Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Ví, co je prázdná náruč. Po ztrátě miminka pomáhá ostatním ženám

  8:10aktualizováno  8:10
Ten moment zůstane Pavle Vitingerové zapsaný už navždy v paměti. Nemohla se dočkat, až poprvé spatří svého novorozeného Kryštofa. Namísto toho si od lékaře vyslechla zdrcující zprávu – syn nežije. „Byla to rána z nebe, strašlivý šok,“ popsala nejtěžší chvíle svého života. V podobné situaci se ročně v Česku ocitne asi pět set žen

Pavla Vitingerová přišla během porodu o dítě. Bylo pro ni velice důležité, že se se synem mohla rozloučit. Dnes je šťastnou maminkou Tobiáška. | foto: Petr Eret, MF DNES

O tématu, které je ve společnosti stále tabu, se proto rozhodla otevřeně mluvit. Kromě toho podporuje matky s podobným osudem, podílela se i na tematických brožurách pro odborníky.

Nesnesitelně ji bolela duše, bolest pociťovala několik měsíců i fyzicky. Doléhaly na ni tisíce mučivých otázek a pochybností. Zprvu hledala sílu, jak žít dál.

„Lidé kolem věděli, že jsem těhotná. Rozloučila jsem se v práci, dostala dárky. Celá rodina se těšila. Doma už jsem měla všechno nachystané. Očekávala jsem, že budu maminkou. Najednou přišla obrovská prázdnota. Jako kdyby mi někdo ustřihl budoucnost,“ líčila Pavla Vitingerová.

Velkou oporou pro ni v daném období byl partner a příbuzní, kteří mimo jiné zařídili pohřeb. „Bylo pro mě nesmírně důležité se s Kryštůfkem rozloučit. Lékaři nám ještě v nemocnici umožnili ho vidět, byť asi jenom na deset minut. Šlo vlastně o jediné chvíle v životě, kdy jsme byli společně. Ostatním to může připadat morbidní, ale když něco takového zažijete, řešíte věci jinak. Jsem velmi vděčná za fotku a otisky nožiček. Chráním je jako poklad,“ pokračovala.

Přemítala, zda se vrátí do zaměstnání. „Měla jsem obavy, protože pracuji i s velmi malými dětmi. Paradoxně mi to pomohlo,“ uvedla. Aby se vyhnula rozpačitým okamžikům a nejistým pohledům kolegů, otevřeně jim sdělila, co se stalo. Řekla, že se nemusejí bát s ní o ztrátě mluvit.

Zoufalství a hluboký smutek se přetavil do smíření

Útěchu hledala i u blízkých přátel. Také si na internetu našla svépomocnou skupinu žen, které přišly o dítě. „K internetovým diskusím jsem byla dost skeptická. Nezapojovala jsem se do nich. Skupina Prázdná náruč je výjimka, která mi opravdu hodně pomohla. Dodnes je pro mě sdílení s jejími členkami určitou terapií. Nikdo vás nepochopí lépe než ten, kdo má stejnou zkušenost,“ je přesvědčená. S některými ženami se osobně poznala.

Bolest postupně opadávala. Zoufalství a hluboký smutek se přetavil do smíření. „Pociťuji ke Kryštůfkovi lásku a vděk, že s námi mohl alespoň devět měsíců být. Neodešel navždycky, je se mnou v srdci pořád a jednou se opět setkáme,“ věří Pavla Vitingerová.

Rána na duši se zacelovala, nikdy však nezmizí úplně. „Většina lidí velmi rychle zapomene. Má pocit, že vše už je v pořádku. Nebo se už nechce k synově smrti vracet. O to víc si cením těch, kteří si vzpomenou třeba na Kryštůfkův svátek nebo výročí,“ dodala.

Při druhém těhotenství se potýkala s přívalem strachu

Pak otěhotněla podruhé. Potýkala se s dalším přívalem strachu. „Někdy stačilo opravdu málo. Třeba když jsem půl dne necítila pohyby, panikařila jsem. Největší hrůzu jsem měla z porodu. Když jsem držela zdravého Tobiáška v náručí, velký kus balvanu ze mne spadl,“ sdělila.

