Jeden z porodních pokojů v plzeňské fakultní nemocnici.

Jeden z porodních pokojů v plzeňské fakultní nemocnici. | foto: FN Plzeň

Fakultní a Stodská nemocnice zrušily poplatek za otce u porodu

  • 1
Fakultní nemocnice Plzeň od 1. března zrušila poplatek za přítomnost tatínků či jiných osob u porodu. Ke stejnému kroku se rozhodla také porodnice ve Stodu. Poplatek v Plzeňském kraji tak vybírá už jen Mulačova nemocnice.

Rodičky, které budou chtít, aby je u porodu ve fakultní nemocnici podpořil manžel, partner, kamarádka či někdo z příbuzných ušetří od 1. března pět set korun.

“Maminkám poskytujeme komfort evropské úrovně a zrušením poplatku chceme vyjít vstříc dalším párům, které budou mít o tuto službu zájem . Nejdůležitější myšlenkou je to, že mladé páry chtějí být v okamžiku zrození jejich potomka spolu a společně si užít tak výjimečný okamžik bez toho, aby zvažovaly výši poplatku vůči své finanční situaci,“ uvedl důvody zrušení poplatku přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Zdeněk Novotný.

Podle ředitele FN Plzeň Václava Šimánka je přítomnost otce u porodu standardní záležitostí.

„Otec je součástí porodu. A i z tohoto důvodu jsem navrhl zrušení poplatku. Byl bych velmi rád, kdyby i nadále k nám jezdily maminky rodit s důvěrou a pocitem, že zdejší odborníci jsou zárukou nejlepších možných poskytnutých služeb, včetně nejlepší péče o miminko na neonatologickém oddělení,“ prohlásil Šimánek.

Poplatek přinášel v posledních letech porodnici 100 až 200 tisíc korun za rok, protože doprovod je jen u některých porodů. Poplatek se nevztahuje na porody, které proběhnou velmi rychle, tatínek také nemusí platit, pokud se dostaví až v konečné fázi porodu.

“Část otců odmítá poplatek zaplatit a z etického hlediska ho zaměstnanci gynekologicko-porodnické kliniky nemohou od porodu vykázat,“ uvedla mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová.

Gynekologicko-porodnická klinika je vyhledávanou porodnicí v regionu. Svědčí o tom loňských 3 237 porodů. Zaměstnanci se zde snaží vycházet maminkám ve všem maximálně vstříc.

„Zájem o předporodní kurzy je mimořádný a většinu rodících maminek doprovází partner nebo jiná osoba blízká,“ řekla Levorová.

V porodnicích nemocnic Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje (ZHPK) se za přítomnost otce či jiné osoby u porodu poplatek nevybírá.

Jako první zrušila úhradu za tuto službu v roce 2014 Rokycanská nemocnice, loni se přidaly i Domažlická a Klatovská a letos od 1. března je doplnila i Stodská nemocnice.

Poplatek za otce u porodu

V současnosti právo rodičky na doprovod u porodu zakládá Zákon o zdravotních službách. Ten však nestanovuje, zda má nemocnice nárok účtovat si nějaký poplatek. Pokud nemocnice poplatky požadují, postupují v rozporu s doporučením Ministerstva zdravotnictví i stanoviskem Veřejné ochránkyně práv. Ministerstvo už dříve označilo vybírání poplatku za přežitek a tvrdí, že v dnešní době je normální jej nevybírat. Pro spory mezi rodiči a porodnicemi kvůli poplatkům by mohl mít význam rozsudek Okresního soudu v Mělníku, který v minulosti rozhodl, že porodnice musí rodičce poplatek vrátit, protože nemocnice se poplatkem bezdůvodně obohatila. Některé nemocnice, které poplatky vybírají dál, se hájí, že peníze slouží k pokrytí nákladů spojených s přítomností další osoby u porodu.

„Pro zrušení poplatků jsme se rozhodli, protože považujeme tuto donedávna celkem běžnou praxi za přežitou. Přítomnost otce u porodu je vítána. Podpora partnera má na rodičku a průběh porodu pozitivní vliv a podle psychologů je společné prožití této emocionální události upevňujícím prvkem ve vztahu partnerů,“ uvedl mluvčí Zdravotnického holdingu Jiří Kokoška.

Druhá osoba je podle informací ZHPK u porodů přítomna v 87 až 92 procentech případů u fyziologických porodů. V drtivé většině (90 až 95 %) případů se jedná o partnera.

„Kromě partnerů to pak bývají třeba sestry rodiček nebo přítelkyně. Zatím jsme nevypozorovali a ani neočekáváme, že by zrušení poplatku mělo na tyto statistiky nějaký vliv. Partneři, kteří chtěli být při porodu spolu, poplatek akceptovali. Nicméně byl chápán, jako jakési vstupné, což není úplně šťastné,“ uvedl Kokoška.

Jedinou porodnicí v Plzeňském kraji, kde se poplatek stále platí, je ta v Mulačově nemocnici v Plzni. Tady vybírají 250 korun.

„Zatím poplatek vybíráme, protože nám vznikají náklady spojené s účastí u porodu. V tuto chvíli neuvažujeme o tom, že bychom poplatek zrušili. To ale neznamená, že bychom tento krok nezvažovali do budoucna,“ řekla mluvčí nemocnice Eva Milerová.