboru životního prostředí krajského úřadu Martin Plíhal.

Zatím podle něj nejsme v situaci, kdy by byl nějaký skupinový vodovod takzvaně na hraně. „Ale za pár let už to může být jiné,“ tuší Plíhal.

Propojení s nýrskou přehradou by bylo ekonomicky únosné

Jako priorita na cestě k lepšímu zásobování obyvatel vodou byla vybrána varianta přivedení vody z nýrské přehrady k Plzni. „Zájem mají Přeštice a Dobřany. Chtějí, aby se tento řad vybudoval a aby se na něj obě města mohla napojit. Ze studie vyšlo, že by to bylo sociálně a ekonomicky únosné. Cena vody by se zvýšila v řádu korun,“ vysvětlil Plíhal.

Vodovodní řad z Nýrska by podle něj mohl vést až do Plzně, ale v první fázi by mohl zásobovat jen část krajské metropole. Současná kapacita úpravny v Milencích zpracovávající vodu z přehrady je totiž 200 litrů za vteřinu a Plzeň by potřebovala více.

„Časem by se ale kapacita úpravny mohla zvýšit,“ podotkl Plíhal. Zpočátku by voda z Nýrska stačila zhruba pro plzeňské sídliště Bory a obce či městské části na jih od Plzně, jako je třeba Lhota.

„Kdyby se vodovodní řad z Nýrska do Plzně prodloužil, plzeňské vodárně by mohla zbývat voda k napojení Rokycanska a Plzně-severu. Tam jsou závislí na spodní vodě a obce by napojení přivítaly,“ vysvětlil Plíhal.

Tachov a Stříbro by se mohly napojit na Žlutickou přehradu

Variantu přivedení vody z Nýrska do Plzně chce kraj nechat prověřit studií proveditelnosti. „Rádi bychom ji měli hotovou do roka,“ popsal Plíhal. Studie by přesně ukázala optimální trasu obří vodovodní trubky, naznačila by i technické možnosti a ekonomické ukazatele.

Plíhal připomněl, že už v současnosti se vodovodní řad napájený nýrskou přehradou prodlužuje z Klatov do Švihova. Pokud by se ale měl vodovod táhnout až do Plzně, nenapojoval by se ve Švihově.

„Trubka vedoucí do Švihova nemá totiž takovou mocnost, aby se mohlo pokračovat dál. Pokud by se řešilo napojení na Přeštice, Dobřany a Plzeň, musela by se budovat nová trubka z Klatov o širším průměru, aby potřebu utáhla,“ vysvětlil Plíhal.

Trylčová upozornila na to, že výstupem technickoekonomické studie není jen napojení na nýrskou přehradu, ale naznačuje i další možnosti, například napojení Tachova a Stříbra na Žlutickou přehradu.

  • Nejčtenější

Extraliga zná čtvrtfinalisty. Liberec otočil v prodloužení, Olomouc zdolala Vary

Úterní večer zakončil extraligové předkolo a dokonal seznam čtvrtfinalistů. Hokejisté Liberce po bláznivém vývoji...

Plzeň - Bohemians 1:2, domácí vedli, hosté rozhodli v závěru i v oslabení

Plzeňští fotbalisté z jarní mizérie nevybředli. V 24. kole Fortuna ligy podlehli doma Bohemians 1:2, rozhodující gól...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kotě kouslo muže do nosu, ten s ním praštil o zeď a zakroutil mu krkem

Až šestileté vězení hrozí muži, který v Klatovech zabil tříměsíční kotě. Mrštil s ním o zeď, kopal do něj a nakonec mu...

Záchrana psa na kolejích málem stála život i majitele, oba srazil vlak

Muž chtěl zachránit svého psa, který vběhl do kolejiště, a přitom ho srazil vlak. Šlo o zhruba třicetiletého muže a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsou to štěňata v dospělém těle. Útulek pomáhá psům, na nichž se testovaly léky

Útulek v Borovně na Plzeňsku je jediným zařízením v Česku, kde kromě běžných psů pomáhají i bíglům, na kterých se...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Léčebnou v Dobřanech ročně projde 150 dětí, pomáhá jim sport i zábava

Nácvik divadelního představení, masopustní průvod nebo sportovní olympiáda. I tak tráví svůj čas dětští pacienti v...

Musíme změnit strukturu lesů, jinak vývoji klimatu neodolají, říká odborník

Premium Mezinárodní projekt Live Adapt Brdy má brdské lesy připravit na klimatickou změnu. A to hlavně proředěním smrku, jehož...

Záchrana psa na kolejích málem stála život i majitele, oba srazil vlak

Muž chtěl zachránit svého psa, který vběhl do kolejiště, a přitom ho srazil vlak. Šlo o zhruba třicetiletého muže a...

Klášter Kladruby nově ukáže cely mnichů, zámek i pozůstatky pivovaru

Největší rekonstrukce v historii kláštera Kladruby na Tachovsku je u konce. Úpravy, které si vyžádaly 165 milionů...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...