Ona a její dvě kamarádky ze skupiny Prázdná náruč nedávno sepsaly brožury pro rodiče, zdravotníky i úředníky. Své zkušenosti a závěry konzultovaly s odborníky. Každá se zaměřila na jinou skupinu. Kateřina Jelínková z Brna vytvořila materiály do porodnic, které jsou určené hlavně matkám.

Tereza Roučková z Plzně zase iniciovala sociálního průvodce pro rodiče, kteří přišli o dítě. Příručku vydal Plzeňský kraj. Pavla Vitingerová zacílila na zdravotnický a pečující personál. „Shodly jsme se, že v nemocnicích chybí písemné podklady. Většinu informací v tom šoku vůbec nevnímáte,“ zdůraznila.

V brožuře popisuje, jak komunikovat s rodiči, kteří přišli o dítě. Mimo jiné poukazuje na formulace, jakých by se měli odborníci vyvarovat.

„Vyhnout by se jim měl koneckonců kdokoliv. Běžné jsou reakce jako: Zapomeňte na to, dočkáte se dalšího miminka, Vždyť už doma jedno dítě máte, Lépe než kdyby byl nemocný nebo Příroda věděla, co dělá. Taková slova spíš ubližují. Nejčastější reakcí je však mlčení. Matka se tak často cítí úplně sama. Přitom stačí velmi málo, třeba jen říct: Je nám to líto, vzít za ruku, nabídnout praktickou pomoc. Rodiče, kteří přišli o dítě, by měli svému okolí dát najevo, co očekávají, i když je to pro ně těžké. Můžou tak předcházet nedorozuměním,“ doporučuje Pavla Vitingerová.

Ačkoli ji potkala nepopsatelná ztráta, chce dodávat naději ostatním s podobným osudem. Osobně zažila, že s bolestí se dá naučit žít.

„Nikdy na Kryštůfka nezapomenu. Zní to jako klišé, ale čas skutečně hojí rány. Podstatné je nebát se mluvit o smrti. A zajímat se o ty, kterých se tragédie dotkla. Pomoct můžeme alespoň trochu svým soucitem nebo sdílením,“ uzavřela.

  • Nejčtenější

Montovny se přesunou jinam, zůstane po nich pracovní síla bez vzdělání

V Plzeňském kraji přibývá mladých lidí bez vzdělání. Místo do škol raději přijmou nabídky montoven, které jsou lačné po...

Bývalý fotbalista Kolář: Mluvit o smrti by společnosti jedině prospělo

Před Vánoci to bude přesně pět let, co Daniel Kolář, nyní manažer mládeže ve fotbalové Viktorii Plzeň, přišel o...

Český koeficient padá dolů. Jak to bude s nasazením do poháru číslo tři

Vyřazení už i slávistických fotbalistů z evropských pohárů se nemile projeví na národním koeficientu, který rozhoduje o...

Za vraždu s kopáním a dupáním na obličej dostal 17 let vězení a vyhoštění

Za surovou vraždu bezdomovce v Chebu vyměřil Krajský soud v Plzni sedmadvacetiletému Vietnamci 17 let vězení. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bez vody a elektřiny, se svrabem. Tak se žije ve squatu i bývalém vepříně

Jsou léta bez práce, mají dluhy a přišli o teplý domov. Žijí v otřesných podmínkách, ať už ve squatech, bývalém vepříně...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Plzeň od ledna uzavře pro osobní auta Šumavskou a Goethovu ulici

Velká změna čeká motoristy v centru Plzně. Od 4. ledna se pro osobní automobilovou dopravu uzavře Šumavská ulice vedle...

Za vraždu s kopáním a dupáním na obličej dostal 17 let vězení a vyhoštění

Za surovou vraždu bezdomovce v Chebu vyměřil Krajský soud v Plzni sedmadvacetiletému Vietnamci 17 let vězení. Podle...

Šestkrát mu zakázali řídit, zdrogovaný muž ujížděl hlídce stošedesátkou

Rychlostí až 160 kilometrů v hodině ujížděl před policisty v centru Plzně třiadvacetiletý muž. Chybu udělal za výjezdem...

Plzní projíždí vánoční tramvaj, sváteční výzdobu má i uvnitř

K adventní atmosféře přispěje v Plzni i letos vánoční tramvaj. Speciálně vyzdobený vůz vyrazil do ulic poprvé v neděli...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.

Najdete na iDNES.cz