Pojďte k nám na praxi, lákají firmy učně. Chtějí kvalitní zaměstnance

  16:21aktualizováno  16:21
Firmy v Plzeňském kraji si chtějí samy vychovávat kvalitní zaměstnance. Mají velký zájem o to, aby k nim chodili na praxi studenti středních odborných škol a učilišť. Ti postupně získají dovednosti zkušených pracovníků a po dokončení studia mohou ve firmách pracovat.

Firmy samy oslovují školy a nabízí praxi pro studenty a učně. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Zatímco ještě před deseti lety museli ředitelé učilišť chodit do firem a přemlouvat je ke spolupráci, dnes je situace opačná. Firmy přicházejí samy. A rády. Uvědomují si, že když si vychovají studenty, často k nim také nastoupí.

"Firmy nás oslovují samy, je to pro ně jeden ze způsobů náboru nových pracovních sil. Jejich pracovníci stárnou a nemají, komu předat zkušenosti," přibližuje Jiří Houtke, zástupce ředitele SOŠ a SOU Sušice.

Když podle něj do firmy nastoupí čerstvý absolvent, je na startovní čáře profesního vzdělávání. "Musí se naučit ještě spoustu věcí a to jde jen praxí. Tím, že tyto činnosti bude dělat ve spolupráci s někým zkušeným," přibližuje Houtke a dodává, že v závislosti na oboru trvá výchova dobrého řemeslníka čtyři až šest let.

Jednou ze společností, které si chtějí vychovat zaměstnance, je plzeňská pobočka Otto Christ Wash Systems. Uvědomuje si konkurenci na trhu, dnešní absolventi mají opravdu z čeho vybírat.

"Chceme si vychovat absolventy pro sebe, aby viděli naši výrobu a zároveň abychom si i my mohli ověřit, jak pracují a jaký je na ně spoleh," zdůvodňuje personalistka firmy Martina Nováková. Dodává, že když nastupuje do firmy absolvent, který zde již na praxi byl, má to výhody pro obě strany.

Christ letos přijímá zhruba desítku studentů na praxi, část je ze SPŠ strojnické a SOŠ profesora Švejcara, část z SOU elektrotechnického v Plzni.

Bohumír Sobotka, zástupce ředitele druhé jmenované školy, si zvyšujícího zájmu firem povšiml. Podle něj je situace dramaticky odlišná od doby před pěti lety.

"Tehdy jsme opravdu museli do firem chodit a přesvědčovat je, že naši studenti jim mohou pomoct. A leckdy nás i poměrně nepěkně vykázali," vzpomíná Sobotka. "Dnes je to úplně naopak. Firmy samy přicházejí k panu řediteli s tím, že naše žáky chtějí na praxi. Zpravidla si u nich pak mohou vybrat i práci. To je pozitivní," konstatuje Sobotka, který si tento trend vysvětluje vyšší specializací technických oborů.

Učiliště se potýkají s mírným úbytkem žáků

"Dříve byly požadavky firem mnohem nižší. Dnes mezi našimi absolventy najdete i prodavače v elektru. I ti totiž dnes musí mít odborné technické vzdělání," upozorňuje Sobotka.

Podle Houtkeho firmy také více vybírají. Záleží jim na tom, aby byl student kvalitní. "Už nechtějí 'kus', chtějí kvalitního člověka," potvrzuje Houtke. Právě proto chodí studenti do firem většinou nejprve na měsíc na zkoušku.

Střední odborné školy a učiliště se shodně potýkají s mírným úbytkem žáků. Na vině je demografická křivka, zároveň ale i nižší zájem o technické obory.

"Před 20 lety studovalo zhruba 40 procent studentů na střední škole maturitní obor a 60 procent učební. Dnes je poměr opačný," upozorňuje Karel Suda, ředitel Střední školy v Horní Bříze. Za úspěch proto považuje, že se pomalu začíná poměr měnit, i když jen o jedno až dvě procenta ročně.

Podle Sobotky může mít na změnu částečně vliv i zavedení státní maturitní zkoušky. "Někteří rodiče s dětmi se toho podle něj zalekli. Uvažují střízlivěji a raději volí učební obor," míní Bohumír Sobotka.

Nejčtenější

Plzeň - Slavia 2:0, šlágr vyzněl pro mistra, snížil náskok na tři body

Plzeňský Jean David Beaguel se raduje z gólu, který vstřelil v zápase proti...

Také v desátém vzájemném duelu Plzně se Slavií po sobě zvítězili domácí. O třetí porážce ligového lídra v sezoně...

Plzeň - Záhřeb 2:1, domácí prohrávali, výhru a naději zařídil Pernica

NEČEKANÝ STŘELEC. Obránce Luděk Pernica rozhodl dvěma góly o vítězství Plzně...

Plzeňští fotbalisté přes padesát minut nevystřelili na bránu, ale nakonec triumfovali. V úvodním utkání prvního kola...

Muži si přijeli do baru vyřizovat účty, vrhli se na hosta i majitele

Otec se synem si v baru vyřizovali účty, strhla se pořádná mela

Hrozivě vypadající rvačku řešili v pátek večer plzeňští policisté. Do Sportbaru v Horní Bříze severně od Plzně si...

Plzeň se Slavií drží pět pohárových míst, koeficient znovu posílil

EUFORIE. Plzeňští fotbalisté se radují z vítězného gólu v úvodním utkání...

Fotbalové Česko i pro pohárový ročník 2020/2021 vyšle do kvalifikace o Ligu mistrů dva kluby. A další tři budou bojovat...

Senior, který jel po D5 v protisměru a srazil se s osobákem, zemřel

Senior, který způsobil nehodu v protisměru, zemřel

Senior, který ve čtvrtek vjel na dálnici D5 do protisměru a po několika kilometrech se u Rokycan čelně srazil s jiným...

Další z rubriky

Je to lhář a pedofil, psal muž o soudci. Teď tvrdí, že to nemyslel vážně

Za  pomluvy, nebezpečné vyhrožování a křivé obvinění hrozí Jiřímu Šimkovi až...

Až osm let vězení hrozí Jiřímu Šimkovi, který několik let vulgárně útočil na předsedu domažlického okresního soudu....

Za cestopisy bych dal nevím co, psal Ježíškovi desetiletý Miroslav Zikmund

Miroslav Zikmund v roce 1928.

Slavný cestovatel a plzeňský rodák Miroslav Zikmund dnes slaví sté narozeniny. Svoji touhu poznávat svět nezapřel už...

Cimbálovka z Plzně válcuje internet s Metallicou, chystá se i na Queen

Cimbálová muzika Milana Broučka spolupracuje se zpěvákem Pavlem Noidem Bártou....

Více než milion zhlédnutí nasbíralo na internetu video s nahrávkou slavné písně od kapely Metallica v podání Cimbálové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz