Právnickou fakultu v Plzni čeká boj o přežití, přijde o miliony korun

  20:45aktualizováno  20:45
Západočeská univerzita ani právnická fakulta nepodají rozklad proti rozhodnutí ministerstva školství, které jim koncem května zakázalo přijímat studenty do prvního ročníku pětiletého magisterského studia. Fakultu tak čeká boj o přežití, protože přijde o miliony korun.

Právnická fakulta nesmí přijímat nové studenty. Přijde kvůli tomu o miliony korun. Hrozí také, že odejdou někteří učitelé. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Právnická fakulta se bude muset v příštím roce vypořádat s propadem příjmů v řádu několika milionů korun. Peníze ze státního rozpočtu totiž dostává právě podle počtu studentů. Již dříve děkan Jan Pauly uvedl, že zákaz přijímání nových studentů považuje za likvidační.

Pauly se spoléhá na pomoc Západočeské univerzity (ZČU). Ta ale s největší pravděpodobností finance přímo neposkytne. "Nabídka pomoci nebyla míněna tak, že by se měly přerozdělovat peníze jednotlivých fakult. Chceme spíš fakultě pomoci najít cesty, kde prostředky získat," nastínila mluvčí ZČU Kamila Kvapilová. Podle ní by se mohlo jednat o metodické vedení či analýzu situace.

Podle Tomáše Hnetily, člena studentské kúrie akademického senátu fakulty, by práva potřebovala výraznou reformu. Už nyní je podle něj škola přezaměstnaná.

"Je potřeba začít se více věnovat vědě, snažit se o granty, vyučující by se měli věnovat publikační činnosti. To jsou věci, které dělají všechny vysoké školy. Ministerstvo nastavuje metodiku financování tak, aby je k tomu nutilo," konstatoval Hnetila s tím, že žádná škola by se neměla spoléhat jen na to, že bude živa jen z příspěvků na studenty.

Otázkou ale podle něj je, zda je to na fakultě reálné. "Já po této reformě volám už nějakou dobu. Zatím se ale ani minulý, ani stávající děkan neodhodlali do toho pustit," řekl Hnetila, který částečně pochybuje, zda to vůbec udělat chtějí. V případě, že se fakulta nebude razantněji reformovat, dostane se podle něj do značné ztráty.

Právnická fakulta přijde v příštím akademickém roce minimálně o první ročník magisterských studentů, kterých měly být zhruba tři stovky. Hrozí také, že ministerstvo potvrdí své zamítavé stanovisko a fakulta nebude moci přijímat ani bakaláře. To by znamenalo o další stovku studentů méně. Letos přitom přispíval stát fakultám na jednoho studenta přibližně 28 tisíc korun.

Práva mají peníze ještě do konce kalendářního roku

To by v případě absence prváků magisterského programu nyní znamenalo pro práva o 8,4 milionu méně. "Ministerstvo ale bude od příštího roku na studenty platit méně. Pro nás by to tedy znamenalo propad zhruba 6,1 milionu korun hrubého. Klesnou nám ale náklady a 'čistá' ztráta by se tedy pohybovala kolem 4,5 milionu korun," informoval děkan Pauly s tím, že tato částka odpovídá čtvrtině až třetině rozpočtu fakulty.

Prostředky fakultám jsou přidělovány vždy na kalendářní, nikoliv akademický rok. Do konce roku tedy práva finance mají, propad příjmů kvůli absenci prváků bude následovat až v roce 2013. Zda by mohla alespoň nějakou částkou fakultě opravdu pomoct univerzita, nechtěla mluvčí Kvapilová předjímat. "Rozpočet na příští rok se bude zřejmě připravovat v průběhu podzimu," sdělila.

Už dříve naznačil děkan Pauly, že by mohli v souvislosti s rozhodnutím ministerstva odejít z fakulty i někteří vyučující. Údajně měl od některých i signály, že se k tomu chystají. "Nemám informaci, že by nyní někdo odejít chtěl," řekl v úterý.

Na fakultě je řada vyučujících, kteří zajišťují primárně výuku předmětů v prvním ročníku. "Kdybych je propustil, definitivně tím odsuzuji fakultu k zániku," uvedl Pauly, který věří, že od příštího roku bude opět možné prváky přijímat.

Zmínění pedagogové se podle něj do větší míry mohou věnovat vědecké činnosti nebo vyučovat jiné povinně volitelné předměty.

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Cestu přes centrum Plzně nově urychlí sdílené koloběžky

Kromě kol mohou lidé pro cestování po Plzni nově využívat sdílených koloběžek. K dispozici je zatím pět stanovišť v...

Nárazy do stromu. Na Plzeňsku zemřel řidič, na Tachovsku dva zranění

U dvou vážných nehod, kdy auto narazilo do stromu, zasahovali v neděli záchranáři v kraji. Vrtulník vzlétl v noci k...

Posvětili vznik průmyslové zóny a teď litují, bojí se přílivu cizinců

Zatímco v době ekonomické krize byly výrobní haly postavené na zelené louce požehnáním v boji s nezaměstnaností, dnes...

Mýval vylezl na lampu a nemohl dolů, na pomoc mu přijeli hasiči

Pomoc profesionálních hasičů potřeboval ráno v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku mýval. Medvídek se vyšplhal na lampu...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz