Přehrada Hracholusky zelená kvůli fosforu, studie navrhla čištění přítoků

  9:25aktualizováno  9:25
Zelená voda, která v létě odrazuje od koupání v přehradě Hracholusky na Plzeňsku, by mohla být do několika let minulostí. Plzeňský kraj chce podpořit vybudování čistíren odpadních vod, které nečistoty včas odstraní. Jedná se především o sloučeniny fosforu.

Návštěvníky přehrady Hracholusky odrazuje zelená voda. Odborníci tvrdí, žena vině jsou sloučeniny fosforu. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Koupání v přehradě o rozloze 390 hektarů v posledních letech komplikují přemnožené řasy a sinice, kvůli kterým je voda zelená. Plzeňský kraj teď má studii, která odhaluje, co snižuje kvalitu vody a jak situaci zlepšit. Zpracovatelé navrhli 173 opatření za více než miliardu korun.

„Kraj už teď ví, co vody znečišťuje. Důvodem zhoršování kvality vody v letních měsících je její nadměrné obohacování živinami, zejména sloučeninami fosforu, které se dostávají do nádrže,“ uvedla krajská radní pro oblast životního prostředí Radka Trylčová.

Na základě doporučení zpracovatelů studie by se měly čistírny odpadních vod jednotlivých měst a obcí na přítocích přehrady modernizovat nebo doplnit o zařízení, která by odstraňovala fosfor z vody.

„Ročně do nádrže přitéká ve vodách mezi 17 a 20 tunami fosforu. Naším úkolem je snížit jeho množství mířící do přehrady k úrovni, jaká je ve vodě přirozená,“ řekl jeden ze zpracovatelů studie Lukáš Vlček.

S Povodím Vltavy kraj dva roky monitoroval kvalitu povrchových odpadních vod v povodí nádrže Hracholusky.

„Rozšířený monitoring probíhal od dubna 2017 až do konce března 2018 a týkal se více než třiceti míst na tekoucích vodách, osmi rybníků a 24 čistíren odpadních vod,“ upřesnila radní Trylčová.

Fotogalerie

Ze studie například vyplynulo, že nejvíce fosforu dokáží zadržet Kosový a Úterský potok. Naopak jsou známé i potoky a říčky, kterými se fosforu do přehrady dostává nejvíce.

Je tak jasné, které obce potřebují dobudovat kanalizace, kde scházejí čistírny odpadních vod nebo kde se musejí čistírny modernizovat.

„Doplnit novější čistírnu o zařízení, které dokáže odstranit z odpadní vody až osmdesát procent fosforu, není až tak náročné na techniku a finance,“ soudí Vlček.

Dobudování čistíren a infrastruktury u přítoků do Hracholusek může trvat pět až deset let. Kraj v příštím týdnu vyhlásí dotační program se zřetelem právě na obce u toků k přehradě.

Pokud se povede dobudovat kanalizace a čistírny vod, skutečně to bude stačit ke zlepšení situace v přehradě? Přestane pak její horní polovina kvést mikroorganismy a řasami už v průběhu léta, nebo bude nutné odvézt ze dna spousty bahna?

„Fosfor je na dně usazen za roky existence samotné nádrže. Pak se k tomu bude muset přistupovat stejně jako ke staré ekologické zátěži. Základem je vyčistit přítoky. Na to, jak poté na čistější vodu zareaguje samotná nádrž, teď neodpovíme. Teď pouze víme, že nádrž vykvete už po nějaké větší dešťové epizodě na jaře, kdy vzápětí začne svítit slunce. Pokud se podaří eliminovat jednorázové velké vstupy fosforu na přítocích, určitě se to pozitivně projeví,“ soudí Lukáš Vlček.

Z přehrady v současné době vytéká do řeky Mže necelý jeden a půl metru kubického vody za sekundu. Ještě před týdnem to bylo o téměř tisíc litrů více. Krajský úřad povolil vodohospodářům v minulém týdnu přiškrtit už tak nízký odtok kvůli přetrvávajícímu suchu a stále klesající hladině.

Autor:

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

Nevidomí a slabozrací mají speciální kuchyň, věci mluví a vibrují

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek mají nevidomí a slabozrací v Plzni. (11....

Novou cvičnou kuchyň plnou vychytávek dostal plzeňský Tyfloservis, který pomáhá nevidomým a slabozrakým. Moderní zázemí...

Chorvatští fanoušci házeli na policejní koně dýmovnice i kovové zábrany

Těžkooděnci zasahovali proti fanouškům chorvatského Dinamo Záhřeb. (14. 2. 2019)

Policejní těžkooděnci museli ve čtvrtek večer krotit rozvášněné fanoušky chorvatského Dinama Záhřeb, kteří dorazili na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz