Popálený mladík z Plzeňska vysoudil na škole odškodné 1.7 milionu

  18:04aktualizováno  18:04
Střední škola v Oselcích u Nepomuku na Plzeňsku musí zaplatit odškodné 1,7 milionu studentovi, který se v březnu 2008 těžce popálil během praktického výcviku. Rozhodl o tom v úterý plzeňský soud. Mladík dodnes není vyléčený. Nemůže pracovat a má vážné fyzické i psychické potíže.
Popálený mladík dostane od školy 1,7 milionu korun. Spolužák, který ho zapálil, si odpykal sedm měsíců ve vězení pro mladistvé. Ilustrační snímek

Popálený mladík dostane od školy 1,7 milionu korun. Spolužák, který ho zapálil, si odpykal sedm měsíců ve vězení pro mladistvé. Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Tragédie se stala ve škole v březnu 2008 během praktického výcviku studentů. Tehdy sedmnáctiletý Benedikt Vokáč na sebe zvrhl kelímek s benzinem. Jeho spolužáka nenapadlo nic lepšího, než ho zapálit zapalovačem.

Vokáč tehdy skončil s těžkými popáleninami obličeje, rukou a hrudi na popáleninovém centru v pražské vinohradské nemocnici, kde od té doby podstoupil řadu operací. Ale stále není vyléčený. Život se mu od té doby úplně převrátil naruby.

Podle serveru Novinky.cz uvedl, že si připadá jako zrůda, která vyvolává děs v lidech kolem sebe. Proto prý uvažoval o sebevraždě. Na doporučení lékařů chodí ven jen sporadicky, většinu času tráví sám mezi čtyřmi stěnami. Jeho společníky jsou teď knihy a počítačové hry. Pracovat zatím nemůže, bere invalidní důchod.

V roce 2010 podal na školu žalobu. Jak uvedly Novinky.cz, z vysouzených peněz by se chtěl finančně zabezpečit alespoň do doby, než bude schopen plnohodnotného života.

Mladík původně požadoval 7,2 milionu

Podle mluvčí Okresního soudu Plzeň-jih Hany Zemanové požadoval mladík po škole původně 7,2 milionu korun jako náhradu za zničené zdraví a kvůli ztížení společenského uplatnění.

Student, který popálení mladíka zavinil, dostal sedmiměsíční trest. Odpykal si ho ve speciální věznici pro mladistvé. Popálenému spolužákovi musel zaplatit 726 tisíc korun.

Soud podle Zemanové přiznal navýšení této částky zejména s přihlédnutím k věku popáleného mladíka v době úrazu a k následkům trvalého rázu, které vedou k jeho vyřazení z pracovního procesu a mají vliv i na jeho další rodinný, kulturní a společenský život.

Ze znaleckých posudků, které si soud nechal zpracovat, vyplývá, že mladík nemá zdravotní problémy jen fyzického rázu, ale došlo u něj i k narušení psychiky, která poškozeného těžce limituje.

"Naštěstí je mladík je i po úrazu schopen samostatného pohybu, nesnížil se mu intelekt a i po úrazu si posléze dokončil vzdělání," připomněla Zemanová.

Nejčtenější

Strop je 20 milionů. Boss Šádek o tom, proč v Plzni velké nákupy neumí

Adolf Šádek

Ač ztrácí záložníka Hrošovského, chce do Plzně vrátit fotbalový titul. Boss Adolf Šádek ví, že Viktoria se musí omladit.

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Faktor PH. Nastal čas na milionový odchod z Plzně

Patrik Hrošovský slaví gól Plzně na hřišti Realu Madrid v Lize mistrů.

Plzeň přijde o své fotbalové plíce. Neunavitelný záložník Patrik Hrošovský přestoupí do Belgie. Ani Petr Čech nebyl tak...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

Další z rubriky

Konec čekání u přejezdu na Domažlické v Plzni, auta už jezdí po mostě

Otevření železničního nadjezdu a kruhového objezdu v Domažlické ulici....

Motoristům se dnes otevřel přes kilometr dlouhý nový úsek Domažlické ulice v Plzni. Řidiči teď už nemusejí čekat na...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Hledá se kupec plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel, zatím bez výsledku

Soud poslal v pátek 14. června 2019 do konkurzu hutě Plsen Steel vlastněné...

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které jsou od června v konkurzu, netrpělivě vyhlíží investora. Ten je po záchranu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz